מכתב אהבה Featured

 15 sivan
 

סיון רהב מאיר

 

1. הקורונה פוגעת במצב הרוח שלנו. רובנו, מה לעשות, שמחים פחות ומודאגים יותר. המילה "שמחה" מופיעה שבע פעמים בפרשת השבוע, וכשבוחנים את ההקשר, מגלים שהשמחה מגיעה תמיד כשאנחנו נותנים לאחר ומשתפים את הזולת בשמחה שלנו:

 

"וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ... וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ", "אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ, וְהַלֵּוִי אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ, וְשָׂמַחְתָּ לִפְנֵי ה' אֱ-לֹהֶיךָ בְּכֹל מִשְׁלַח יָדֶךָ". השמחה מופיעה עם המשפחה, העבד, האלמנה, הגר, היתום והעני. היא מוציאה אותנו מתוך ה"אני" אל עבר ה"אנחנו". יש בה נתינה ולא נטילה. האם החיפוש אחרי מבודדים וחולים בשכונה שלנו, אחרי נזקקים בסביבתנו, הוא הדרך גם לאושר אישי?

 

הפרשה מסמנת לנו דרך מרתקת: לא רדיפה אחרי הישגים תוביל לשמחה, אלא דווקא הדאגה לאחר. מהפכה של שמחה.

 

2. איך הוא הספיק כל כך הרבה? הרב עדין שטיינזלץ – חתן פרס ישראל, מפרש התלמוד והתנ"ך והרמב"ם, שעמד בראש אין-ספור מיזמים חינוכיים – נפטר בשבוע שעבר בן 83. רבים תוהים איך הגיע להיקף עצום כזה של פעילות. הנה דברים שפרסם כשהיה בן 20 בלבד, ועשויים לתת תשובה ולעזור גם לנו:

 

"האידיאל האנושי-היהודי של החיים הוא: לחיות את החיים כולם. פירושו של דבר, לא להתכונן בתקופת הנערות לחיים שעתידים כביכול לבוא אחר כך, ובדרך זו לבזבז את חיי ההווה ולזלזל בהם, וגם לא להצטער בימי הזקנה על החיים שעברו כבר, אלא לחיות את החיים בכל עת כמות שהם. לחיות את החיים בהווה.

 

החיים היהודיים הם חיים שיש בהם משימה: לתקן את הגוף, לתקן את הנפש ולתקן את העולם, וכל זה מתוך זיקה מתמדת אל האלוקות. מערכת המצוות המעשיות מלמדת שאין שום רגע שהוא מחוץ למשימה זו. וככל שאדם לומד יותר הוא יודע יותר כיצד לחיות – כמובן אם הוא רוצה לחיות, ואינו מסתפק בחלומות על החיים. לכן בכל גיל ומצב ומקום יש לאדם תפקיד, וכך הוא יכול לחיות את כל שנותיו, ימיו ורגעיו בחיים ממשיים ואמיתיים".

 

לזכרו.

 

3. השורש אה"ב מופיע בתורה 42 פעמים, 23 מהן בספר דברים. זהו ספר האהבה, וזו הכותרת של משה רבנו כשהוא נפרד מאיתנו, והצוואה שלו עם כניסתנו לארץ ישראל. בפרשה נכתב: "רַק בַּאֲבֹתֶיךָ חָשַׁק ה' לְאַהֲבָה אוֹתָם", "לָלֶכֶת בְּכָל דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ", ועוד ועוד.

 

משה רבנו מדבר על המצוות שצריך לשמור, וגם מוכיח אותנו על מה שעשינו לא נכון, אבל מעל הכול – הוא מדבר על אהבה. אפילו חטא העגל מתואר כאירוע של פיוס, שבו קיבלנו את לוחות הברית בשנית, כי זה העיקר – לדעת איך לצאת ממריבה ולהמשיך הלאה יחד.

 

הרבנית ימימה מזרחי מסבירה שלא סתם קוראים את הפרשה הזאת באוגוסט, בחום, בקורונה, בשיא החופש הגדול. יש חשש שהכול יהפוך כעת לצפוף ודחוס ומעצבן. לכן זהו ה-זמן להפגין אהבה, למרות הכול, בלי להתחשבן, בלי פנקסנות. זה מה שאנחנו צריכים עכשיו – כמה שיותר אמפתיה וזרימה ושמחה, גם בבית וגם בחוץ.

 

4. שיא עונת החתונות, וגם שיא עונת הקורונה לצערנו. מה אומרים לכל הזוגות שמתחתנים עכשיו, באופן כל כך שונה ממה שתכננו וחלמו?

 

קודם כול, שהקורונה זמנית – והחתונה היא נצחית. המגפה העולמית הזאת תעבור, ואילו הקמת בית בישראל תמשיך להשפיע לתמיד.

 

אולי הסדנה המתישה שהם עוברים עכשיו מכינה אותם היטב לחיים המשותפים. אחרי טירוף כזה, אולי יהיה קל יותר עם התמודדויות "רגילות", הן פשוט יהיו קטנות עליהם. זוגות מתווכחים בדרך כלל על צבע מפיות וסידורי פרחים, והנה עכשיו יש זוגות שעוד לא התחתנו אבל כבר עברו יחד את דחיית החתונה, החלפת האולם וביטול מאות אורחים. יש זוגות שמתחתנים בעוד כמה ימים ועדיין לא יודעים היכן ומי יוזמן. הם יודעים רק דבר אחד – שהם בחרו לבנות יחד בית. זה העיקר.

 

אומרים שבחתונה הראשונה בתורה, החתונה של אדם וחוה, לא היו שום אורחים – ואלוקים בכבודו ובעצמו הגיע לשמח את הזוג. גם בחתונות הקורונה התחושה קצת דומה: יש מעט מאוד אנשים – אבל מרגישים המון שמחה וקדושה.

 

בתקווה שכל הזוגות של עונת החתונות הזאת עוד יספרו יום אחד בחיוך לנינים שלהם איך הם התחתנו בקורונה.

 

מזל טוב.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם