הרב נריה והתלמידים המסורתיים Featured

 11 neria
תורתו של הרב נריה זצ"ל לתלמידים המסורתיים

הרב ספי שרמן, מנהל תיכון ראשית, תל אביב

מורנו ורבנו הרב נריה זצ"ל הקים את ישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה. עד הקמת הישיבה התיכונית היו בעיקר תיכונים, והקול השולט היה של המזרוחניק חובש הברט שמפלס את דרכו בבניית החברה הישראלית לגווניה, ומנסה לבדוק את מקומו ואת השפעתו.

אבל הרב נריה חשב אחרת, ובעצם חזה את פני העתיד, ובנחישות שאין כמותה חידש בעולם את המושג "ישיבה תיכונית". גם ישיבה וגם תיכון – חידוש ציוני אמיתי ליהדות שהחלה לקרום עור וגידים כתרבות ישראלית. לא עוד יהדות של שטייטל (עיירה), אלא יהדות שהיא מסד לתרבות של מדינה.

הבחורים שהגיעו בדרך כלל לישיבות התיכוניות היו מבתים דתיים בעיקרם. אין לנו "דתומטר" לבדוק עד כמה האדם דתי, ואינני חושב כי דתי הוא דווקא מי ששומר שבת או מניח תפילין בכל בוקר, או מכבד הורים ומקפיד על "לא תחמוד". אבל מה שהיה מקובל (ואולי גם היום) הוא ההגדרה כי דתי הוא מי שמחויב לשמור מצוות, וזה בא לידי ביטוי בעיקר בדברים חיצוניים – כיפה, ציצית, שבת, תפילין, כשרות וטהרת המשפחה.

הרב נריה הצליח להקים דור שעליו נבנו קומות נוספות – ישיבות ההסדר לסוגיהן, משפחות מגוונות, הנהגות דתיות, תרבות יהודית ועוד, אבל לא בטוח שאם היינו מסתכלים לאחור היינו רואים את הנוער המסורתי רץ לישיבות אלו.

גם תנועת בני עקיבא שהרב היה בין מקימיה לא דיברה בדרך כלל לציבור המסורתי. ישיבות בני עקיבא והתנועה באו לחזק בעיקר את הנוער הדתי ולא את הנוער המסורתי. זה לא אומר שבישיבות בני עקיבא הפזורות בארץ אין נוער מסורתי, אבל הישיבה בנויה לנוער דתי.

מה אפשר לקחת מתורתו של הרב נריה לציבור המסורתי? האם אפשר לחבר את הרעיון של תורה ועבודה, ציונות דתית, "קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה" – בין תלמידיי בדרום תל אביב?

בשנת 2013, כשבנט רץ בפעם הראשונה בבחירות לכנסת, הגיעה אליי קבוצת בוגרים לשיחה ואמרו לי שאין להם למי להצביע. בנט הוא למתנחלים עם הסנדלים, יאיר לפיד – שמאלני וצפוני, הליכוד – לא דתיים, ש"ס ואגודה – חרדים.

אני חושב שדרכו הרעיונות של הרב נריה אולי פחות רלוונטית לנוער המסורתי (גם תורתו של הרב עובדיה איננה נוגעת בהם, אך זה למאמר אחר), אולם אמונתו ודרכו החינוכית מתאימה מאוד. כשהיינו מארחים בישיבה בכפר הרא"ה את הקיבוצניקים ממוסד הלימודים בעין החורש, ראינו כי דווקא אליהם אולי מופנית הקריאה של הרב נריה, היא אולי לא התקבלה אצלם אבל הייתה מובנת להם, ובטח יותר מאשר לנוער בדרום תל אביב. אבל כמחנך חושבני שהעקרונות שהוא לימד אותנו בדרכו ודרך אישיותו, רלוונטיים, חשובים והכרחיים לחיזוק הנוער המסורתי.

סיפר לי אחד מבוגרי ישיבת כפר הרא"ה כי פעם אחת נודע לרב נריה כי שני בחורים יצאו בליל שבת לבלות בנתניה. הוא בתגובה – חלה ולא יכול היה להגיע לישיבה כחודש ימים. תשומת לב לא מספיקה, צריך גם "לקחת ללב".

לרב נריה הייתה שמחה פנימית, אופטימיות ולבביות שהייתה דרך חינוכית כדי להגיע ללב התלמיד. רעיון עמוק לא נשאר אצלו בתוך המילים של הרב קוק אלא הובא בצורה חכמה אל תוך עולמו של התלמיד.

והחוויה – הרב ידע כי שיר, ניגון ותפילה יכולים להשפיע עלינו יותר מכל דבר אחר. אולי היום הייתי מתרגם את החוויה לניגון שונה, אבל זהה במשמעותו העמוקה.

החיבור הפנימי של הרב והאמונה בצדקת הדרך, לא לוותר גם כשקשה, הם ממצרכי היסוד של המחנך, בוודאי בדור שמלא באופציות וגוונים נוספים.

ואסיים בסיפור מלפני כ-30 שנה.

בהיותי רכז מחוז חיפה וצפון בבני עקיבא נודע לי שהרב נריה מחפש אותי. באחד הימים באתי לביתו, וכשראה אותי החל לבכות.

לא הבנתי במה מדובר, ורק לאחר שהפסיק את בכיו החל לומר לי כי יש באזור הצפון ישיבת בני עקיבא שמצבה לא טוב ועומדת להיסגר, ויש חשיבות גדולה ל"ישיבות נקים בכל מקום בעיר ובכפר", והוא מבקש ממני להשתדל ולספר בסניפי בני עקיבא בצפון, ולנסות לגייס תלמידים לישיבה...

יצאתי המום מהפגישה – בכי ודמעות על ישיבה במקום אחר, איזו אחריות ואיזו אכפתיות!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם