קורונה לשם שמיים Featured

 3 londin

הרב חגי לונדין

שום אדם שחי על האדמות במאה השנים האחרונות לא חווה מגפה עולמית, לא ההורים שלנו ולא הסבים והסבתות. מגפה היא התמודדות שונה מכל התמודדות אחרת שעברנו במהלך חיינו. ההבדל נעוץ לאו דווקא בחשש הפיזי – רוב האוכלוסייה לא נמצאת בקבוצת הסיכון – אלא בצד הנפשי.

דימינו שכבר אין בפנינו אתגרים ניכרים: הכלכלה פורחת, תוחלת החיים ארוכה, הסדר החברתי מנוהל ומשומן. גם ברגעי משבר נקודתיים כדוגמת פיגוע או מלחמה למרות הכאב והסבל תפקדו היטב המערכות סביבנו גם במצבי חירום.

מגפה כלל-עולמית גרמה לתחושות חדשות לאנשי המאה ה-21 הזחוחים והבטוחים: תחושות של קריסת מערכות ואי-ודאות באשר לעתיד. העולמות שעליהם הטלנו יהבנו – המדע, הרפואה והסדר החברתי – נראים כמתמוטטים. המגפה הביאה למאה ה-21 את הענווה.

ענווה היא מושג חמקמק, ולעיתים היא יכולה להביא לידי ייאוש. כדרכם של אסונות גדולים גם ימי מגפה הם קרקע פורייה לדיבורים על 'סוף העולם'. אדם מאמין יודע גם בעיצומו של המשבר שאין זה סוף העולם, והכול יצמח לטובה. יתרה מזאת, מגפת הקורנה היא הזדמנות נדירה לפתח עבודת השם 'לשמה'.

מגפת הקורונה פוגעת בכולם. בתחילת המגפה נשמעו קולות – והשתתקו מהר ובצדק – שהמחלה פוגעת דווקא בלא יהודים או 'במי שלא אוכל כשר' וכדומה. ואז התברר שגם ציבור שומרי המצוות נפגע מהקורונה, ולעיתים אפילו יותר. פטירתן של דמויות מופת כדוגמת הרב ישעיהו הבר זצ"ל היא עוד כשל בתאוריית 'אם אתנהג טוב, מייד אקבל שכר טוב מאת הקדוש ברוך הוא'. זוהי הזדמנות חשובה להבהיר: זה לא עובד ככה!

בעולם היהודי אנו לא רואים בקדוש ברוך הוא סוג של כספומט שתפקידו לספק לנו את מה שאנו חושקים בו. מי שמחפש א‑לוהים מסוג זה איננו במקום הנכון.ההיסטוריה היהודית והאנושית מלאה באנשים טובים שסבלו ומתו טרם זמנם. הסיבה שבגינה אנו מקיימים מצוות וגומלים חסדים איננה עקב הבטחה שכך חיינו בעולם הזה יהפכו להיות טובים יותר אלא פשוט מפני שזה הדבר הנכון לעשות.

לעיתים אכן אפשר להבחין בקשר ישיר בין התנהגות נאותה לבין תגמול (המכונה בלשון תורת הקבלה 'הנהגת המשפט'), אולם יש גם התנהלות ייחודית שבה מדרגה חדשה מופיעה ואינה מבחינה בדרכה בעולם הזה בין צדיק לרשע ('הנהגת הייחוד').

ימי הקורונה הם ימים מובהקים של הנהגת הייחוד: זמן לטיפוח אישיות שמתנהלת לשם שמיים, מצד האמת הצרופה. הקורונה פוגעת ללא הבחנה בין דת, לאום, גזע, מין והתנהגות מוסרית. זוהי הזדמנות לכל אדם לקיים את מה שהוא מאמין בו לא בשל ציפייה לשכר או חשש מעונש אלא מפני שהוא חושב – מתוך לימוד תורה, שיקול דעת, התייעצות וניסיון חייו – שזהו המעשה הטוב והישר, או במילים אחרות – מה שא‑לוהים רוצה ממנו.

זה הזמן לדבר על א‑לוהים בגלוי! גם ברגעי הגאות במאבק בקורונה וגם ברגעי השפל צריך להפסיק לדברר במושגים חילוניים של 'הצלחנו' ו'נכשלנו', דיבורים שמטבעם מביאים לידי תחושות זחיחות מצד אחד ופסימיות מצד אחר. אנו פועלים מכוחו של א‑לוהים, והוא יעשה הטוב בעיניו. קור רוח, יציבות, שליטה עצמית ואמונה הן המילים שיש לטפח היום!

כל אדם סופו למות במוקדם או במאוחר, השאלה אינה כמה שנים חיינו בעולם הזה אלא מה עשינו בשנים האלה. על פי חז"ל, כאשר נתייצב מול אבינו שבשמיים בבוא יומנו נאמר סוג של וידוי הכולל את הפסוק "שמעתי בקול ה' א‑לוהיי. עשיתי ככל אשר ציוותני". שימו לב: לא נאמר 'הצלחתי ככל אשר ציוותני' אלא 'עשיתי ככל אשר ציוותני'. איננו מצווים להצליח בעולם הזה אלא לעשות כמיטב יכולתנו, וזה אינו הדבר החשוב ביותר בחיים אלא הדבר היחיד שחשוב בחיים.

במישור הלאומי אני חושב שלא אטעה מאוד אם אעז ואעריך שבעומק תחושת האכזבה שחשים כאן בגל השני רבים מאזרחי ישראל כלפי ההנהגה הפוליטית נובעת לא מעט מהזחיחות ומהיעדר הא‑לוהים שצפו עם שוך הגל הראשון. גם אם אלו לא המילים שאנשים משתמשים בהן, לא רק שלא הייתה כאן התארגנות נכונה ואחראית או שהייתה ריצה מהירה מדי לפתוח את הכול אלא היה בעיקר ניתוק מהיר מנקודת החיבור לא‑לוהים, למשהו הזה שהוא מעבר לנו.

שם שמיים הוא בדיוק הדבר שממשלה יהודית-ישראלית צריכה לדעת לשאת בגאון לכל העולם כולו, וזה ממילא מביא לזהירות רבה יותר, לענווה רבה יותר, ליעילות רבה יותר, לשיקול דעת רב יותר, ובדרך הטבע גם לביטחון ולהצלחה רבים יותר. נקודת החיים של ישראל תלויה תמיד ברוח שלו. זה היה כך תמיד מול האויבים הגדולים ביותר שלנו, וכך יימשך מול האויב הקטן ביותר שעדיין מסתובב לו כאן בינינו. זה נכון תמיד, בגל הראשון ובגל השני, ברמה הפרטית ובטח ברמה הלאומית: חיבור לא‑לוהים חיים הוא נשמת אפינו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם