תוכנית בנעלמים Featured

 4 trump1
 
 
25 היישובים ש'הועלמו' מתוכנית המאה
 
במהלך שלוש השנים האחרונות לא היה ברור מדוע שוב ושוב דחו ממשלות נתניהו את החלטות הקבינט להסדיר את היישובים הצעירים בהתאם להמלצות דוח אדמונד לוי. כעת מתגלה שכולם נמחקו ממפת תוכנית המאה * כך יצא שהשיח על המובלעות המתוכננות מסיט כפי הנראה את הדיון מהגורל שמנסים לחרוץ למאות משפחות שנשלחו מטעם ממשלות ישראל ליישובי ההתיישבות הצעירה * העז הנעלמת

אליהו עטיה, פורום ההתיישבות הצעירה

במפה של תוכנית המאה כפי שהוצגה לציבור אין התייחסות בכלל להתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. אוויר. מי מהיישובים שנפל בשרירותיות בשטח הלבן, המיועד להחלת הריבונות, הרוויח. מי שנפל באדום, השטח המיועד להקמת מדינה פלשתינית, הפסיד.

מדובר בשכבה של כ-70 יישובים ושכונות שהוקמו ביהודה ושומרון בעיקר בתחילת שנות האלפיים ונמצאים בהליכי הסדרה שנים ארוכות, אך טרם הושלמה הסדרתם.

 6 trump2

מבדיקה על גבי המפות המוצגות כעת יש 25 יישובים ושכונות שכנראה אינם כלולים בשטח החלת הריבונות. המשמעות היא שאם אכן תצא התוכנית לפועל, תוקם מדינה פלשתינית, ונקודות ההתיישבות שימצאו את עצמן בתחומה יפונו, כמובן. נחדד: לא מדובר במובלעות, שעליהן תחול ריבונות בשטח מצומצם, אלא ביישובים שיהיו לגמרי בשטח הפלשתיני. לא הקפאה שקטה אלא פינוי ממש.

עתיד ההתיישבות הצעירה הוא אירוע אסטרטגי משני היבטים מרכזיים. ראשית בהיבט הבסיסי של עתיד היישובים – ראש הממשלה ואף נשיא ארצות הברית מדגישים ובצדק את העיקרון המנחה של התוכנית שלא יפונה מביתו אף מתיישב אחד. זה נכון רק כל עוד מתעלמים מקיומם של היישובים האלה. למעשה נראה שכן יפונו יישובים וכן ייעקרו משפחות מביתן, כ-600 משפחות שעתידן לוט בערפל. מדובר בהיקף אדיר של פינוי ועקירה של יישובים שטרם נראה כמותו ביהודה ושומרון.

עתיד ההתיישבות הצעירה הוא אירוע אסטרטגי משני היבטים מרכזיים. ראש הממשלה ואף נשיא ארצות הברית מדגישים ובצדק את העיקרון המנחה של התוכנית שלא יפונה מביתו אף מתיישב אחד. זה נכון רק כל עוד מתעלמים מקיומם של היישובים האלה. למעשה נראה שכן יפונו יישובים וכן ייעקרו משפחות מביתן, כ-600 משפחות שעתידן לוט בערפל. מדובר בהיקף אדיר של פינוי ועקירה של יישובים שטרם נראה כמותו ביהודה ושומרון. שנית, נקודות ההתיישבות האלו הוקמו מתוך מטרה מרכזית ליצור שינוי אסטרטגי בפריסת ההתיישבות בשטח
 

שנית, באופן מהותי יותר למשמעות של היעדר מההתיישבות הצעירה במסגרת המפה: נקודות ההתיישבות האלו הוקמו מתוך מטרה מרכזית ליצור שינוי אסטרטגי בפריסת ההתיישבות בשטח. לאורך 20 השנים האחרונות הצלחנו בעמל רב ובעבודה משותפת של מתיישבים וחלוצים, גופים מיישבים ומשרדי ממשלה, ליצור שינוי של ממש במפת ההתיישבות ולבסס את האחיזה בשטח. הבאת תוכנית מדינית כפי שהיא מוצגת כעת, המתעלמת מיישובים אלו, מאיינת למעשה חלק נכבד מהישגי ההתיישבות מאז הסכמי אוסלו ומחזירה אותנו שנים אחורה לפריסה מוחלשת יותר של היישובים ביחס לשטחים המיועדים לפלשתינים.

 

רוצה לומר, הנזק בתמונה הכוללת גדול בהרבה מסך חלקיו. השכונות של איתמר הפרוסות מזרחה, היישוב עשהאל, שמחבר את יישובי הציר המזרחי בהר חברון לבירת הנגב, גבעת אסף, שיושבת בלב כביש 60, כל אלו הם נכסים אסטרטגיים שאסור לוותר עליהם בשום מתווה ובשום מפה.

 

למעשה, חלק ניכר מהביקורת שאנשי ההתיישבות מותחים על המפה המוצגת והחשש מחוסר היכולת לנהל חיים תקינים בהתיישבות שתישאר במסגרתה נובעים ישירות מהיעדר נקודות ההתיישבות האסטרטגיות האלו.

 

ממשלת ישראל עשתה בשנים האחרונות כמה צעדים חשובים במטרה להסדיר את ההתיישבות הצעירה: ועדת ההסדרה, צוות ההסדרה, החלטת קבינט במאי 2017 להסדיר את היישובים, עבודת מטה, גיבוש המלצות מעשיות ועוד. כל זה על גבי הנחת היסוד, שמקבלת תוקף גם במסקנות דו"ח אדמונד לוי, שהמדינה הייתה שותפה פעילה להקמת היישובים, ועל כן נדרשת להשלים את המלאכה ולהסדיר אותם מבחינה תכנונית. עם זה למעשה הוסדרו מעט מאוד יישובים בשנים האחרונות, והתהליך כולו מתנהל בעצלתיים. במבט לאחור עולה חשש כי ראש הממשלה, ששוקד על מפת תוכנית המאה זה כמה שנים, גרר רגליים בכוונת מכוון בהליך ההסדרה בדיוק בשביל לאפשר בסופו של דבר שרטוט מפה שאינה כוללת את היישובים האלה.

 

נציגי היישובים פנו השבוע במכתב לראש הממשלה בבקשה לקבל הבהרות לעתידם. אם יבהיר ראש הממשלה שאין אלו פני הדברים, שהמפות שהוצגו אינן מדויקות וכל היישובים עד אחרון הבתים ייכללו בשטח הריבונות, נשמח לשמוע. אם מבחינת ראש הממשלה אכן לא יהיה אפשר לכלול במסגרת התוכנית את היישובים שטרם הושלמה הסדרתם, וזה חלק ממחירי התוכנית, ידעו הציבור ונבחריו וישפטו. כך או כך, העתיד הצפוי להתיישבות הצעירה במסגרת התוכנית צריך להיות ברור ושקוף.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם