תמרורים עמוק באדמה Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

  1. נראה לי שהמילים האלה כאילו נכתבו לימים האלה, ימי משבר גם עם הקורונה וגם ביחסים בינינו. בה' באב השבוע ציינו 448 שנים לפטירתו של המקובל רבי יצחק לוריא, המכונה האר"י הקדוש. לא נעסוק כמובן בקבלה ובנושאים המורכבים שבהם עסק, אבל הנה הוראה פשוטה שהשאיר לנו – תמרור אזהרה לנוכח הפילוג:
  2. השבוע ציינו גם 20 שנים לפטירת הרב שלום נח ברזובסקי, המכונה 'הנתיבות שלום'. הוא היה אדמו"ר של חסידות קטנה יחסית ושמה סלונים, אבל ספריו הפכו פופולריים במגזרים רבים. הנה רק כמה משפטים שכתב על הימים האלה:
  3. אנחנו מנסים תמיד להיכנס לפרופורציות. ערב תשעה באב, בעיצומו של משבר הקורונה, העובד הסוציאלי והמטפל רוני פרינץ כותב שלפעמים צריך לצאת מפרופורציות:
  4. "בכל פעם שרבי אריה לוין, הצדיק הירושלמי המפורסם, היה מסיים את אחד מביקוריו אצל האסירים בכלא או בבית החולים – הם היו כולם בהתרוממות רוח", כותב הרב זאביק הראל. "פעם אחת אחד מהעובדים ניגש אליו ואמר: רבי אריה, אני חייב לשאול אותך, איך זה שכולם ב'היי' כזה אחרי שאתה מבקר אותם? מה אתה אומר להם? ענה לו רבי אריה: אני לא אומר להם. אני משתדל רק להקשיב.

"קודם תפילת שחרית, יקבל עליו מצוות עשה של 'ואהבת לרעך כמוך', ויכוון לאהוב לכל אחד מישראל כנפשו".

וכך ממשיך האר"י ודורש מאיתנו להרגיש סולידריות, ערבות הדדית ואכפתיות אחד כלפי השני:

"ואם איזה חבר חס וחלילה עומד בצרה, או יש לו איזה חולה בביתו או בבניו – ישתתף בצערו, ויתפלל עליו, וכן בכל דבריו ישתתף לכל חבריו".

לזכרו. למעננו.

* "אנחנו לא מתאבלים על מה שהיה ואיננו, שכן עם ישראל אינו שומר זיכרונות-עבר, אם הם לא קשורים להווה ולעתיד. משמעות האבלות היא אי ההשלמה עם ההווה ורצון לתקנו".

* "יש בחיים שני סוגי בכי – בכי של ייאוש ושבירה ובכי של תקווה. הבכי שלנו על החורבן הוא בכי של תקווה, לא על שחלף אלא על שיהיה".

* "כבר אמר רבי משה מקוברין: הדבר הגרוע ביותר הוא שהאדם משלים עם מצבו".

"אני זוכר שבפעם הראשונה שצמתי בתשעה באב ישבתי מותש ליד בית הכנסת, ומתפלל זקן עבר לידי ואמר: 'נו, במחנות היה יותר קשה'. נכון, במחנות היה יותר קשה, אבל היום, עמוק בתוך העבודה הטיפולית, אני יודע שהגישה הזו לא עוזרת. פעמים רבות אנחנו מנסים להחליק דברים, לא לעשות עניין, לקחת הכול בפרופורציות, אבל זה לא נכון – לא תמיד צריך להמעיט בכאב ולמחוק אותו. הנפש היא ייחודית. להשוות את מה שקורה בתוכה פנימה לכל מה שקורה בחוץ – זה למחוק את הייחודיות הזו שבבריאה. זה לא באמת מרפא את הכאב אם מקטינים אותו או לא מכירים בו.

"אלה הם ימים של משבר, של עצב אמיתי, של אבלות. צריך לתת מקום לצער, ולא לומר 'יאללה, צא מזה, זה קורה לכולם'. הרי גם כשניגשים למי שיושב שבעה, לא באמת מנחמים אותו. אנחנו לא מסוגלים. אנחנו בעצם פונים למי שמעל לכל פרופורציה ואומרים: מן השמיים תנוחמו".

"אהרון הכוהן, שנפטר בראש חודש אב, הוא סמל לתיקון ההקשבה. הוא היה מקשיב היטב לכל אחד ומבין את כאבו, מוצא בו את היופי וגם מצליח לחזק ולעודד אותו.

"אנחנו חיים בעולם יצרני שבו יש קורסים רבים לדיבור, עשייה, יצירה, מיתוג ושיווק, אבל אין שום קורס להקשבה. השמיעה נחשבת למשהו אפור ומשעמם, אבל לשמוע זה עניין אקטיבי ולא פסיבי. לשמוע זה אומר לצאת מעצמי, לתת את כל כולי למישהו ולהבין את המקום שבו הוא נמצא. ברגע זה מתחיל בית המקדש להיבנות".

5.

ראיתי השבוע בעיניים את תוצאות תשעה באב. הרצל בן ארי, יו"ר החברה לפיתוח הרובע היהודי, הזמין אותנו לסיור ברוח הימים האלה. התחנה הראשונה היא גל אבנים ענק. אלו הם סלעים שהתנפצו במהלך חורבן בית המקדש, ונותרו כך, עדות אילמת עד היום, באזור הכותל הדרומי. הזמן כאילו קפא, ואפשר להביט בהרס ובחורבן בעיניים. ראינו גם עדויות לאש הגדולה שהשתוללה בירושלים אחרי חורבן הבית. אפשר ממש להתבונן באופן מוחשי בהמון גרגירי אפר שחור וקורות עץ שרופות, בני כאלפיים שנה.

השרידים האלה חיכו לנו דור אחרי דור, הולכים ומתכסים תחת שכבות. רק כשחזרנו לירושלים התחילה מדינת ישראל לנהל מפעל ארכאולוגי אדיר שחושף עד היום, לאט לאט, את כל העדויות האלה. רק השבוע התגלה בירושלים אוצר חותמות גדול מימי בית המקדש הראשון. אולי יש משהו סמלי בכך ששבנו הביתה ואנחנו כל הזמן מגלים תמרורים וסימני אזהרה שטמונים עמוק באדמה. לסיום שאל המדריך: לו יכלו האבנים והאפר לדבר – מה היו אומרים לנו?

ליד:

הזמן כאילו קפא, ואפשר להביט בהרס ובחורבן בעיניים. אפשר ממש להתבונן באופן מוחשי בהמון גרגירי אפר שחור וקורות עץ שרופות, בני כאלפיים שנה. השרידים האלה חיכו לנו דור אחרי דור, הולכים ומתכסים תחת שכבות

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם