ברוכים הבאים, פולארד Featured

 3 polard

 

הרב שמואל אליהו

 

בשם כולנו אני רוצה לומר ליהונתן כי עם ישראל שמח בבואך. אין לי ספק כי מו"ר אבא, הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, שמח בבואך כמו אבא ששמח לראות את בנו. כך הוא ראה אותך, כך הוא אהב אותך, ואני בטוח שעוד רבים רבים אוהבים אותך כמוהו. הם מרגישים את אהבתך לעם ישראל, הם מרגישים שנתת את כל חייך למענם. הם אולי לא מצויים בפרטים, אבל הלב מרגיש את הלב, והלב של עם ישראל איתך.

 

חכמינו מלמדים אותנו כי לא רק הלב של העם איתך אלא גם הלב של ה' איתך. כך דבורה הנביאה מתארת בשירתה את הקרב עם סיסרא, ועיקר שירתה עוסקת במי שעזרו לעם ישראל ובמי שבחרו לשבת בצד בעת צרה.

 

היא מונה את השבטים שעזרו ואת אלו שלא עזרו. היא מדברת על הכוכבים שעזרו ממסילתם, ובתוך הדברים היא אומרת משפט מופלא: "אוֹרוּ מֵרוֹז, אָמַר מַלְאַךְ ה', אֹרוּ אָרוֹר יֹשְׁבֶיהָ, כִּי לֹא בָאוּ לְעֶזְרַת ה', לְעֶזְרַת ה' בַּגִּבּוֹרִים". דבורה מספרת על מלאך ה' המקלל את מֵרוֹז על שלא באו לעזור לעם ישראל בעת צרה. יש אומרים שמדובר בכוכב ששמו מרוז שלא היה שותף בעזרה מלמעלה, ויש אומרים שמדובר ביישוב ששמו מרוז שאנשיו לא באו לעזור לדבורה ולברק במלחמה, ונראה שהפירושים משלימים זה את זה.

 

אף על פי שמדובר בעת שמחה דבורה סוגרת חשבון עם מי שלא עזרו בעת צרה. זה לא בשביל הנקמה, זה חשוב מאוד, כי בלי אחדות ואכפתיות לא יהיה אפשר להקים את מלכות בית דוד, והפלשתים והכנענים ימשיכו לענות את בני ישראל.

 

מה שחשוב לענייננו הוא הביטוי שהיא אומרת "כִּי לֹא בָאוּ לְעֶזְרַת ה'". וכי ה' צריך עזרה?! ואם כן, איך עוזרים לו? והתשובה באה מייד אחר כך: על ידי שמסייעים לעם ישראל זו עזרת ה', לעזור לגיבורים המוסרים את זמנם ומרצם וחירותם למען עם ישראל. מכאן אמרו חכמים "כביכול, שמי שהוא עוזר את ישראל, כעוזר את השכינה" (רש"י שם).

 

לדעת חכמינו ז"ל עזר יהונתן לעם ישראל ועזר לשכינה. עזר לשמו של ה' שיתגדל בעולם באמצעות הניצחון של עם ישראל.

 

אני זוכר שפעם הוא סיפר לי כי מו"ר אבא שאל אותו בכלא מה פירוש המילים שאמר דוד בתהלים "גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת לֹא אִירָא רָע כִּי אַתָּה עִמָּדִי שִׁבְטְךָ וּמִשְׁעַנְתֶּךָ הֵמָּה יְנַחֲמֻנִי", והוא פירש מה שכולם מפרשים, שגם בהיות האדם במקום הנמוך ביותר, שם ה' נמצא, וזה מנחם. ואז הוא סיפר כי הרב אמר לו, דמעות בעיניו, כי אפשר לפסק את הפסוק אחרת. "גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת לֹא אִירָא". ואם כן, למה "רָע"? והתשובה היא "כִּי אַתָּה עִמָּדִי". כיוון שכביכול גם ה' נמצא במאסר עם דוד יחד, וזה כאב גדול וחילול השם גדול.

 

הפירוש הזה מסביר למה הרב אליהו אהב כל כך את יהונתן. הוא הרגיש שהשכינה איתו יחד. והאמת היא שגם אנחנו ראינו אותה. קשה להאמין, אבל כשנכנסנו לבקר אותו בבית הכלא השמור היינו בטוחים שנפגוש אדם כואב ועצוב אחרי שהיה בכלא כמה עשרות שנים, אחרי שהשגרירות הישראלית סגרה את שעריה בפניו והוא נתפס.

 

הפלא הגדול היה כשראינו אותו לראשונה מחייך ומלא אור. היה פלא גדול לראות בבית הכלא את האדם הזה מלא אמונה ושמחה, מלא ביטחון, כאילו ה' עימו ממש.

 

אנחנו ממש שמחים שהוא חוזר אלינו הביתה, חוזר והשכינה חוזרת איתו יחד. ברוכים הבאים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם