למה דחינו את שבת הארגון Featured

 11 ezra

אביעד מוזס, סמזכ"ל תנועת עזרא

כולנו מכירים את הסיסמאות "להרגיש בבית", "בטעם של פעם", "הכי ישראלי" וכדומה, שחברות פרסום רבות משתמשות בהן למוצרים ולשירותים - מאבקת כביסה דרך חברת תעופה ועד למפרום של סבתא. למה זה עובד עלינו? משום שטבע האדם הוא להימשך עד כמה שאפשר אל "המוכר והטוב". לכן, רובנו הגדול נפתח אורח חיים די דומה לזה של הורינו או של סביבתנו הקרובה. גם ה"מרידות" הן כבר חלק מהחבילה, ולא באמת מפתיעות מישהו או נחשבות שינוי שלא נראה כמותו. השינויים הגדולים באמת נמצאים בשוליים. ננסה ללכת על פי אמרתו המפורסמת של הרבי מקוצק שהסוסים הולכים באמצע, ולברר אולי פן מסוים בשאלת ההליכה בשוליים והשינוי הכרוך בה.

השנה, לאור משבר הקורונה, החלטנו בתנועה לדחות את חודש הארגון לימים שבהם אפשר יהיה לקיימו כמיטב המסורת, ולהקדיש את החודש הנוכחי לעיסוק בנושא ה"שינוי" מכל הזוויות שלו – "חודשינוי". ואכן, לעיתים קרובות השינויים שבני אדם עוברים קשורים באופן ישיר במשברים, בכל מעגלי החיים: אישיים, משפחתיים, לאומיים או עולמיים. המצוקה והטלטלה טורפות בעבורנו את הקלפים ומכריחות אותנו פעמים רבות לחשוב על הכול מחדש, לבחון אמיתות ישנות, ולהסתגל למצב החדש שנכפה עלינו – שלא בטובתנו[1]. השאלה הגדולה היא איך עושים את השינוי הזה בצורה נכונה ובריאה, איך יוצאים מועצמים ומוודאים שהשינוי הוא אכן שינוי מבורך ולטובה, ולא שינוי שבדרך אליו מאבדים הכול.

ייתכן שאפשר ללמוד בעניין הזה מדוד המלך. בפרק נא בתהלים נאמר "בבוא אליו נתן... כאשר בא אל בת שבע". אפשר להניח שדוד נמצא בסערת רגשות, במצוקה גדולה. מתוך מצוקה זו הוא זועק אל ה' ומתחנן למחילה ולכפרה. ומתוך פסוקי ומילות התחנונים: חנני, טהרני, תחטאני ועוד – מתבלט לו הפסוק שכולנו מכירים, אך במבט ראשון לא ברור כיצד הוא קשור לסיטואציה: "לב טהור ברא לי א-להים ורוח נכון חדש בקרבי". מה דוד המלך רוצה לומר? מה הוא מבקש? וכיצד כל זה קשור למצב שבו הוא נמצא?

אפשר להסביר שמתוך מצוקתו הגדולה דוד המלך מבין שצריך שינוי. הוא מבין שאי אפשר להפטיר כאשתקד, ושחוץ מלבקש ולהתחנן על נפשו הוא חייב לעבור שינוי כלשהו בעצמו[2]. אלא שדוד המלך מבין שלא כל כך פשוט להשתנות. איך משתנים? עד כמה? מה משאירים מהעולם שהיה לפני כן? מה לא? נדמה לי שדוד המלך משרטט לנו כאן כלל אצבע עמוק וחשוב ביותר.

ישנם שני "מרחבים" של שינוי אפשרי בנפש האדם – הלב והרוח. נשים לב שלכל אחד מהמרחבים הללו יש פועל המתאים לו. בעבור הלב, הפועל הוא "ברא" – בריאה כאירוע מכונן, חד פעמי ויציב. בעבור הרוח, הפועל הוא "חדש" – חידוש מתמיד, שינוי והתרעננות.

במצוקתו ובייסוריו הפנימיים מבקש דוד המלך ע"ה מריבונו של עולם לא רק למחול לו ולכפר לו על חטאו, אלא לאפשר לו להשתנות ולהתחדש. זו ההזדמנות! כיצד עושים את השינוי נכון בלי לאבד את הכול? נדאג שהלב, המהות, המרכז, הבסיס שלנו – נמצא במקום הנכון, היציב והאיתן. כשהלב במקום – הרוח יכולה להשתנות ולהתחדש.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם