חנופה מול דרישה Featured

 15 sivan
 
סיון רהב מאיר

1.

האם צריך להאריך את שנת הלימודים? בוודאי, כמה שיותר. אם לא בלימודים בכיתות אז בפעילות התנדבותית או בכל עשייה מאתגרת אחרת. תראו מה קרה בפרשת השבוע: פרשת קרח מגיעה מיד אחרי פרשת המרגלים, שבה העם הבין שהוא עומד בפני "חופש גדול" במיוחד – הוא הולך להישאר 40 שנה במדבר. מהרגע הזה הם קלטו שיש להם המון זמן לשרוף, לבזבז, להעביר, והתוצאה הייתה מחלוקת עצובה וקטלנית – בין קרח ועדתו למשה ואהרן.

פרשנים רבים מסבירים שהשעמום הוא שהוביל אל המחלוקת. לא היה לעם שום דבר לעשות, לא הייתה אווירה של משימה או דריכות באוויר, וחז"ל הרי כבר קבעו: "הבטלה מביאה לידי שעמום, והשעמום מביא לידי חטא".

הרבי מקוצק אמר לתלמידיו פעם: "אני רוצה שלא תחטאו, לא מפני שלא תרצו לחטוא, אלא מפני שלא יהיה לכם זמן לחטוא". אם ממלאים את סדר היום בפעילות חיובית, פשוט לא נשאר זמן לשטויות.

2.

יש בישראל אין-ספור ילדים שלא חיבקו את סבא וסבתא כבר כמה חודשים. יש פה אנשים שנכנסים לבידוד באחריות וברצינות, רק כי שהו ליד חולה קורונה, ומערך שלם של חברים ומשפחה מביא להם דברים לפתח הבית. יש פה אומנים שלא יכולים להופיע, מסעדות שפועלות במגבלות, מובטלים רבים, ומיליוני ישראלים ששונאים את המסכה אבל מקפידים לעטות אותה. ויש פה גם מי שחושבים שהכללים האלה, תכלס, לא נועדו בעבורם.

הנה משל נפלא של רבי שמעון בר יוחאי (אותו רבי שמעון שההילולה ביום פטירתו הייתה השנה קטנה כל כך, ושכל המדורות לזכרו בוטלו, בדיוק בגלל אותה ערבות הדדית):

"מָשָׁל לִבְנֵי אָדָם, שֶׁהָיוּ נְתוּנִים בִּסְפִינָה.

נָטַל אֶחָד מֵהֶם מַקְדֵּחַ וְהִתְחִיל קוֹדֵחַ תַּחְתָּיו.

אָמְרוּ לוֹ חֲבֵרָיו: לָמָּה אַתָּה עוֹשֶׂה כָּךְ?

אָמַר לָהֶם: מָה אִכְפַּת לָכֶם, תַּחְתַּי אֲנִי קוֹדֵחַ.

אָמְרוּ לוֹ: מִפְּנֵי שֶׁהַמַּיִם עוֹלִין וּמְצִיפִין עָלֵינוּ אֶת הַסְּפִינָה".

זה לא משנה כמה כסף ופרוטקציות יש לך, או אם נדמה לך שהקורונה נגמרה. אנחנו באותה ספינה.

3.

מה יותר כיף לשמוע – "אתה מושלם" או "בוא תשתפר"? קרח משמיע באוזני הציבור בפרשת השבוע אמירה מחניפה ונעימה: "כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדֹשִׁים". הוא מתסיס את הציבור נגד משה רבנו ובעצם אומר: למה הוא חושב שהוא יותר מאיתנו, כולנו יצאנו ממצרים וקיבלנו תורה בהר סיני, כולנו קדושים, מגיע לנו. הפופוליזם הזה נשמע טוב, כמו קריאה יפה לשוויון ואחווה, אבל שימו לב מה הגישה שמשה רבנו דרש מהעם, רק לפני כמה שבועות: "קְדֹשִׁים תִּהְיוּ". ההבדל בין "כולם קדושים" ל"קדושים תהיו" הוא עצום: קרח מדבר בלשון הווה. הגעת ליעד. מגיעות לך רק זכויות. משה מדבר על העתיד, ועל חובות. הוא אומר שהקדושה היא משימה תמידית. שכולנו צריכים להתפתח, לצמוח, לעלות ולהתעלות. האחד מחניף, השני תובע. הפרשה מציבה אותם השבוע זה מול זה, כדי שנבחר.


4.

לקרח היה תפקיד מכובד. הוא כבר היה אחד מהממונים על מלאכת המשכן. אז למה הוא פתח במחלוקת טרגית? למה הוא חשב שהוא חייב להחליף את אהרן הכהן, בראש המנהיגות? הרב אלימלך בידרמן, בחוברת "באר הפרשה", מציע לנו לקח אישי מפרשת השבוע. לדבריו זוהי בדיוק האזהרה שמופיעה בפרשה: "וְלֹא יִהְיֶה כְקֹרַח וְכַעֲדָתוֹ". לכל אחד יש תפקיד משלו. כל אחד ומשימת החיים שלו, כל אדם והמקום שמתאים לו. "אם קרח היה יודע שהאדם הפשוט הממלא את שליחותו בעולם, חשוב לפני בורא עולם כאהרן הכהן הגדול בקודש הקודשים – הוא לא היה מתחיל במחלוקת", הוא כותב, ומסביר: קרח חשב שלשאוף למעלה – זה אומר להחליף את מי שבראש. לא כל אחד חייב להיות מספר 1, אבל כל אחד צריך להצטיין ולהשקיע במקום המתאים לו, בשליחות המיוחדת לו.

5.

קשה לנו כשבן הזוג לא מרוצה מאיתנו, ואשתו של קרח לא הייתה מרוצה. לדעתה, בעלה היה צריך לקבל תפקיד הרבה יותר בכיר. יום ולילה היא טפטפה את הארס הזה באוזניו: תראה את התפקידים של משה ואהרן, קרובי המשפחה שלך, ותראה איפה אתה, תתקדם כבר בחיים. מכאן החלו העניינים להידרדר במהירות. קרח הכריז על מרד, והגיע עד לכפירה מוחלטת בתורה ובתפקידו של משה רבנו.

אבל יש בפרשה עוד דמות של בת-זוג, אחרת לגמרי: אשתו של און בן פלת. און עצמו כבר נסחף לתוך המחלוקת שקרח הוביל, וכבר לא היה יכול להסתכל על הדברים מבחוץ, בשיקול דעת. כאן אשתו מילאה תפקיד הפוך, והצליחה בחוכמה רבה להשאיר אותו מחוץ לסיפור. בזמן שקרח וחבריו נבלעו באדמה בסיומה של המחלוקת הטרגית, און ישן באוהל שלו ונותר בחיים.

בדרך כלל כשמדברים על פרשת קרח עוסקים בדברים הגדולים – מחלוקת ושלום, קנאה ואמונה. אבל בין השורות, אפשר לגלות מה משפיע עלינו יותר מכול בחיים: המסרים שבני הזוג שלנו משדרים לנו, האווירה בבית ולאן היא מכוונת אותנו, מה שאומרים אחרי יום עבודה, כשדלת הבית נסגרת, בשיחות הקטנות בסלון ובמטבח.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם