עוגן בסערה Featured

 15 sivan
 
סיון רהב מאיר

 

  1. כדי להשיג את כלי הנשק הכי עוצמתי לא צריך להוציא שום רישיון. הוא כבר שלנו – יכולת הדיבור. אלה ימים לא פשוטים, והמילים יוצאות מהפה או מהמקלדת במהירות, בעצבים. זה יכול להיות נגד המשטרה או נגד השכן שלנו, נגד הממשלה או נגד הילדים.
  2. הרב סיני אדלר הלך לעולמו בשבת האחרונה, בן 92. הוא היה ניצול אושוויץ, ואחרי השואה שימש בתפקיד הרב הראשי של אשדוד ולימד וחינך דורות של תלמידים בישיבות שונות. הנה סיפור קצר שנהג לספר, שיכול לתת תקווה בימים אלה:
  3. כל המומחים אומרים שצריך לשמור כעת על שגרה קבועה. שבמצב של אי ודאות, כשהעולם כולו מיטלטל והמציאות האישית שלנו כל כך לא צפויה, צריך למצוא עוגנים של יציבות בחיים.

 

פרשת השבוע, פרשת מטות-מסעי, מתחילה בנושא הנדרים. לאדם שמבטיח משהו – אסור לחלל את מה שאמר. יש קדושה במילים שלנו. עלינו להתייחס אליהן ברצינות, כי הן יוצרות מציאות.

 

הרב יעקב אדלשטיין נהג לומר שהאדם צריך ללמד את עצמו שיותר קשה וכבד להזיז את הלשון מלהזיז יד או רגל. כשאדם לוקח פטיש כדי לדפוק מסמר, אמר הרב, הוא מתכנן תחילה מה יעשה. כך עליו לשאוף לשלוט גם בדיבור שלו, מתוך מחשבה מראש. חיים ומוות ביד הלשון, ובפרט בתקופה לחוצה כל כך – כל מילה טובה וכל מילה רעה שלנו עשויות להשפיע רבות.

 

"היינו באושוויץ, וצירפו אותי לקבוצה שנקראה 'קומנדו חקלאות'. בכל בוקר הלכנו ברגל במשך שעה כדי לעבוד בחווה חקלאית סמוכה. העירו אותנו בארבע בבוקר, בפולין, באמצע החורף. היה קר, ואנחנו היינו מחכים בבגדי אסירים ליד השער המפורסם שעליו כתוב 'העבודה משחררת'. בוקר אחד ניגש אליי יהודי מתוך הקבוצה. הייתי בחור בן 16, והוא אדם בן 40, ששאל אותי: תגיד לי, בפסוק בספר תהלים: קַוֵּה אֶל ה', חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל ה' – למה נאמר לקוות אל ה' פעמיים? לא ידעתי מה לענות לו, והוא אמר: לפעמים אומרים לאדם קווה אל ה', אבל הוא אומר: איך ארגיש עכשיו תקווה? נראה שהכול נגמר, אנחנו במצב שבו לא רואים אפילו זיק של תקווה שמשהו עשוי להשתנות לטובתנו. לכן ההמשך הוא: חזק ויאמץ לבך. תתחזק, תתאמץ, אל תאבד את רוחך, אסור להישבר. התאמצת? התחזקת? יופי, עכשיו תנסה שוב לקוות אל ה'. עכשיו תגיד שוב את המילים.

 

זה היה שיעור בתקווה ובאמונה, שארך אולי חמש דקות, אבל אין מורה ואין ספר שיכול להתחרות בשיעור שקיבלתי מהיהודי הזה בקור המקפיא בשער של אושוויץ".

 

אז מזל טוב, בימים אלה מתחילים עשרות אלפי לומדים את לימוד הרמב"ם היומי. כל יום הם לומדים קטע מספרו המקיף של הרמב"ם, שמסכם את כל חלקי התורה. יום ועוד יום, טיפה ועוד טיפה, ובסוף מגיעים להשלים את היצירה כולה. בסוף השבוע חגגו ברחבי הארץ והעולם את סיום לימוד הרמב"ם, את ההגעה לקו הגמר, ומיד התחילו שוב, בכל יום קצת.

 

אפשר להצטרף ללימוד הזה, דווקא בתקופתנו הסוערת, ולהכריז על כמה דקות יומיות שבהן מנסים להתרכז, להתמלא בתוכן, להביע מחויבות כלפי התורה, לשכוח לרגע מהחדשות. הרמב"ם היומי, כמו הדף היומי, המשנה היומית וגם לימוד יומי אישי של כל אחד בספר שהוא מתחבר אליו – הם דבר מבורך תמיד. אבל בתקופה הזאת, ההתחברות ללימוד יומי כלשהו מזכירה לנו יותר מתמיד מי אנחנו ולאן אנחנו הולכים, נותנת פרופורציות על קשיי היום-יום, ומהווה אי של שפיות בתקופה משוגעת.

 

אז מה הלימוד היומי שלכם?

 

4.

 

למצוא את המינון הנכון זה אתגר גדול, בפרט בחופש הגדול, בפרט בימי הקורונה. לדעת להבדיל בין המשפחה לעבודה, בין הבית לחוץ, בין הילדים לווטסאפ.

 

שבט ראובן ושבט גד אומרים בפרשת השבוע למשה רבנו כך: "גִּדְרֹות צֹאן נִבְנֶה לְמִקְנֵנוּ פֹּה, וְעָרִים לְטַפֵּנוּ". שימו לב לסדר: קודם בונים גדרות לצאן, אחר כך ערים לילדים. קודם הביזנס, אחר כך המשפחה. בתשובה של משה רבנו אליהם הסדר הפוך: "בְּנוּ לָכֶם עָרִים לְטַפְּכֶם, וּגְדֵרֹת לְצֹנַאֲכֶם". קודם כול תדאגו לילדים, אחר כך לצאן. זה כמובן לא רק סדר כרונולוגי אלא גם סדר עדיפויות, משהו שמשקף הכרעה ערכית. רש"י כותב על כך: "חסים היו על ממונם יותר מבניהם ובנותיהם. אמר להם משה: לא כן. עשו העיקר עיקר, והטפל טפל". ובעצם, זה אחד הנושאים המרכזיים על סדר יומה של האנושות עד היום: השילוב, האיזון, הבדיקה התמידית אם אנחנו מחליפים בין האמצעי למטרה.

 

הרב אביגדור נבנצל כותב שצריך לשים לב בחיים לסדרי העדיפויות שלנו, בכל התחומים. לבדוק תמיד מי ה"מלך" ומי ה"משנה למלך". הכסף אינו פסול כמובן, אבל לדבריו הוא צריך להיות תמיד ה"משנה למלך", כלומר לעזור לדברים המרכזיים יותר.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם