ירושלים עולה עולה Featured

 3 jrusalem
 
מהלך הריבונות כהזדמנות להגשמת חזון מטרופולין ירושלים: סיפוח מוניציפלי לצד החלת הריבונות ברמה הלאומית

עופר ברקוביץ, יו"ר התעוררות בירושלים, יו"ר האופוזיציה בעיריית ירושלים

מהלך החלת הריבונות המתוכנן לגוש אדומים וגוש עציון הוא צעד חשוב מבחינה לאומית ואסטרטגית. בצעד זה גלומה הזדמנות ההיסטורית להובלת מהלך אסטרטגי של חיבור וסיפוח מוניציפלי לצד המהלך הלאומי באופן שיבטיח את העתיד הציוני והרוב היהודי בירושלים.

נתחיל בדמוגרפיה: מייד לאחר איחוד העיר ב-1967 עמדה החלוקה הדמוגרפית בעיר על 74% יהודים ו-26% ערבים. במהלך 53 השנים האחרונות נשחק הרוב היהודי: המציאות הדמוגרפית היום היא של 62% יהודים ו-38% ערבים.

ירושלים, זה לא סוד, גם מאתגרת מאוד מבחינה חברתית כלכלית. ירושלים מדורגת באשכול סוציו-אקונומי 2, לצד ערים כמו ג'לגוליה ואום אל פאחם, ונתוני ההשתתפות בתעסוקה בה נמוכים ב-11% מהממוצע הארצי. כדי להבטיח רוב ציוני בעיר, כדי לשרת את כלל האוכלוסיות נאמנה, כדי להבטיח עיר חזקה מבחינה חברתית וכלכלית וכדי להשאיר אוכלוסייה חזקה נדרשות פעולות נרחבות הן ברמת המנהיגות העירונית והן ברמת הממשלה. אסתטיקה לא מספיקה בירושלים, ירושלים צריכה אסטרטגיה רצינית שתוביל אותה להתעצמות ופיתוח כלכלי ניכר.

במאי 1998 הגישה ועדת המנכ''לים לממשלת ישראל הצעות והמלצות לדרכים אופרטיביות לחיזוק ירושלים. ההמלצות המרכזיות היו הרחבת תחום שיפוט העיר כדי ליצור עתודות קרקע לבנייה למגורים. בסוף נראה שהאמריקאים הם שעצרו את התוכנית. עם ממשל טראמפ והמהלך הנוכחי אנחנו במציאות שונה. במקום לנסות להפוך את ירושלים לקונטיינר של דיור אנחנו מציעים כאן חלופה אמיתית

למעשה כבר במהלך מערכת הבחירות לראשות העיר הצגתי תוכנית לקידום מטרופולין ירושלים שמטרתה להשפיע על חוסנה של העיר. מהלך מטרופוליני, שייצור חיבור של ממש בין ירושלים לערי הלוויין שלה, יאפשר פתרונות מגוונים לשטחי תעשייה חדשים, עתודות מגורים בערי הלוויין, חיבור תחבורתי מיטבי ליוממות וחיזוק ירושלים.

מהלך זה יכול לכלול גם את הרחבת הגבולות המוניציפליים של ירושלים אל מעלה אדומים ממזרח, גוש עציון וצור הדסה מדרום, מבשרת ציון ממערב וגבעת זאב מצפון ולבסס את הריבונות של ישראל בירושלים בהוספת כ-200,000 תושבים יהודים לעיר.

זו לא הפעם הראשונה שהנושא עולה לדיון: במאי 1998 הגישה ועדת המנכ''לים לממשלת ישראל הצעות והמלצות לדרכים אופרטיביות לחיזוק העיר ירושלים. ההמלצות המרכזיות היו הרחבת תחום שיפוט העיר כדי ליצור עתודות קרקע לבנייה למגורים. בסוף נראה שהאמריקאים הם שעצרו את התוכנית. עם ממשל טראמפ והמהלך הנוכחי אנחנו במציאות שונה. במקום לנסות להפוך את ירושלים לקונטיינר של דיור, במקום לפגוע בשטחים ירוקים ערכיים שמשמשים את תושבי העיר, אנחנו מציעים כאן חלופה אמיתית: עתודות קרקע ביישובי הלוויין וחיזוקה של ירושלים כעיר מטרופולין אמיתית הנהנית מכוח צרכני גדול ומכוח ציוני גדול.

תחשבו על שטחי התעשייה שיש באזור מעלה אדומים, שגם הרשות לפיתוח ירושלים תוכל לקדם אותם ולממש את הפוטנציאל שלהם. תחשבו על קו רכבת קלה בין אפרת לירושלים ועל הגעה מהירה לעיר. תחשבו על שטחי עתודה למגורים במבשרת, למשל, במקום פגיעה ברכס לבן.

בחיבור הרשויות אין כל כוונה להתערב בניהול המוניציפלי הפנימי של הרשויות המקומיות. אותן רשויות ישמרו על עצמאותם הניהולית בהובלת ראשי הערים והמבנה הנוכחי. השינוי המרכזי יהיה באפשרות לתכנן חיבור טוב יותר בין ירושלים ליישובים הסובבים לה, לקדם את האינטרסים הכלכליים המשותפים וליצור מצב של win-win לירושלים ולרשויות האחרות. וכן, תושבי הרשויות יוכלו גם להשתתף בבחירת המנהיגות שמובילה את המטרופולין כולו, ירושלים בירת ישראל.

רגע לפני החלת הריבונות צריך לחשוב על ירושלים שלנו ועל ההזדמנות ההיסטורית לחזק אותה, להבטיח את עתידה הציוני ואת חוסנה הכלכלי. אני קורא לשרי הממשלה ולראשי הרשויות בירושלים רבתי להצטרף אליי למהלך זה, שלצד החלת הריבונות במישור המדיני חיבור מוניציפלי הדוק יבטיח את העתיד הציוני והכלכלי בירושלים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם