מסדירים עכשיו Featured

 5 hasdara
בחודש הקרוב, עד להחלפת הממשל בארה"ב, עוד יש לממשלת ישראל הזדמנות לעשות את המעשה הציוני הנכון ולהסדיר את היישובים הצעירים שקמו ביו"ש בעשרים השנים האחרונות

הנה תופעה שחוזרת שוב ושוב בסיורים שאנחנו מקפידים לעשות לאנשי ציבור ולמובילי דעת קהל בהתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון: אחד אחד, גם מי שהם עצמם תושבים ותיקים ביו"ש, הם מסיימים את הסיור מופתעים, כמעט המומים, לאחר מפגש עם תושבים וביקור ביישובים הצעירים.

הדימוי של מאחז שבו שני פחונים על הר סחוף רוחות פלוס נער לבוש דובון התחלף מזמן בשטח בעשרות יישובים גדולים ופורחים שגרים בהם כעשרים אלף תושבים. אנשים רגילים, בעלי משפחות, אזרחים טובים ומסורים שלצד חיי היומיום נושאים על גבם גם משימה חלוצית וציונית ראשונה במעלה.

הפער בין הדימוי לבין המציאות בשטח, בין ה'מאחזים' לבין ההתיישבות הצעירה, הוא גם אחת הסיבות שהסדרת ההתיישבות הזאת די חמקה, למרבה הצער, מסדר היום של המחנה הלאומי עד לאחרונה, והסיבה שאנחנו, לצד גופים רבים במחנה הלאומי, מציבים אותו כיום בראש סדר העדיפויות לטיפול.

באמצע שנות התשעים, כחלק מהתהליכים המדיניים סביב הסכם אוסלו, החליטה הממשלה משיקולים מדיניים למיניהם שלא להקים עוד יישובים חדשים ביהודה ושומרון. את המשך הרחבת ההתיישבות עשתה הממשלה בפיתוח שכונות ליישובים הקיימים, שחלקן יועדו להתפתח כשכונה וחלקן יועדו להיות יישוב עצמאי.

כך עלו על הקרקע, בעיקר בסוף שנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים, בתמיכת המדינה על זרועותיה – משרד השיכון, החטיבה להתיישבות, משרד ראש הממשלה ועוד – כשבעים נקודות התיישבות. עם העלייה על הקרקע החלו הליכי הסדרה ליישובים שמטרתם להשלים את הקמתם באופן מסודר (אגב, פרקטיקה זו הייתה נהוגה גם בהקמת חלק מהיישובים הוותיקים ביהודה ושומרון ובהתיישבות במדינת ישראל בכלל).

התהליך הזה נעצר בשנת 2004 עם פרסום דו"ח טליה ששון, שהזמין ראש הממשלה אריאל שרון. ששון קבעה כי המדינה אכן שקועה עד צוואר בהקמת היישובים, אבל כיוון שהדבר לא נעשה בעשייה מוסדרת, 'לפי הספר', יש לעצור מייד את כל התמיכה הממשלתית. כך באבחת חרב נותקו עשרות יישובים מתקציבי פיתוח, אספקת תשתיות ושירותים, ובעיקר הופסקו הליכי ההסדרה שלהם. בשטח נותרו יישובים יצורי כלאיים, באמצע תהליכי הקמה וללא אופק.

הנחיות משפטיות אלו ניתנו בתקופת ממשלת ההתנתקות, בהתאם לדירקטיבה מדינית של שרון שנועדה לפנות את המאחזים (דווקא הוא, גדול המעודדים והתומכים בעלייתם לקרקע). מאז שונתה הדירקטיבה המדינית במאה ושמונים מעלות.

ממשלות נתניהו בשנים האחרונות פועלות במוצהר להסדיר את ההתיישבות הצעירה (לפי דו"ח אדמונד לוי, תשובות המדינה לבג"ץ, הקמת ועדת ההסדרה, מינוי צוות ההסדרה ועוד), אבל הכוונות הטובות טרם מומשו, ושלל ההנחיות המשפטיות שיצאו מבית היוצר של דו"ח טליה ששון מונעות עד היום לתת לתושבי היישובים רכיבי ביטחון, חשמל, מים, תקשורת וכדומה ומנציחות מצב אבסורדי ובלתי נסבל של חיים בתת-תנאים ללא סיבה וללא הצדקה.

חמור לא פחות, אי-הסדרת היישובים משאירה את קיומם 'על הקרח', ללא ביסוס וללא הכרה רשמית מצד המדינה. כך מצאנו את עצמנו עם פרסום תוכנית המאה תלויים באוויר, ללא שום התייחסות למעמד היישובים במסגרת התוכנית ועם 25 יישובים שהושארו בשטח המתכונן לפלשתינים ויועדו לפינוי.

ועכשיו, אחרי פירוט הבעיות והקשיים, נעבור לבשורות הטובות: את מעמד היישובים ומתן תשתיות מלאים לתושבים אפשר להסדיר בהחלטת ממשלה אחת שממשלת ישראל יכולה לקבל כבר מחר בבוקר. הפתרון פשוט, מהיר ובהישג יד. אבל, וזה אבל גדול, לוח הזמנים לקבלת ההחלטה הזאת קצר מאוד. סיום הכהונה הקרוב של הנשיא טראמפ לצד הפירוק המסתמן של הממשלה אצלנו מותיר פחות מחודש להעברת ההחלטה להסדיר את היישובים.

שבענו המתנה, ועדות, תכנונים והבטחות. בידי ראש הממשלה ושריה להסדיר את היישובים עכשיו, לעשות את המעשה הציוני הנכון ולהביא את הסאגה הזאת לידי סיום. מי שלא יעשה את זה היום, כשזה אפשרי, שלא יגלגל עיניים בעתיד על מניעות מדיניות, משפטיות או פוליטיות שאינן מאפשרות לו לעשות זאת. לא נקנה את זה.

את ההתיישבות הצעירה הממשלה צריכה להסדיר, ועכשיו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם