גבורה אני מבקש Featured

 3 gvura
הרב אלי שיינפלד, מחנך ומרצה להורים ולמתבגרים, מחבר הספרים 'היצר הלב והאדם' ו'הבן שלי מתבגר'

 

אחת הסוגיות הטעונות שמאתגרות באופן מיוחד את בני הנוער היא סוגיית ההתמודדות עם יצר המין הכוללת את הדרכת התורה לשמירת העיניים, לשמירת נגיעה ולשמירת הברית. להלן כמה נקודות המציעות קריאת כיוון להתמודדות עם הסוגיה המבורכת הזאת.

 

א.      איפוק, דחיית סיפוקים ושמירה נכונה על כוחות החיים אינם משימות קלות. המחשבה המוטעית כי הקשיים הנלווים להתמודדות מעידים על פחיתות המתמודד, בטעות יסודה. הקושי הוא טבעי. הוא איננו תקלה בלתי צפויה, והוא חלק מובנה בתהליך של צמיחה. ובאמת, קשה יש לא רק בלחם.

ב.       מטרת ההגבלות והאיסורים? הגבלות והאיסורים בתחום יצר המין נועדו לכוון אותנו להשתמש בכוחות החיים בצורה נאותה, במקום ובזמן המתאים. שמירת העיניים מעדנת את כוח הראייה שלנו, שמירת נגיעה משכללת את איכות המגע העתידי שבין האיש לאישה, ושמירת הברית שומרת על כוחות החיים שלנו בטהרה ובקדושה. למרות הקושי שיש בהקפדה על ההגבלות והאיסורים אנחנו צריכים לשמוח עליהם שהרי בזכותם אנחנו נבנים וגדלים.

לכן הניסיון לטשטש את ההגבלות ולהקל בחומרת האיסורים מתוך מחשבה שכך הקושי של הנערים המתבגרים יקל, אינו נכון. נכון, הפחדות לא מסייעות וגם איומים לא מקדמים, אבל מכאן ועד טשטוש האיסורים עד כדי התעלמות מהם, הדרך רחוקה מאוד.

ג.        אתה גיבור – באחת השיחות שהעברתי אני קולט שאחד השומעים נע בחוסר נחות לאורך רוב השיחה. לאחר סיומה ניגשתי אליו ושאלתיו לפשר קוצר הרוח ששידר. הוא ענה לי: "אני יושב כבר שעה וחצי ומחכה כבר לשפן שתשלוף מהכובע, לנוסחת הקסם, שתאפשר לי להוציא את הבן שלי בשלום מהסערה שבה הוא שרוי. אז זהו שלא. אין כאן לא שפנים וגם לא כובעים, אין כאן לא קסמים וגם לא מופתים. התגברות – זו המשימה, זהו האתגר. זו בהחלט עבודה קשה ששכרה בצידה. לא לחינם המילה התבגרות מזכירה לנו את המילה התגברות.

ד.       קדימה לעבודה – הקב"ה זימן אותנו לעולמנו זה על מנת שנעבוד בכל כוחנו ונשקיע ממרצנו. רק כך נוכל להוציא לפועל את ייעודנו ולממש את אוצרות אישיותנו. בהקשר הזה, כמו גם בהקשרים אחרים, הבטלה היא "אם כל חטאת". יצר המין הוא יצר החיים, ומי שמצליח להיות עסוק בדברים חיוביים ולנצל את הזמן, למעשה מביא לידי ביטוי נכון את יצר החיים, את יצר המין. בטלה לעומת זאת גורמת ליצר המין לבוא לידי ביטוי באופן נמוך וירוד, וחבל.

ה.      אפשר לתקן, הכול – הגירויים הרבים וההתמודדות השכיחה מזמנים לעיתים נפילות. פעמים רבות הייאוש מתבצר, והדימוי העצמי והרוחני של מי שנופל נמוך מאוד. עלינו להזכיר לעצמנו ש"אין ייאוש בעולם כלל'" זה לא רק שיר נחמד אלא אמת רוחנית חשובה. ישנן נפילות, אבל יש גם תשובה. אפשר לשוב בתשובה גם על כישלונות בשמירת הברית ובשמירת העיניים, התשובה כוללת צער על העבר והשתדלות להישמר בעתיד. חלק מתהליך התשובה מחייב אותנו לנסות להבין מהם הטריגרים שגרמו לנו להיכשל (לדוגמה מכשיר נייד לא מסונן), ולהתייחס אליהם, גם אם זה דורש מאיתנו לוותר על מה שהורגלנו אליו (לדוגמה להתקין תוכנת סינון...).

ו.        התקדמות מדורגת – בני האדם נוטים, במיוחד בגיל צעיר, להתבונן על החיים ולפרשם בצורה חד-ממדית – העולם שחור או לבן, מתקדם או נסוג, וכן על זה הדרך. כך גם לעיתים אנו נוטים לפרש את מה שעובר עלינו: טוב לי או שמא רע, הצלחתי או שחלילה נכשלתי. נטייה זו מובילה לא אחת לתסכולים ולאכזבות, שהרי טבעו של תהליך שהוא מתבצע בשלבים, בהתקדמות מדורגת בעלת היתכנות של נסיגות ומהמורות. מי שלא מודע להן, ברגע שהוא חווה נפילה וכישלון יכול לחשוב בטעות כי מצבו גרוע ביותר, ומתוך מחשבה זו הוא עלול לדמיין בצורה שלילית מוגזמת את ערכו. בכוחן של מחשבות ותחושות אלו לדרדר את האדם ולהביאו לידי ייאוש וחידלון, ובמקום שימצא כוחות להמשיך ולהתקדם הוא עלול להיכנע, לוותר ולהפסיק להתאמץ.

ז.        סבלנות – בניית בניין, גדול ככל שיהא, מחייבת את הבונים בסבלנות רבה. הכנת תוכניות, חפירת היסודות, הצבת הפיגומים ועוד. זה נכון לבניין חומרי, ובוודאי נכון לבניין רוחני. הזורעים בסבלנות ובדמעה, בבוא הזמן, יקצרו ברינה. אין קיצורי דרך, וטוב שכך.

יש הרבה מה להרחיב, והרבה על מה לדבר, אבל נסתפק לעת עתה בדברים הללו. בהצלחה רבה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם