למלא את החלל Featured

 11 sivan

סיון רהב מאיר

1.

יש לי סיפורים אישיים רבים על הרב יונתן זקס, שנפטר בשבת. התארחתי בביתו בלונדון לפני כשנה, ועבדנו יחד בכמה פרויקטים, בהם שיתוף פעולה עם ישי ריבו. יש גם דברים כלליים רבים לומר עליו – על רוחב האופקים, על השילוב הייחודי בין ישן לחדש, על הכבוד שעורר בכל העולם כלפי המורשת שלנו. אבל נדמה לי שלא מספיק להספיד את הרב זקס ולדבר עליו. צריך לדבר עלינו.

הוא היה סטודנט צעיר כשנכנס למשרדו של הרבי מלובביץ' וביקש לשאול אותו שאלות. הרבי החליט לשאול אותו שאלות בחזרה: כמה סטודנטים יהודים יש בקמפוס? מה אתה עושה כדי לערב אותם יותר בחיי היהדות? הרבי הסביר לזקס, שהתלבט בין לימודי כלכלה למשפטים, שהעולם היהודי במשבר. שהבּוּרוּת היא האויב המרכזי שלנו כרגע. לכן עליו לעזור, ולהשתמש בכישרונותיו כדי ללמוד וללמד תורה. זקס, שלא היה דתי, הפך לבסוף לרב הראשי של בריטניה, וגם היה לפרופסור וללורד בבית הלורדים הבריטי. "כששמים את היהדות בראש סדר העדיפויות – לא מפסידים מאומה", הוא נהג לומר.

האם כולנו יכולים להיות פרופסורים, רבנים ולורדים? לא. אבל כל אחד יכול להשתמש בכישרונותיו. כל אחד יכול לדמיין את עצמו עומד כך מול הרבי מלובביץ' ונדרש לענות. כאשר אדם שמשימת חייו הייתה הנגשה והפצה והסברה נפטר בשיא כוחו, נוצר חלל. כך קרה גם לפני כמה שבועות, כשנפטר הרב עדין שטיינזלץ, הפרשן הגדול של התלמוד והחסידות והתנ"ך.

גם אם לא נגיע לדרגתם, אי אפשר רק להתאבל על כך שהם נפטרו. כל אחד, בדרכו שלו, במקומו ובכישרונותיו, צריך להיענות לקריאה, לנסות למלא את החלל.

2.

אתם מכירים אנשים צעירים שהם זקנים מאוד, ואנשים זקנים מאוד שהם ממש צעירים? פרשת "חיי שרה" נפתחת בתזכורת לכך שהגיל הביולוגי שלנו הוא לפעמים רק מספר: "וַיִּהְיוּ חַיֵּי שָׂרָה מֵאָה שָׁנָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה וְשֶׁבַע שָׁנִים". למה הגיל של שרה אימנו נכתב בצורה מפורטת כל כך – מאה שנה, עשרים שנה ושבע שנים? פרשנינו מסבירים: בגיל מאה שרה הייתה כמו בת עשרים, ובגיל עשרים – היא הייתה כמו בת שבע. תמיד צעירה, תמיד בתחושה שהחיים הם דף חלק ונקי שעוד ממתין לה.

תקופת הקורונה עלולה להפוך את כולנו לקצת זקנים, לגרום לנו לאבד את הרעננות והתקווה. רבי נחמן מברסלב, אלוף ההתחלות מחדש, כותב כך, על שרה ועלינו: "זה עיקר השלמות – שיתחיל לחיות בכל פעם. ואפילו כשמגיע לימי הזקנה, יהיה בעיניו עדיין תינוק לגמרי, כאילו לא התחיל לחיות ולעבוד את ה' כלל, ויתחיל לחיות בעבודתו יתברך בכל פעם מחדש. וכך לגבי שרה אימנו, שכל מה שמזקין הַצדיק – הוא עדיין תינוק בעיני עצמו, ועל ידי זה מוסיף בעבודתו בכל פעם".

3.

העולם עקב במתיחות אחרי המרוץ – מי ינהיג את המעצמה הגדולה בעולם? בינתיים, כמה מילים על כוחו ועל רוחו של האדם היחיד:

השבוע הלך לעולמו ד"ר רחמים מלמד-כהן. הוא חלה ב-ALS, ניוון שרירים, והפך למשותק בכל גופו, למעט העיניים. ככל שהגוף נחלש, הרוח התחזקה. באמצעות העיניים והמחשב הוא כתב, צייר והעביר הרצאות.

כך סיפר, באחד הראיונות הרבים שנתן: "כל משבר הוא מנוף לעלייה. אנשים לא מאמינים לי כשאני מצהיר בכנות שאלה השנים היפות בחיי. המחלה יצרה בי אתגר – למצות כל רגע. כישרונותיי והגיגיי, שהיו כמוסים ונסתרים, התפרצו בצורת 18 ספרים, 8 תערוכות ציורים ו-10 שירים שהולחנו, והכול בתנועת עיניים על מסך המחשב. נכון, אני מתגעגע לחבק את קרוביי, לאכול ולשתות דרך הפה, לטייל בהרים ולנשום בלי מכונת הנשמה, וקשה לי במיוחד כשזבוב מתיישב לי על קצה האף ואני לא יכול לסלק אותו. אבל לאור העובדה שתחזית הרופאים לפני 25 שנים הייתה שאחיה שלוש עד חמש שנים, אני מאושר שעודני חי.

יש אנשים שפשוט לא מוכנים לעכל שינוי במצבם, אבל אני מאמין שאדם יכול לעבוד על עצמו ולחיות בשמחה. 'עבדו את ה' בשמחה', זאת המשימה. הרבה פעמים הצרות של אנשים מתגמדות כשהם פוגשים אותי. זה יהיה שקר להגיד שאין לי קושי. מובן שהיה לי קשה נפשית בהתחלה, אבל החלטתי שאין לי זמן עבור הפחד. צריך לדאוג לכך שהתקווה תהיה תמיד גדולה מהפחד".

4.

איך להגיב כשמישהו חושף בפנינו מצוקה? אפשר רק לעשות "וי" ולטפל בזה, ואפשר לבדוק אם הוא לא זקוק למשהו נוסף. בואו נלמד מרבקה אימנו: בפרשת השבוע העבד מבקש רק מעט מים, אבל רבקה עושה מעל ומעבר. היא נותנת לו לשתות בנדיבות, ומשקה גם את כל הגמלים שאיתו וכמובן מזמינה את כולם להתארח בביתה. 

הרב מיכי יוספי אומר שזה כלל נפלא ביחסים עם הזולת, ולא רק כשהוא מבקש משהו פיזי: כשמישהו מספר על קושי או חוסר מסוים, אנחנו נוטים רק לעשות מה שביקש, "לסתום את החור". אבל עלינו לחשוב – אם הוא כבר הסכים לומר שחסר לו דבר-מה, אולי הוא זקוק לעוד משהו? איך עוד אפשר לעזור? הרי לא תמיד מגלים לנו את כל הבעיה. צריך לחשוב ביצירתיות ובאכפתיות ולסייע בשפע, ברחבות, מכל הלב והנשמה. הנערה רבקה הופכת ל"רבקה אימנו" בזכות יכולתה לעשות לא רק את מה שביקשו ממנה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם