דגל פלשתין בבירת ישראל Featured

 4 sebastya
עתיקות שומרון, העיר המרכזית בממלכת ישראל של ימי הבית הראשון, נתונות לניסיונות פגיעה בלתי פוסקים של הפלשתינים, למחיקת העבר היהודי של המקום ולערעור הריבונות שלנו

עקיבה סיימון

אחרי תל יאסוף, תל ארומה ושאר הנקודות העתיקות – שחוץ משוד והשתלטות הוצבו בהם גם דגלי אש"ף עצומים – הגיעה תורה של ממלכת ישראל הקדומה, שומרון (סבסטיה).

בואו ניזכר רגע. העיר שומרון הייתה בירתה של ממלכת ישראל במשך כמאתיים שנה. זו העיר שבה הסתובבו אחאב ויהוא. התנבאו בה אליהו ואלישע. ברמת החשיבות ההיסטורית והארכאולוגית היא לא פחותה מעיר דוד.

אתר עיר דוד הפך, ובצדק, לאחד האתרים החשובים בישראל. הוא נחפר ונחקר, מושקעים בו משאבים עצומים ותשומת לב ציבורית. מהצד השני, בירת ממלכת ישראל, שחשובה לדי-אן-איי הלאומי וההיסטורי שלנו לא פחות – היא אתר מוזנח ומלוכלך. רובו כלל לא נחפר לעומק על ידי ארכאולוגים, ומי שמוצא בו ממצאים הם בעיקר שודדי עתיקות שגם מציעים את מרכולתם. חלקים מהאתר נפגעו מוונדליזם קשה.

בעקבות הסכמי אוסלו, מחצית מהאתר החשוב הזה נמצאת תחת שליטה אזרחית של הרשות הפלשתינית. היא מבחינתה עושה כל מאמץ למחוק את המורשת היהודית שקשורה לעיר שומרון. בשלטי התיירות שהציבה הרשות אין זכר למאות השנים שבהן הסתובבו ברחובותיה יהודים דוברי עברית. פשוט, זה לא תואם את הנרטיב השקרי שהרשות מנסה להנחיל. למחות את זכר ישראל. במשך שנים היה מוצב במקום דגל קטן של אש"ף, בגובה של חמישה מטרים, משהו פשוט שקל להרים וקל להוריד. זו הייתה חרפה כבר אז, ובגלל השתיקה וחוסר המעש, הם התקדמו לשלב הבא.

לפני כחודשיים הוצב במקום תורן ענק המיועד להנפת דגל נוצץ, גדול וחדש בצבעי אדום, שחור, לבן וירוק – צבעי המדינה הפלשתינית שמתפתחת לנו מתחת לאף.

מובן שהדגל הזה עורר מהומה וצה"ל תלה במקום צו הריסה. עברו חודש, עברו חודשיים. התורן נשאר.

בשבוע שעבר התקיימה בסבסטיה, בהובלת ראש ממשלת הרשות הפלשתינית מחמוד אשתייה, השר לענייני מאבק בהתנחלויות (כן, יש תפקיד כזה) וליד אסף, ועוד שורת ארגונים זרים (הממומנים בידי ממשלות מאירופה) עצרת חגיגית שבה הונף דגל עצום על התורן החדש.

האתר כולו עוצב מחדש ונתלו בו עוד דגלי אש"ף. באזור שכולו אתר עתיקות, כזכור, יצקו רצפה וריצוף. שום דבר שקשור לשמירה על עתיקות, להפך. יש פה פגיעה פיזית בעתיקות, ועוד פגיעה, טשטוש ומחיקה של ההיסטוריה היהודית של המקום.

איך יגאל אלון אמר? "עם שאין לו עבר, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". אז לפלשתינים אין עבר, ההווה שלהם דל מדי, אבל עתידם תלוי בנו מאוד!

אם ניתן להם דריסת רגל חופשית כאן בארץ, אם אתרי העבר שלנו יהיו מגרשי המשחק שלהם, אם הם יוכלו לגור לבטח איש תחת גפנו ותחת תאנתו, אם כך – היוצרות יתהפכו.

לנו העבר ייגמר, ההווה יהיה דל והעתיד מעורפל.

[צילום: שומרים על הנצח]

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם