הנורמליזציה עם סודאן Featured

 9 sudan

הנורמליזציה עם סודאן – בשורה או סכנה?

 

יצחק וסרלאוף, מנכ"ל עמותת אחיעד, דרום תל אביב

 

הסכם השלום המסתמן עם מדינת סודאן, שהתבשרנו עליו השבוע בחגיגיות רבה בכלי התקשורת, גרף תשואות מכל קצוות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "בח'רטום, בירת סודאן, אומצו בשנת 1967 שלושת הלאווים של הליגה הערבית – לא לשלום עם ישראל, לא להכרה בישראל ולא למשא ומתן עם ישראל. ואילו היום ח'רטום אומרת: כן לשלום עם ישראל, כן להכרה בישראל וכן לנורמליזציה עם ישראל".

 

כפעיל דומיננטי במאבק לגירוש המסתננים מישראל זה יותר מעשור וכתושב דרום תל אביב בשנים האחרונות צפיתי בהצהרה של ראש הממשלה ובפרשנויות באולפנים והתקשיתי לגבש את עמדתי. האם ההסכם המסתמן באמת נפלא כל כך למדינת ישראל, או שמא הוא טומן בחובו מלכוד עתידי?

 

התשובה עדיין איננה חד-משמעית. ההסכמים טרם הבשילו לכדי חתימה, וכמי שמביט מהצד ופרטי ההסכם המלאים עדיין אינם גלויים לו מוקדם לנקוט עמדה ברורה. בינתיים כדאי להידרש לנתונים הקיימים ולסכנות שעלולות לארוב לנו בהמשך הדרך.

 

בחדשות 12 דווח כי במסגרת ההסכם יימצא מתווה מוסכם לעזיבת המסתננים הסודאנים את ישראל. אלפי דולרים יוענקו לכל מסתנן שירצה לעזוב, ותינתן לו הכשרה מקצועית טרם העזיבה. רבים טועים לחשוב כי המשמעות היא עזיבה מוחלטת של כלל המסתננים, אולם הסודאנים הם בסך הכול כחמישית ממספר המסתננים מאפריקה לישראל: על פי נתוני משרד הפנים מיוני האחרון, מתוך 31,052 מסתננים מאפריקה לישראל, רק 6,285 הם יוצאי סודאן. המספר העיקרי הוא שיעור המסתננים יוצאי אריתריאה: 71% מסך יוצאי אפריקה הלא חוקיים בישראל.

 

אם בסופו של דבר יצא לפועל המתווה האמור, יהיו תושבי דרום תל אביב הראשונים לברך עליו. יציאתם של 6,000 סודאנים מנווה שאנן, שכונת שפירא ושכונת התקווה אינה דבר של מה בכך. ואולם חשוב לזכור שני דברים חשובים, שאינם אמורים לעמוד לתנאי בשום מציאות מתוקנת: א) זו רק תחילת הדרך. מי שחושב שביציאה מרצון של המסתננים מסודאן הקטנה לסודאן הגדולה תיפתר הבעיה וייפסק הסבל של תושבי דרום תל אביב טועה טעות מרה; ב) המסתננים, סודאנים ואריתראים כאחד, צריכים להיות מגורשים מישראל בכל מקרה, תהא הדרך לכך אשר תהא. מי שהביאו על תושבי דרום תל אביב את הסבל הרב שנגזר עליהם יותר מעשור הן ממשלות ישראל לדורותיהן, שלא התעוררו בזמן למנוע את ההסתננות המופרעת ולא הגבילו את כוחו של בג"ץ, שפעם אחר פעם העדיף את טובת המסתננים על פני טובת הקשישה שנאנסה באכזריות בשכונת התקווה.

 

עוד נקודה היא הסכנה בהסתננות שתיעשה בחסות הנורמליזציה. עד כה הגיעו המסתננים לישראל בדרכים עקלקלות, ועתה יש חשש שההסתננות לישראל תהפוך לאופציונלית בדרך המלך. אם ייפתח ציר אווירי מישראל לסודאן, שעדיין נחשבת מדינה נחשלת ומסוכנת, האם יוכלו הסודאנים, שעד כה עשו את דרכם לישראל במסע רגלי של אלפי קילומטרים לישראל, להגיע לארץ במטוסים ממוזגים? ימים יגידו. נקווה שגם בעיה זו לא נעלמה מעיניהם של מקבלי ההחלטות ושהאינטרס הבינלאומי לא יגבר על האינטרס הלאומי – לשמור על מדינת ישראל יהודית.  

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם