אופטימיות גוררת אופטימיות Featured

 15 sivan
 
סיון רהב מאיר
 

1.

מה יקרה ביום שאחרי הקורונה? כך כתב הרב חגי לונדין: "יבוא יום, והוא לא רחוק, שבו משבר הקורונה יהיה מאחורינו. אולי זה ייקח כמה חודשים, אולי פחות, אולי יותר. התרופה תימצא, האנושות תלמד לחיות עם הנגיף בצורה כזו או אחרת, עקומת החולים תשתטח, הכלכלה תתייצב.

"ואז יבוא הרגע שבו כל אחד יתייצב מול ילדיו, חבריו, מול עצמו, ובעיקר מול אביו שבשמיים ויענה על שאלה: כיצד הוא תפקד בזמן המשבר? האם הוא איבד עשתונות, התמלא ייאוש, הקרין פסימיות, זלזל בהוראות, הסית וזרע תסכול ופחד או שביצע את תפקידו, הקפיד על הבטיחות, דאג לזולת, היה מלא אמונה, ביטחון, קור רוח, אופטימיות ופרופורציה?

"אנשים משני הסוגים היו קיימים לכל אורך ההיסטוריה: בעת הקדומה, בימי הביניים, בזמן מלחמות העולם, במלחמת יום הכיפורים, בזמן משברים כלכליים ובעת שהיקרים לנו חלו במחלה קשה.אני מאחל לכולנו שנוכל לענות שהיינו מהסוג השני. המילה 'יהודי' מבוססת על המילה 'הודאה': 'חייב אדם לברך על הרעה כשם שהוא מברך על הטובה', מלמדים חז"ל. א‑לוהים נמצא תמיד. גם כשקשה. דווקא כשקשה.

 

"עכשיו זו שעת המבחן.נעמוד בו".

 

2. יש קביעה מפורסמת של חז"ל: "מצווה גוררת מצווה, עבירה גוררת עבירה". כלומר, אם אני בוחרת בדרך מסוימת, היא אוטומטית מובילה אותי להמשיך באותו כיוון. באותה רוח אפשר לומר: דכדוך גורר דכדוך, אופטימיות גוררת אופטימיות. אם אנחנו רוצים לצאת מזה – ואנחנו רוצים לצאת מזה – צריך להצליח להרים את הראש. נכון, יש מצוקה קשה. יש המון תלונות, והן מוצדקות. הביקורת החריפה חשובה. אבל אם נשקע כולנו בביצה של ייאוש, גם מיליון חקירות אפידמיולוגיות לא יעזרו.

השבוע נשאל הרב גרשון אדלשטיין מה העצה שלו לתקופה הזו, וענה: "שהכול יהיה באווירה נעימה, בדיבור בצורה יפה, בלי מתח, בשמחה, בהומור קצת, ברוגע, באהבת הבריות". זה די מפתיע: אחד מחשובי הרבנים, בן 97, מתבקש לתת תרופה רוחנית בימי הקורונה, וממליץ לכולנו על חיוך, על פרופורציות ועל נעימות.

 אם אנחנו רוצים לצאת מזה – ואנחנו רוצים לצאת מזה – צריך להצליח להרים את הראש. נכון, יש מצוקה קשה. יש המון תלונות, והן מוצדקות. הביקורת החריפה חשובה. אבל אם נשקע כולנו בביצה של ייאוש, גם מיליון חקירות אפידמיולוגיות לא יעזרו

3. אנחנו חושבים כל הזמן מה היה קורה בעולם מקביל – איפה היינו היום בלי הקורונה? איך היו נראים חיינו, שהשתנו כל כך בגלל המגפה? הרב הלל מרצבך מציע לעשות את הניסוי הזה על הימים שבהם אנחנו נמצאים, ימי 'בין המצרים', בין י"ז בתמוז לבין תשעה באב. וכך הוא כותב על עולם מקביל:

 

"בי"ז בתמוז התרחש חטא העגל. אם לא היינו חוטאים באותו יום, משה היה יורד מהר סיני ולא שובר את הלוחות אלא נותן אותם לעם. זה היה הופך לנצח ליום שמחת התורה, יום קבלת הלוחות. בתשעה באב התרחש חטא המרגלים. אם המרגלים היו חוזרים באותו יום מארץ ישראל מלאי אופטימיות ומלהיבים את העם, זה היה הופך ליום של חגיגת הכניסה שלנו לארץ מתוך אהבה. פספסנו, קלקלנו, ובימים אלה צריך לזכור זאת, להתאבל ולנסות לתקן: בי"ז בתמוז מאסנו בתורה, בתשעה באב מאסנו בארץ ישראל, ויש לנו כעת שלושה שבועות של תיקון ושל תשובה".

 

4. השבוע צוינו עשר שנים לפטירת הרב עמיטל, מייסד ישיבת הר עציון, ניצול שואה, שר לשעבר, שחינך דורות של תלמידים. הנה רק כמה עקרונות חינוכיים שלו:

5. מיואשים לפעמים מהילדים או מעצמכם? חושבים שאין שום סיכוי להשתפר? השבוע מתחילים לקרוא את חומש דברים. הנה טקסט שכתבה אימא שמעדיפה להישאר בעילום שם:

"הבן שלי קיבל תעודה לא טובה, וכבר עכשיו אני בלחץ מהשנה הבאה. השבוע קוראים את פרשת דברים, ופתאום שמתי לב: במפגש הראשון שלו עם אלוקים משה רבנו מכריז: 'לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי... כְבַד פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן אָנֹכִי'. והנה עכשיו מסע חייו מסתיים והוא נפרד מהעם. ספר דברים, שמתחילים לקרוא השבוע, נפתח במילים 'אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר מֹשֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל'. הספר כולו כולל דיבורים ארוכים של משה רבנו בנאומיו המרגשים לפני העם. מה קרה כאן? איך עברנו מ'לא איש דברים' ל'אלה הדברים'?

 

"חכמינו מסבירים: משה רבנו קיבל מהקדוש ברוך הוא שליחות ותפקיד. עליו להוציא את העם ממצרים, ללמד אותו תורה ולהוביל אותו לארץ. כשיש לאדם מטרה ויעד אפשר להתגבר על קשיים רבים, גם על אבחונים מקצועיים ותפיסה עצמית שגויה. זהו מסר חשוב: המצב שאנחנו רואים מולנו עכשיו אינו סטטי. אותו משה שאמר 'לא איש דברים אנוכי', הפך לדמות נצחית שאנחנו עוסקים בדברים שלה יום-יום כבר אלפי שנים".

 
 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם