שופר או קבלת שבת Featured

 3 tfila

תקיעת שופר או קבלת שבת – בואו נדבר רגע על מה ש"לא חייבים"

הרבנית שולמית בן שעיה, רבנית אולפנת אמי"ת להב"ה קדומים, מרצה במכללת אורות

שנת תש"ף מצאה אותנו בעיצומו של בניין עולם דתי מפואר: קהילות גדולות עובדות ה', מערכת של שיעורי תורה ענפים המותאמים לכל דורש, פעילויות רוחניות מגוונות, כינוסי תשובה וסליחות, בתי מדרש הומי אדם, התוועדויות ברוב עם.

קורונה תש"ף – (גם) העולם הדתי עובר טלטלה. מה עיקר ומה טפל; שומרים על החיוני, ההכרחי, לא תמיד יש מספיק אנרגיות וכוחות ויכולות לדאוג למה ולמי שמעבר. למי שלא חייב אבל רוצה, שפטור ממניין אבל משתוקק להשתתף בו.

מתווה הימים הנוראים בנוהל קורונה. במקומות רבים ההנחיה היא "מי שלא חייב שיישאר בבית"; "שיבוא רק לתקיעת שופר","גברים חייבים במניין – נשים פטורות"; "גם בבית ישמע ה' קול תפילותינו ויקבלם ברחמים".

אמת. אכן כך.

אך הממד ההלכתי הפשוט לא בהכרח נותן מענה לכמיהת הלב, לרצון אל הקודש, להשתוקקות להיות חלק מקהילה עובדת ה' שממליכה על עצמה בימים אלה את מלכו של עולם. ייתכן ש"אין ברירה" או שאולי אפשר לחשוב על פתרונות יצירתיים יותר, אבל בואו נניח רגע למתווה הימים הנוראים ונדבר על דוגמה פשוטה הרבה יותר – קבלת פני שבת המלכה.

שופר או שבת – מה עדיף?

השאלה הזאת לא יכולה אפילו להיכתב על הדף... לכל בר דעת ברורה התשובה ההלכתית הפשוטה. תקיעת שופר היא חובת היום, מצווה דאורייתא – קבלת שבת לא משתווה לה בשום קנה מידה.

אבל השאלה אינה רק שאלה הלכתית (פשוטה) אלא התבוננות על מרחב שלם הנוכח "מעבר" לחיוב ההלכתי הפשוט. "פוק חזי מאי עמא דבר" – בואו נעיף מבט רגע אל מעבר למחיצה, אל ציבור שלם ורחב של בנות (ואולי גם נשים) שזו התפילה שלהן, אולי התפילה בציבור היחידה בשבוע. שנוהרות אל בתי הכנסת הומי האדם עם שקיעת החמה ומוצאות בה (ואולי רק בה) קורת רוח.

נכון. תפילת שבת בבוקר, וכן תפילות רבות אחרות, חשובות יותר הלכתית, אך נראה שרגעי פתיחת הלב לצלילי לכה דודי של ר' שלמה אלקבץ, ואולי רוחו של האר"י הקדוש החופפת גם היא בהודה על רגעים אלה, גורמת לכך שעבור בנות רבות – זו התפילה.

עידן קורונה. מניינים תחת כל עץ רענן, ברובם אין כלל מקום לנשים. בודדות מצליחות לתפוס פינה בשיפולי אחד הבתים, אבל רובן נשארות בבית. ותפילת קבלת שבת – מה יהא עליה?

אבל כאמור, זאת לא רק "קבלת שבת", אלא כל מה שהתפילה היקרה הזאת מייצגת: את כמיהת הלב אל הקודש, את השאיפה לחיבור אל המֵעבר, אל הנשגב, את הרצון להתרפק על הצלילים ועל הניגון שכולו קודש; את כל מה שחסר לנו כל כך בעידן הקורונה.

גם למבוגרים קשה.

גם הם עוברים טלטלה לא פשוטה בתקופה הזאת. אבל רובם כבר בנויים, יציבים, מעוצבים היטב. העולם הרוחני שלהם שריר וקיים.

אבל בעבור בני נוער ובנות נוער אלו השנים הקריטיות לבניית עולמם הרוחני והאמוני ועיצובו. בעבורם הקורונה היא לא אנקדוטה חולפת אלא חלק משמעותי משנים מכוננות בחייהם. ולענייננו, את התפילות שפספסו בנות העשרה בעידן הקורונה, את כל אותן "קבלות שבת" על כל מה שטמון בהן, הן לא תשלמנה מחר. החיסרון שלהן עלול לתת את רישומו לשנים ארוכות.

כל עוד היה מדובר בתקופה קצרה – אפשר היה לדחות את הקץ, לדבר על "היום שאחרי", לעסוק בפערים שנצטרך להשלים אחרי המגפה. אבל ככל שעוברים הימים מתברר היטב שלא מדובר רק על "פסח דאשתקד" אלא על ל"ג בעומר ושבועות ואלול ותשרי וסליחות וראש השנה ויום הכיפורים והושענא רבא ושמחת תורה (ונתפלל כולנו שעד פסח בשנה הבעל"ט נצא לחירות). זהו פרק זמן משמעותי, תקופה שאי אפשר לדלג עליה ולדחות ל"מחר", ודאי שלא בתהליכים משמעותיים של התבגרות.

עבדי ה' אנו ומקבלים בהכנעה. לא קובלים על הרע אלא משתדלים להוסיף טוב. בטיפות קטנות. איים של טוב וחסד.

כששורות אלו נכתבות הרעיון בהתהוות, אך נקווה שכשאתם קוראים אותן כבר מתקיימים בכמה וכמה יישובים קבוצות קבוצות, קהילות קהילות, של נשים ובנות שמתכנסות לפי כל הנהלים לעבוד את ה' ולקבל פני שבת המלכה. הן לא עושות זאת כי הן חייבות, גם לא כי הן מנסות להתמודד על המקום המצומצם במניין בבית הכנסת, אלא אך ורק מתוך הבנה כי כמו שאי אפשר לוותר על תקיעת שופר המחייבת הלכתית מתוקף היותה "מצוות היום" – כך גם אי אפשר לוותר על כל מה שטמון בקבלת שבת.

"הִתְעורְרִי הִתְעורְרִיכִּי בָא אורֵךְ קוּמִי אורִי, עוּרִי עוּרִי שִׁיר דַּבֵּרִי – כְּבוד ה' עָלַיִךְ נִגְלָה"

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם