הריבונות חלה כבר מזמן Featured

 6 trump2
 
הריבונות חלה כבר מזמן – עכשיו יש להחיל את החוק
כשמביטים על סערת גורלם של יהודה ושומרון בעין משפטית, מתגלית תמונה מרתקת: החלת החוק הישראלי ביו"ש וביטול הממשל הצבאי תלויה למעשה בנחישות המתיישבים עצמם, ומשום מה הם לא דורשים את זכויותיהם האזרחיות ממערכת המשפט (כפי שעשו ערביי ישראל לפני שנים רבות) * מדינה ערבית לא קמה כאן במשך שנים – בגלל הערבים, וכדי להקימה הם לא תלויים בהסכמתה של ישראל * וגם מדוע הריבונות והגבולות ביו"ש כבר כתובים בהסכמי השלום שירדן ומצרים חתומות עליהם, וכעת יש לקחת בשתי ידיים את ההכרה האמריקנית בריבונות הזאת * ובמילים ערכיות יותר: הסיפור המשני הוא עסקת המאה, גורל יו"ש ייקבע בנחישותה של הממשלה לקדם את ענייניה הפנימיים והבינלאומיים

עו"ד אביעד ויסולי, יו"ר נאמני ארץ ישראל בליכוד

רוב הסיסמאות הנשמעות בנוגע ל"תוכנית המאה" של נשיא ארה"ב טראמפ שגויות ונובעות מבורות במשפט הבינלאומי, וחוסר הבנה של המהלכים העומדים לקרות במישור המשפטי הישראלי והבינלאומי. מדוע אין ולא יכול להיות "סיפוח" כלשהו אלא החלת החוק? מדובר בשלושה מהלכים שונים, שכל צד בתוכנית יעבור בעיקר עם עצמו, בסיכויי היתכנות שונים.

הריבון היום ביו"ש הוא ישראל

ראשית נברר מי המדינה הריבונית כיום ביהודה והשומרון. על פי המשפט הבינלאומי, כל פיסת אדמה על פני כדור הארץ, למעט אנטארקטיקה, נתונה לריבונות מדינה כלשהי. אם כך, מי הריבון בבית אל, בעפרה ובחברון? לא, אלוף פיקוד מרכז הוא לא הריבון – זו בדיחה שהשתרשה בטעות ואפילו בג"ץ קבע שאין בה כל אמת. הריבון הוא לעולם אך ורק מדינה מוכרת.

בכל יהודה ושומרון, ולמעשה בכל המרחב שבין הירדן לים, קיימת מדינה אחת בלבד המוכרת במשפט הבינלאומי ויש כל הזכויות הריבוניות - מדינת ישראל.

הריבונות הוחלה, להלכה, כבר ב-15במאי 1948, בעת הכרזת המדינה. מדינת ישראל הוכרזה על כל השטחים שהוחזקו על ידי המנדט הבריטי, כלומר בכל ארץ ישראל שבין הירדן לים.

מצרים וירדן פלשו לארץ ישראל וניסו לכבוש ממדינת ישראל חלקים מארץ ישראל, בשאיפה להכחיד את המדינה שאך נולדה ולזרוק לים את יהודיה. המצרים הצליחו לכבוש את רצועת עזה. הירדנים כבשו את יהודה ושומרון (וכפי שהיא נקראה על ידם: "הגדה המערבית" של הירדן).

המצרים לא ביקשו כל הכרה בינלאומית בכיבוש רצועת עזה. הירדנים ניסו לספח את יהודה ושומרון, אך רק שתי מדינות בעולם הכירו בכך חלקית - בריטניה ופקיסטן.

בשנת 1967, במלחמת ששת הימים, חזרו כל שטחי ארץ ישראל לשליטת מדינת ישראל. כל ה"שטחים" שנכבשו במלחמת ששת הימים הוגדרו כ"שטחים כבושים" על ידי מדינות ערב, מפלגות השמאל ו... בג"ץ, אשר משתמש עד היום באורח שגוי בביטוי המכובס "שטחים בתפיסה לוחמתית" שהוא תרגום קלוקל מאנגלית של המושג "שטח כיבוש צבאי".

נושא ריבונות ישראל ברצועת עזה הוכח בהסכם השלום עם מצרים ב-1977,כאשר הגבול הבינלאומי הוגדר בגבול המנדט שמדרום לרצועת עזה.

מדוע הרש"פ לא הכריזה על מדינה עד היום? משיקולים פוליטיים פנימיים שלה בלבד. הפלשתינים לא מוכנים להכריז על מדינה שאינה על כל שטח ארץ ישראל. "הכול או כלום". אם וכאשר הם יכריזו על מדינה, וככל הנראה רוב מדינות העולם יכירו בה, הרי שהיא תהיה מדינה נוספת שתצורף לאו"ם. ישראל לא "תאשר" אותה ולא תבטל אותה

 

ביחס ליהודה ושומרון, ממלכת ירדן ביטלה את טענת "סיפוח" האזור שאליו היא פלשה בשנת 1948, כבר בשנת 1988. בשנת 1994 חתמה ירדן על הסכם שלום עם ישראל, ובו מוגדר נהר הירדן כגבול הבינלאומי בין המדינות. לפיכך, מעת חתימת הסכם השלום, שהכירו בו כל מדינות העולם, אין כל מחלוקת ביחס לריבונות ישראל בכל השטח שבין הירדן לים.

באשר למעמד הפלשתינים והרש"פ ביהודה ושומרון, הרי שכל עוד אין מדינה פלשתינית, אין להם כל מעמד ריבוני באזור. לכל היותר, יש להם זכויות אוטונומיות מסוימות שמדינת ישראל העניקה להם בהסכמי אוסלו, בשטחי A ו-B.

מיד לאחר מלחמת ששת הימים החילה מדינת ישראל על יהודה ושומרון ממשל צבאי. עקב הבלבול וההפתעה בשחרור האזור, זה היה הסדר זמני סביר.

עם השנים, ובמיוחד לאחר הסכמי אוסלו, הממשל הצבאי התבטל בכל הנוגע לפלשתינים, ונשאר בתוקף רק ביחס לישראלים המתגוררים ביהודה והשומרון, אף שאין לו כל סמכות חוקית מוכרת. להחלת החוק הצבאי ביו"ש, במקום החוק האזרחי, אין שום קשר לריבונות. הריבונות הייתה ונשארת של מדינת ישראל. החוק שהחילה הממשלה הוא חוק צבאי ישראלי חסר כל משמעות שאבד עליו הכלח. כעת יש להחיל, סוף סוף, את ספר החוקים של הכנסת על כל אזרחי מדינת ישראל, ובכלל זה אזרחי ישראל ביהודה ושומרון.

ההחלטה של המדינה להחיל את החוק הצבאי במקום את חוקי הכנסת היא החלטה ישראלית פנימית אנכרוניסטית, ואין לה שום משמעות במשפט הבינלאומי. צו זמני שהפך לקבוע בלי לקבל כל גושפנקה חוקית. גם שר החוץ האמריקני פומפאו הצהיר בעת ביקורו בישראל כי החלת ה"ריבונות" ביהודה והשומרון היא החלטה של מדינת ישראל ואינה רלוונטית לארה"ב.

הכול או כלום? כלום

לעניין ה"מפה" שצוות משותף ישראלי-אמריקני משרטט: המפה אינה קובעת את גבולות הריבונות, אלא רק את השטח ביו"ש שהאמריקנים יהיו מוכנים להכיר כשטח ריבוני ישראלי, אם וכאשר תקום מדינה פלשתינית.

למעשה המפה היא החלטה אמריקנית פנימית שאינה מחייבת את ישראל, ולמעשה גם את ארה"ב כאשר יתחלף שם הנשיא – השנה או לכל המאוחר ב-2024.

כיצד ייקבעו גבולות הריבונות בין מדינת ישראל למדינת פלסטין? במו"מ. שום ארגון בינלאומי ושום מדינה זרה אינם יכולים לקבוע גבול בין מדינות. רק המדינות הגובלות זו בזו מגדירות את הגבול ביניהן בהסכם שלום - בדיוק כפי שמדינת ישראל חתמה על הסכמי שלום עם ירדן ומצרים.

ועכשיו לעניין המדינה הפלשתינית. מדינה מוגדרת במשפט הבינלאומי לפי ארבעה פרמטרים: טריטוריה מוחזקת, אוכלוסייה, שלטון אפקטיבי והכרה בינלאומית. הא ותו לא. לפיכך, אם הפלשתינים ירצו לייסד מדינה, ישראל לא תוכל למנוע זאת מהם, אם מדינה זו תקבל הכרה בינלאומית רחבה, וזה בהחלט צפוי לקרות ביום מן הימים.

מדוע הרש"פ לא הכריזה על מדינה עד היום? משיקולים פוליטיים פנימיים שלה בלבד. הפלשתינים לא מוכנים להכריז על מדינה שאינה על כל שטח ארץ ישראל. "הכול או כלום". אם וכאשר הם יכריזו על מדינה, וככל הנראה רוב מדינות העולם יכירו בה, הרי שהיא תהיה מדינה נוספת שתצורף לאו"ם. ישראל לא "תאשר" אותה ולא תבטל אותה.

אחת השאלות המעניינות בהקשר זה היא מדוע הפלשתינים לא הכריזו על מדינה ברצועת עזה. הרי מדינת ישראל נסוגה מרצועת עזה והודיעה כי אין לה כל אינטרס לשלוט בה. הסיבה שהם לא עשו זאת עד היום היא אותה סיבה – מבחינתם הכול או כלום. אז כלום.

"תוכנית המאה" היא למעשה שלושה תהליכים נפרדים, כמעט בלתי קשורים זה לזה:

ראשית – החלת החוק האזרחי על ההתיישבות, שזו החלטה ישראלית פנימית. משום בחינה ולשום מדינה אין כל יכולת או סמכות להחליט איזה חוק תחיל מדינת ישראל על תושביה ועל הטריטוריה שבאחריותה.

החוק הצבאי שמדינת ישראל החילה הוא חוק ישראלי לכל דבר ועניין. "החלת החוק" משמעה העברת האחריות השלטונית ממשרד הביטחון וצה"ל לשאר משרדי הממשלה ושימוש בחוקי הכנסת במקום בצווים צבאיים – שהם ממילא חסרי תוקף חוקי ומעולם לא הוכרו כחקיקה לגיטימית – אפילו בבתי המשפט של מדינת ישראל.

כל אזרח ישראלי זכאי לשוויון בפני החוק, וה"חוק" הוא ספר החוקים של מדינת ישראל. "הממשל הצבאי" ביהודה ושומרון הוא פארסה פאתטית שהייתה חייבת לעבור מן העולם.

הסיבה שהשלטון הצבאי לא עבר מן העולם לפני עשרות שנים היא רשלנות ואדישות של המתיישבים. מתוך בורות משפטית, אפאטיות ותחושת "גזרת גורל" חיו המתיישבים כל השנים תחת "צווי אלוף" בלי לדרוש להחיל עליהם את חוקי מדינת ישראל.

אחת הסיבות לכך היא שאין ולא היה מעולם למועצת יש"ע ולכל הרשויות המקומיות ביו"ש שום יועץ משפטי לענייני המשפט הבינלאומי. אפילו לא לעניין משפט חוקתי ובג"ץ. התוצאות בהתאם.

כשהמדינה הכפיפה את ערביי ישראל ל"ממשל צבאי" מסיבות ביטחוניות, בשנים 1948–1965, הם קיימו עשרות הפגנות מחאה עד שהממשל הצבאי בוטל. מועצת יש"ע מעולם לא ארגנה הפגנה להפסקת הממשל הצבאי ביישוביה. אפילו מכתב דרישה בעניין הזה מעולם לא נשלח. שתיקת הכבשים.

דבר אחד ברור – "סיפוח" לא יהיה ולא יכול להיות. "סיפוח" יכול לקרות כאשר מדינה א' פולשת לשטחה של מדינה ב', כובשת אותו ומספחת אותו לשטחה. ביהודה ושומרון זה לא קרה לפני 50 שנה ולבטח לא יכול לקרות כיום, לאחר הסכם השלום עם ירדן, שהכיר באופן רשמי ובינלאומי בריבונות מדינת ישראל בכל ארץ ישראל שממערב לירדן.

הסיבה שהשלטון הצבאי לא עבר מן העולם לפני עשרות שנים היא רשלנות ואדישות של המתיישבים. מתוך בורות משפטית, אפאטיות ותחושת "גזרת גורל" חיו המתיישבים כל השנים תחת "צווי אלוף" בלי לדרוש להחיל עליהם את חוקי מדינת ישראל. מועצת יש"ע מעולם לא ארגנה הפגנה להפסקת הממשל הצבאי ביישוביה. אפילו מכתב דרישה בעניין הזה מעולם לא נשלח. שתיקת הכבשים

 

הקפאה? לא ממש

המהלך השני בתוכנית המאה הוא הכרה של ארה"ב בריבונות של מדינת ישראל על כ-30% מיהודה ושומרון. ראשית, להכרה זו אין כל קשר להחלת החוק על ההתיישבות. מדובר בצעד פוליטי שנשיא ארה"ב יממש אם וכאשר הוא יחשוב שהוא משרת את האינטרסים שלו ושל ארה"ב. סביר להניח שזה יקרה לפני הבחירות. ארה"ב יכולה להגדיר את גבולות ההכרה שלה כרצונה, אך אלה לא יחייבו את מדינת ישראל. הגבול היחיד שיחייב את מדינת ישראל ייקבע במו"מ עם הפלשתינים, ואם וכאשר הם יחליטו לקבל את התוכנית.

אחת הדרישות של האמריקנים, שעליהם הם הודיעו בפומבי, הוא התחייבות ישראל להקפיא את הבנייה בשטחים שמחוץ לאלה שתכיר ארה"ב לתקופה של ארבע שנים. מדובר בהתחייבות שלא להקים יישובים חדשים ולא להרחיב 15 יישובים קיימים מעבר ל"קו הכחול" התוחם את משבצת היישוב. ברוב היישובים "הקו הכחול" כולל קרקע שגודלה פי כמה וכמה מזו הבנויה. לדוגמה, באיתמר שטח היישוב גדול מזה של רמת גן. לפיכך, אין מדובר בהגבלת בנייה בעלת משמעות מעשית.

סערה חסרת משמעות

המהלך השלישי הנוגע לתוכנית המאה הוא יצירת מדינה פלשתינית. כאמור, מהלך זה אינו תלוי בישראל ויכול להתבצע באופן חד-צדדי בידי הפלשתינים. בדיוק כפי שבן גוריון לא ביקש את רשות הערבים להכריז על מדינת ישראל, יו"ר הרש"פ לא צריך לבקש את רשות היהודים להקים את מדינת פלשתין.

מבחינת המשפט הבינלאומי, הרשות הפלשתינית יכולה להקים מדינה ברצועת עזה, ולכל הפחות באזורי A ו-B ביהודה ושומרון, ללא כל הסכם עם מדינת ישראל. מדינת ישראל לא תצא למלחמה אם הפלשתינים יכריזו על מדינה כזו. מצד שני, ישראל תצטרך לשמור על ביטחונה כדי שמדינה כזו לא תהפוך לכוורת טילים כמו רצועת עזה.

"תוכנית המאה" מתנה את תמיכת ארה"ב במהלך הקמת מדינת פלסטין בהרבה מאוד תנאים, שהסיכוי לקבלתם על ידי הרש"פ הוא אפסי. בכל מקרה, קבלת התנאים הללו על ידי הפלשתינים משמעו הקמת מדינה שיש לה הסכם שלום עם ישראל. למהלך כזה אין שום משמעות להסכמה ישראלית, מה עוד שהיתכנותו אפסית.

לפיכך, גם אם נתניהו יתחייב לנהל מו"מ עם הפלשתינים בארבע השנים הקרובות בנוגע למדינה שתוקם על בסיס "תוכנית המאה", מצבה של ישראל לא יורע. מצד שני, זה גם לא יקרה, כך שכל ה"סערה" בעניין הזה היא ספקולטיבית ומתלהמת אך עקרת משמעות.

לסיכום: על ממשלת ישראל להחיל את ספר החוקים של מדינת ישראל בכל מקום ביהודה ושומרון ולבטל את הממשל והחקיקה הצבאית, אך ורק מתוך חובה פנימית של מדינת ישראל לאזרחיה, ללא קשר לשום מהלך אחר. מעבר לכך, יש לנהל מו"מ עם האמריקנים על הכרתם בריבונות החלקית של מדינת ישראל ביהודה ושומרון, שהוא מהלך חשוב, תקדימי וייתכן שחד-פעמי, בכל הנוגע ללגיטימציה והכרה בינלאומית במעמדה של מדינת ישראל באזורים הללו.

אם באורח פלא הפלשתינים יהיו מוכנים לקבל את תנאי "תוכנית המאה" להקמת מדינה, זה יהיה רק לטובתה של מדינת ישראל. אם לא, הם ממילא יכולים להכריז על מדינה משלהם, ללא הסכמה של מדינת ישראל. "תוכנית המאה" טובה למדינת ישראל כמעט בכל פרמטר שלה, וממילא אפשר לנהל מו"מ עם האמריקנים רק על הכרתם בה.

הריבונות ממילא חלה. הגיע הזמן לבטל את הממשל הצבאי ולהחיל את כל חוקי המדינה ביהודה ושומרון, לאלתר!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם