איזהו רשע? Featured

 15 sivan
 

סיון רהב מאיר

 

1. זוהי הגדרה חדשה ומהפכנית למילה רשע: בפרשת השבוע מסופר שהמרגלים סיפרו לשון הרע על ארץ ישראל, וזאת אף שבסוף הפרשה הקודמת התרחש סיפור לשון הרע של מרים. רש"י כותב על כך: "רשעים הללו ראו – ולא לקחו מוסר". למה רש"י קורא להם רשעים? כי קרה לידם אירוע דרמטי – מרים דיברה לשון הרע ונענשה וכל העם ידע על כך – אבל הם לא למדו שום לקח מהאירוע, ומיד אחר כך דיברו בעצמם לשון הרע והוציאו את דיבתה של ארץ ישראל. כלומר, להיות רשע זה לחיות על אוטומט, בלי להתבונן, בלי לשים לב, בלי להסיק מסקנות ממה שקורה סביבך. לתת למציאות לחלוף לידך, בלי לשנות אותך.

 

פרשנינו כותבים שאפשר ליישם זאת כל הזמן: פשוט להתחיל להסתכל על האירועים מסביב, לא רק כדי להביע דעה או להתעצבן או להתלהב, אלא כדי להפיק לקחים אישיים, תכלס. אם קורה לידי משהו שלילי – לחשוב איך אני לא אגיע למצב כזה, חלילה. אם קורה משהו חיובי – לנסות להכניס אותו אל תוך חיי. פשוט לנסות ללמוד מסר מכל דבר שרואים או שומעים. שלא נהיה רשעים.

 

2. מאז תחילת משבר הקורונה עברנו שלושה בתים בשתי יבשות. אולי לכן התחברתי כל כך למה שהמחנכת אביה שדה כתבה לי על התלמידות שלה, בכיתה י' באבן שמואל. זוהי עצה טובה לכל התמודדות עם חוסר ודאות בחיים:

 

"בכל יום יש הנחיות חדשות. לא כולן יכולות לישון יחד בפנימייה, וצריך להגיע בימים שונים ולהחליף חדרים וכיתות. בכל שבוע מחדש אנחנו מנסים לחשוב איזו שכבה תגיע, ומי תלמד בזום, ולכולם קשה לתכנן קדימה. בנות ששואלות אותי מה בדיוק הלו"ז שלהן, נאלצות לשמוע את המשפט הבא מספר במדבר, שכבר הפך להיות הקוד שלנו: עַל פִּי ה' יַחֲנוּ, וְעַל פִּי ה' יִסָּעוּ.

 

אלה מילים שנותנות להן וגם לי כוח בימים האלה. זה תיאור נפלא על עם ישראל: לפעמים החניה במדבר הייתה קצרה ולפעמים ארוכה, לפעמים היה נוח והעם רצה להישאר ולפעמים הם רצו כבר להמשיך אבל נאלצו להתעכב. בכל מקום שאליו הגיעו – הקימו מיד את המשכן, את הלב, גם אם למחרת נאלצו לפרק ולארוז אותו. אנחנו, כמוהם, מתאמנים על שריר הגמישות במסע הזה, ומנסים להפיק את המיטב מכל תחנה. בהצלחה לכולנו".

 

3. זה אחד הפסוקים יוצאי בדופן בתורה: וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם. איך האיש הכי דגול, שהגיע לרמה הכי גבוהה, הוא גם האיש הכי צנוע בעולם? כך מסביר הרב פרופ' יונתן זקס את הענווה של משה, ואת המסר בעבורנו:

 

"רבים חושבים שענווה פירושה הערכה עצמית נמוכה. זו טעות. ענוות אמת היא הידיעה שאנו עומדים לנוכח גדולה. ענווה היא שפה שבה ה'אני' שלי שותק כדי שאשמע את קול ה'אתה'. ענווה אין פירושה לחשוב את עצמך פחוּת, אלא לחשוב על עצמך פחוֹת.

 

בבני אדם מפעם צורך עז בהכרה. עם השנים התחלנו להאמין ש'אם יש לך את זה – תדאג שכולם ידעו'. אבל ענוות אמת לא זקוקה לכך. ענוות אמת נובעת מהאמונה כי מתחת לפני השטח של העולם ישנה נוכחות המכירה אותנו, אוהבת אותנו ומשגיחה על כל מעשינו. זו הידיעה שאנו ממלאים תפקיד בתוכנית הגדולה מאיתנו עשרת מונים. ענווה כזו היא מקור עוצמה אדיר. כי כאשר איננו חושבים כל כך על ה'אני', איננו נפגעים מדברי ביקורת או זלזול. זו לא סתם מידה טובה, זו תפיסת מציאות. אין זו המעטה בערך עצמך, אלא פשוט הכרה בערכם של אחרים. כך פעל משה רבנו. ענו הוא מי שלא חושב על עצמו, פשוט כי יש לו תמיד דברים חשובים יותר לחשוב עליהם".

 

4. בשיא המשבר הקשה ביותר ליהודי אמריקה, זכיתי להנחות מפגש זום בין קהילת "בית תפילה" באריזונה לקהילת "רעות" בשדרות, ביוזמת תנועת "המזרחי". הנה כמה רגעים שאזכור:

 

•           הרב פינחס אלוש מאריזונה הראה לתושבי שדרות מה יש במשרד שלו – תמונה של שלושת הנערים החטופים, ופרח שעשוי ממתכת: "הפרח הזה נוצר מרקטות שנורו על העיר שדרות. קיבלתי את זה בביקור בעיר, ומאז זה כאן מולי, כי בעיניי זו תמצית היהדות – להפוך את הקושי להזדמנות, להפוך את המר למתוק, להפוך את הנשק לפרח".

 

•           ראש עיריית שדרות אלון דוידי שיתף מניסיונו איך מתמודדים עם משבר: "קהילה צריכה לשאול את עצמה מה המטרה, מה אנחנו עושים פה. זה נותן כוח. בנוסף, הדבר שהכי עוזר בזמן משבר הוא לחשוב על האחר. להיות אקטיבי ולסייע למי שחלש ממך. תמיד יש למי לעזור".

 

•           הרב דוד פנדל סיפר בחיוך על העלייה שלו ושל רעייתו מארצות הברית לשדרות: "הגענו מהאמריקאים למרוקאים... כשדרותים, תמיד היינו בצד המקבל. כל העולם הרעיף עלינו דאגה ואהבה. עכשיו אנחנו בצד הנותן – דואגים לכם, האחים שלנו בתפוצות".

 

הסתכלתי על המסך, על שמות המשתתפים הרחוקים, שהתרגשו להכיר זה את זה: סטיב גולדסטון ותהילה יפרח. מינדי פרנקלין ודליה הראל. מארק ופיטר עם לירון ויניב. כולם ביקשו להמשיך את הקשר, ולעשות מפגש גם לילדים. הרב אלוש אמר לסיום שהוא ממש רואה לנגד עיניו את מה שכתוב בספר התניא: "כל ישראל אחים ממש, מצד שורש נפשם".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם