מדינת כל תפוצותיה Featured

 3 international
 הרב שלמה רענן
 

בכל בוקר כשאני פותח את החדשות אני מתעדכן בחדשות הקורונה ובודק מייד מה מצב היהודים בעולם, אם יש חלילה מתי קורונה יהודים, ואם כן, כמה. העולם עבר תקופה קשה ומוטרפת, ובאמת אכפת לי מכל אדם שסובל, יהודי ושאינו יהודי, ובכל זאת אני קודם כול בודק מה קורה עם היהודים, דומע עם כל סיפור אנושי על חולה ומתרגש עם כל סיפור של הצלחה.

 

אין לי אח בניו יורק ולא אחות בצרפת, אבל הלב שלי שם, עם אחיי היהודים. אני לא יודע מי הם, לא מכיר די חוצניקים, אבל מרגיש. זה למעשה הסיפור של המדינה היחידה במינה בעולם, שטח טריטוריאלי קטן שמחוברים אליו יהודים מכל העולם בנימים עמוקים וחזקים, והמדינה מחוברת אליהם בחזרה גם אם תמיד יש מקום לשיפור.

 

הדי-אן-איי של העם שלנו הוא די-אן-איי תפוצתי, אנחנו מחוברים למסורת התפוצה האישית שממנה עלינו, מחוברים חזק לארץ הזו, ומכאן שולחים קרניים בלתי נראות של חיבור עמוק לכל יהודי בעולם. למרבה הצער היהודים בחו"ל חטפו מכה כואבת, בלתי נתפסת. אותם שמאז קום המדינה חולקים איתנו שותפות בבניין הארץ וברעיון הציוני.

 

ביום-יום אני עוסק רבות בחיבורים שבין בין דתיים לחרדים ולחילונים, והתקופה האחרונה לימדה אותנו כמה ההיכרות האישית חיונית. לא מספיקה הידיעה העמומה שיש לי איזה קשר נפשי עם החרדי או החילוני הזה. זה לא עובד. מיזם חברותא, שארגוננו מקדם, מחבר כיום להיכרות אישית של אחד על אחד 16,000 איש ואישה בחברותא טלפונית, וזה ממש משנה עולמות.

 

כשהתחיל סיפור הקורונה בארץ התרכזנו בחיבורים ובעשייה מקומית, ויש עוד הרבה מה לעשות, אבל כעת, כשאנחנו חוזרים לשגרה ואפילו בתי הכנסת נפתחים בהדרגה, זה בדיוק הזמן להרים את המבט מהבעיות המקומיות שלנו ולהפנות אותו אל אחינו שעדיין נמצאים באי-ודאות גדולה וקוברים את מתיהם.

 

הם היו שם בשבילנו תמיד, לכל אורך השנים, בצער, בשמחה ובשגרה. עכשיו תורנו להיות שם בשבילם. בכל הכוח, בכל צורה אפשרית.

 

לפני שבע שנים פרסמנו בגוגל באפריקה ובאסיה שכל יהודי שרוצה מזוזה יפנה אלינו. פרסמנו בעברית בהנחה שמי שמתעניין במזוזה יזהה גם את העברית. קיבלנו פניות ממקומות שלא שיערנו, מגבון ומקמרון. שלחנו 273 מזוזות, ויותר מ-150 הגיעו ליעדן. זו רק דוגמה ליוזמה שנולדה וקמה ברגע ויצרה חיבורים מרגשים.

 

מה אפשר לעשות? קודם כול לומר להם בקול גדול שפשוט אכפת לנו ולשלוח חיבוק. להקים כמה שיותר קהילות משותפות של ישראל והתפוצות. לחבר את הנוער שלנו לנוער היהודי בעולם, למשל בית ספר מהעוטף עם בית ספר יהודי באמריקה.

 

חברותא של ישראלים וחוצניקים – המודל הזה יכול לתת שם, צורה ופנים לאחינו בתפוצות. אנו פועלים לחיבורים במערכת החינוך הפורמלית ומחוצה לה ומציעים חברויות וירטואליות חובקות עולם לכל המעוניין.

 

אנחנו מכוונים את העשייה שלנו עכשיו אל אחינו בתפוצות, ונשמח לכל מחשבה, רעיון או שותפות כדי לומר להם שעכשיו שכולנו חוזרים אנחנו עדיין זוכרים.

 

לפרטים, להצטרפות או לתגובות חפשו בפייסבוק 'איילת השחר' או כתבו לנו: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

הרב שלמה רענן עומד בראש ארגון איילת השחר, הפועל לגישור בין דתיים לחילונים

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם