שאף אחד לא יבלבל אתכם Featured

 3 dagan
שאף אחד לא יבלבל אתכם – אפשר להחיל ריבונות בלי להכיר במדינת טרור
 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון

 

בשבועות האחרונים פונים אליי אנשים יקרים ושואלים על עמדתנו כלפי נושא הריבונות, ולכן אני רוצה להסביר אותה כאן.

בבסיס העניין ישנן שתי הנחות כוזבות שפוליטיקאים מפיצים. שני ספינים שצריך להפריך. האחד: חייבים הסכמה של האמריקנים לכל מהלך של ריבונות. והשני: הריבונות חייבת לכרוך בתוכה הקמת מדינת טרור בלב הארץ ובידוד יישובים – כלומר הפקרתם.

 

גם בהתיישבות יש שני סוגים של אנשים. סוג אחד אומר: נוותר על הריבונות בכלל. הוא טועה כי הריבונות, מעבר לנושא העקרוני הערכי, היא סוג של תעודת ביטוח, כי על פי תיקון חוק יסוד הגולן יש צורך ב-80 ח"כים או במשאל כדי לוותר על שטח בריבונות ישראלית. כמו כן יש כאן כמובן עניין ערכי ותיקון עוול של שנים כלפי חצי מיליון מתיישבים. הדוגלים בעמדה האחרת אומרים שאפשר להפקיר יישובים ולהקים מדינת טרור למען הריבונות.

 

לשמחתי, שתי העמדות האלה שייכות למיעוט. העמדה שאני מציג מייצגת את הרוב המוחלט של ראשי המועצות וראשי הרשויות ביו"ש, רבנים והמחנה הלאומי.

למעשה, לישראל יש כל הכוח להחיל ריבונות גם ללא הסכמה אמריקנית. ובטח שהסכמה אמריקנית לא שווה בשום אופן הכרה בהקמת מדינת טרור בלב הארץ, ואינה שווה הפרדה בין סוגי יישובים והפיכת יישובים למבודדים, מבוצרים ובסכנת קמילה והקפאת בנייה

 

 
כבר צלחנו איומים
 

אני כופר לחלוטין בהנחה שהחלת ריבונות צריכה להיות כרוכה בהסכמה להקמת מדינת טרור. יותר מכך, אני כופר בכך שהחלת הריבונות צריכה להיות תלויה בהסכמתה או באישורה של מדינה כלשהי, גם ארה"ב.

 

אני רוצה להזכיר שמנחם בגין ולוי אשכול, שהחילו ריבונות בגולן ובירושלים, פעלו בניגוד מוחלט לעמדת ארה"ב. אשכול כמנהיג השמאל החליט שהוא מחיל את הריבונות על ירושלים המשוחררת למרות התנגדות אמריקנית חריפה.

 

בגין עשה זאת ביום אחד, ונשיא ארה"ב שרייגן השתולל מזעם ואיים בביטול ההסכם האסטרטגי-ביטחוני בין ארה"ב לישראל. בגין בתגובה ביטל את ההסכם בעצמו והחיל את הריבונות. הוא אמר אז שאנחנו לא רפובליקת בננות ולא מדינת וסאלים. עברו כמה חודשים ללא הסכם הגנה, ואז הוא טס לארה"ב והתפייס עם רייגן.

 

גם אהוד אולמרט נהג באותה דרך כשהחליט לפוצץ את הכור בסוריה. גורם אמריקני סיפר לי סיפור שלא פורסם - אולמרט התקשר לנשיא בוש ואמר לו שאנחנו עומדים להפציץ. בוש התנגד ואמר שנעבוד בכלים מדיניים, אבל אולמרט אמר שעם כל הכבוד, אלו האינטרסים שלנו והוא זה שמחליט. אותו אדם שהיה בחדר סיפר לי שבוש עצמו אמר לאנשיו שאולמרט הוא איש אמיץ ושהוא מכבד אותו על כך.

 

לכן, בוודאי כשהנשיא המכהן הוא טראמפ אוהד ישראל, הבחירות עוד חצי שנה, וכולם יודעים שה"בייס" שלו אוהב ישראל ותומך בריבונות אפילו יותר מחלק משרי הממשלה שלנו – זו איוולת להגיד שהחלת הריבונות מחייבת את הסכמת ארה"ב.

 

אין ספק שגם לבגין, אשכול ואולמרט היה רצוי לקבל הסכמה אמריקנית, אבל אסור להתבלבל בין העיקר והטפל. ההסכמה האמריקנית היא זנב קטן. למעשה, לישראל יש כל הכוח להחיל ריבונות גם ללא הסכמת ארה"ב.

 

ברור שהסכמה אמריקנית לא שווה בשום אופן הכרה בהקמת מדינת טרור בלב הארץ, ואינה שווה הפרדה בין סוגי יישובים והפיכת יישובים למבודדים, מבוצרים ובסכנת קמילה והקפאת בנייה.

 

גם הריבונות לא שווה הכרה במדינת טרור בלב הארץ והפרדת יישובים לגושים, אבל כאמור – הסכמה כזו אפילו לא נדרשת. אנחנו מדינה עצמאית!

 

וזו הקריאה שלי לראש הממשלה, כפי שאמרתי לו בערב ההכרזה בבית הלבן, ואני אומר זאת גם לחברים האמריקנים שיודעים שהייתי פעיל לבחירתו של טראמפ: ראש הממשלה שלנו הוא נתניהו ולא טראמפ, וגם לא השגריר דיוויד פרידמן, שאני מאוד מעריך.

 

העם מצפה מנתניהו לתקן את העוול ההיסטורי ולהחיל את הריבונות, ולעמוד נגד הקמת מדינת טרור בלב הארץ.

 

כאמור, עוד חצי שנה ייערכו בחירות בארה"ב. חלק ניכר מהבסיס האוונגליסטי של טראמפ לא יבוא להצביע אם טראמפ יתנגד. גם טראמפ כאוהב ישראל יכבד את ההחלטה הישראלית, וגם אם הוא לא יקבל אותה - הוא לא ייכנס לעימות חזיתי עם ישראל בשעה שהבייס שלו רוקד משמחה על החלת הריבונות. כלומר זו גם איוולת אידאולוגית, גם סכנה ביטחונית והתיישבותית, וגם חוסר הבנה של המציאות המדינית מול ארה"ב. כל הסיכומים היו שהדברים לא מותנים זה בזה, כך שגם לפי מה שהוצג בבית הלבן אין סיבה שזה לא יקרה.

 

יש כאן דפוס קבוע. כשאובמה היה הנשיא, אמרו שהוא עוין ואי אפשר להתעמת איתו; וכשיש נשיא אוהד אומרים שהוא אוהד ולכן לא נתעמת אתו.

 

בחודש הקרוב ניחשף לספינים ואיומים. בדיוק בשביל זה יש לנו צבא, ממשלה ומערכות מודיעיניות ומדיניות.

 

אנחנו אזרחים של מדינת ישראל, שהיא החזקה באזור. אין-ספור פעמים נחשפנו לאיומים, מאז "הצונאמי המדיני" של אהוד ברק ועד האיומים על השלכות העברת השגרירות לירושלים, רמת הגולן וכו'. יש לנו צבא חזק ואנחנו מחזקים את ידיו, ויש לנו כמובן היושב במרומים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם