תודעת נחיתות Featured

 5 isman
 

סרן במיל' איתי אסמן, יו"ר ארגון תורת לחימה

 

לפני כמה שנים, בעת היותי באימון מילואים, נקלעתי לטקס החלפת מפקד אוגדה. במהלך הטקס, כאשר סיים רב האוגדה את דבריו, עלה מפקד האוגדה הנכנס ואמר: "מכיוון שהרב דיבר על מכתבי יוני, אני אדבר על פרשת השבוע".

 

דברי הרב אלי סדן שפורסמו כאן בשבוע שעבר ובהם הוא מביע חשש מרמטכ"ל דתי הזכירו לי את אותו רב שנמנע מלדבר על פרשת השבוע, כנראה כדי להיות 'רלוונטי' ולא להיתפס מוזר ומפחיד בעיני החילונים. לבסוף הוכיח אותו מפקד האוגדה החילוני והביא את עולם הערכים היהודי שלו בלי להתנצל.

 

בראשית דבריי חשוב לי לציין שאני מעריך מאוד את גדלותו התורנית ואת מפעל חייו של הרב אלי סדן. לא באתי לחלוק על תורתו אלא להביע מתוך ניסיוני עמדה שונה על קריאת המציאות הצבאית. הרב טען בריאיון שאסור שיהיה רמטכ"ל דתי משום שאז יגידו שהוא 'משיחיסט', שזהו דבר שאינו בקונצנזוס ועלול להפחיד את החילונים. כלומר, הדתיים הרי באמת 'משיחיים', שהרי אנחנו מאמינים שיגיע מלך המשיח ומאמינים במדינה יהודית ובצבא יהודי. מי שמאמין בזה, לפי שיטה זו, יכול למות על קידוש השם כפקוד, אבל להנהיג את הציבור בתפיסה מדינית או צבאית כזו? חלילה.

 

תפיסה זו, השוללת רעיון של רמטכ"ל דתי, יוצרת תקרת זכוכית בצה"ל ומשליכה גם על אחרון הקצינים, המפקדים והחיילים. כך יוצרים תודעה של עמדת נחיתות מול החילוני הקיבוצניק שנמצא כביכול בקונצנזוס, ואילו הדתי הוא סוג של עוף מוזר שצריך להתחבא. תודעה זו גורמת לאותם קצינים לחבוש כיפה קטנה, להימנע מלבטא את עולם הערכים היהודי-אותנטי שלהם וגם להתנצל עליו כדי שלא 'לאיים' על חבריהם החילונים. כיצד אפשר ליצור גאוות יחידה תורנית כאשר מתחבאים מתחת למכ"ם?

 

במדינת ישראל יש ארגוני שמאל פרוגרסיבי שמשפיעים לא מעט על דעת צמרת צה"ל ולכאורה קובעים את הקונצנזוס. הפחד הגדול ביותר שלהם הוא מהגישה הציונית הדתית-משיחית, והם פועלים שלא יהיה רמטכ"ל דתי וגם לא יהיה אל"ם או סא"ל דתי. הם תמיד יתקיפו את הדתיים, גם אם הם לא יוציאו דבר תורה מהפה. מעבר לכך חילוני הרואה דתי המתנצל על ערכיו בז לו, והפחד והחשד גוברים כאשר יש הסתרה.

 

שלא במפתיע, לא משנה כמה הקצינים מחביאים שם שמיים, בסוף הם לא ממש מוצאים את דרכם לפורום מטכ"ל. הגישה של 'לפעול מתחת למכ"ם', להסתתר ולא לומר את הדעות האותנטיות שלנו נכשלה. יותר מ-40% מיוצאי בה"ד 1 חובשי כיפה, הרבה מהם בוגרי מכינות, אבל למרבה הצער אף אחד מהם לא יגיע לצמרת צה"ל.

 

כאשר נשאל הרמטכ"ל איזנקוט למה אין בצבא העם אלוף דתי אחד הוא ענה שיש ונקב בשם של אלוף ששם את כיפתו בכיס. כלומר, כדי להגיע לפורום מטכ"ל ה'חילוני' צריך להחביא את הכיפה והציציות ולהתאים לאליטה החילונית.

 

כאשר הקריא מח"ט גבעתי עופר וינטר את הדף הקרבי שהוזכר בו שם שמיים נתקף כל השמאל הרדיקלי פאניקה, ולכאורה ברגע ההוא יצא וינטר מהקונצנזוס. חבר שהיה באותה חטיבה במבצע צוק איתן סיפר לי שבסיום המבצע הריעו למח"ט וינטר כל החיילים דווקא בגלל היותו 'משיחיסט' בעל רוח לחימה. זאת משום שרוב עם ישראל אינו משתייך לשמאל החילוני; רובו של עם ישראל מסורתי ומכבד את הדת, וגם רמטכ"ל דתי יהיה בקונצנזוס; בקונצנזוס של עם ישראל שבשדות, אם יורשה לי, אף יותר מרמטכ"לים שהובילו אג'נדות פרוגרסיביות שנויות במחלוקת.

 

אין רִיק. בימים אלו מונח על שולחן הרמטכ"ל בג"ץ המטכ"ליסטיות, נערות שרוצות לשרת בסיירת מטכ"ל, דובדבן, מגלן וצנחנים, יחידות שמשרתים בהן גם דתיים רבים. איגוד המכינות ואיגוד ישיבות ההסדר לא השמיעו עד כה מילה נגד המהלך הזה, שאם יתקבל, יפגע באפשרות של תלמידיהם לשרת בכל היחידות הקרביות בצה"ל. האם גם כאן נדרשת ענווה? האם גם כאן אסור לזעוק שמא נואשם במשיחיות?

 

עמוד השדרה של הציונות הדתית נחלש, לטעמי, בגלל הגישה המתנצלת. לעומת הציונות הדתית החוששת, לארגוני הנשים וליוהל"ם יש תוכנית סדורה איך לקדם את הפמיניזם הרדיקלי (שבקונצנזוס?), וכנראה תהיה בקרוב אלופה בפורום ה'אליטיסטי-חילוני', הרבה לפני בוגר מכינת עלי, ומי יודע, אולי בסוף תהיה גם רמטכ"לית.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם