אמונה, חסד והבחנה Featured

 3 ariel
אמונה, חסד והבחנה בין עיקר לטפל
בתקופה המיוחדת הזאת עלינו כל אדם פרטי, כל עם וכל האנושות – להתעלות מעל הראייה האישית הצרה ולסדר את ערכינו כראוי

הרב יעקב אריאל

ראשית, אין מקום לשאול מדוע הביא ה' עלינו את המגפה הזאת, איש אינו מסוגל לתת לכך תשובה מוסמכת, וודאי שאין לנו רשות להכות באגרופנו על חזהו של זולתנו. יפשפש כל אחד במעשיו. אך מצווים אנו לשאול, לשם מה באה עלינו הצרה הזאת, מהי מחויבותנו בשעה זו וכיצד נוכל לתקן את עצמנו כדי שנהיה ראויים להצלה וישועה. אנו מאמינים באמונה שלמה שמגפת קורונה יכולה וצריכה להעלות את רמתנו הרוחנית והמוסרית ובה ניוושע.

האדם נוטה להעריץ את הישגיו האישיים, המדעיים והטכנולוגיים. ואכן, האנושות צעדה צעדים גדולים בתחומים רבים, ביניהם תוחלת החיים שהכפילה את עצמה בדורות האחרונים, בזכות הרפואה וההיגיינה. והנה מופיע נגיף חדש, לא ידוע. אין כרגע שום ידע כיצד להתגבר עליו ואיך לחסן מפניו. אנו מקווים שבעזרת ה' תימצא הדרך לעצור את המגפה, אך הדבר יארך זמן ויידרשו ניסויים רבים עד שהחונן לאדם דעת ישלח את שליחו הנאמן להמציא את התרופה והחיסון. עלינו להנמיך את גאוותנו המופרזת ואת האגו המנופח שלנו. עלינו להתפלל לחונן לאדם דעת ולרופא כל בשר, אשר בידו נפש כל חי, שישלח דברו וירפאנו.

האגו שלנו חייב לרסן את עצמו גם בתחום העזרה ההדדית. המגפה היא אוניברסלית, חוצה ימים ועמים. על המין האנושי כולו להתאחד ולהתלכד ולשתף פעולה, הן בעזרה הדדית ממדינה למדינה והן במניעת תפוצתה של המגפה, בהתכנסות בבתינו ובמדינותינו. שני מהלכים אלה, פתיחות לזולת מכאן והסתגרות מכאן אינם סותרים זה את זה. אחדות אינה אחידות. כולנו בני אדם ועם זאת "מדינה ומדינה ככתבה ועם ועם כלשונו". טבעי הדבר שכל מדינה דואגת לאזרחיה, עניי עירך קודמים, אך עם זאת יש לעזור זה לזה. וכן אצל כל אדם פרטי – חובת הזהירות לא צריכה למנוע מאיתנו התעניינת בזולת והגשת עזרה, אדרבה, זוהי חובתנו בתקופה הזאת.

הסכנה המשותפת לכולנו מחייבת את כל המדינות להפנות את כל האנרגיות והמשאבים מיריבוּת להצלה ולעזרה, לכתת חרבותינו לאיתים ואת חניתותינו למזמרות. לא עת מלחמה העת הזאת אלא עת שלום.

ההשלכות הכלכליות של המגפה עלולות להיות קשות, על כולנו להדק את החגורות, כל ציבור וכל יחיד. אל ידאג כל מגזר לעצמו בלבד, עלינו להתעלות מעל האגו האינטרסנטי ולהתחשב זה בזה. כולנו באותה צרה, וניחלץ ממנה רק אם איש את רעהו יעזורו.

ימים קשים אלה הם ימי מבחן לכל אחד מאיתנו. כל אחד נאלץ לבחור בין הדברים החשובים באמת לבין דברים חשובים פחות. סולם הערכים מחייב העדפה של ערכים על צרכים. דוגמה לכך היא חתונה שנקבעה לימים אלו. הברירה היא בין חתונה דלת משתתפים אך רבת שמחה פנימית, ובין דחייתה לימים אחרים. מה עיקר ומה טפל – הקמת בית ובניית משפחה, לדאוג להמשך דווקא עכשיו, או אירוע צבעוני ורעשני של אכילה ושתייה כדת? אמנם ראוי לה לחתונה שתהא מלווה לכתחילה בשירה וריקודים, באולם ותזמורת. אולם עם כל חשיבותם ונחיצותם הם אינם העיקר, ובשעה קשה זו עומדת לפני הזוג השאלה אם לוותר על כל אלה למען הערך העיקרי. זו רק דוגמה לדילמות רבות שבהן נתקלים יום יום רבבות אנשים ברחבי תבל. על כל אחד להחליט מהם הערכים החשובים באמת. מגפה זו, שאנו מקווים שתיעצר בהקדם, מחייבת כל אדם וכל עם לשקול שיקולים ערכיים ומוסריים ולהעדיף אותם על דברים אחרים.

ודוגמה נוספת מחיינו הציבוריים בארץ. על נציגינו הפוליטיים להתעלות מעל לשיקולים מפלגתיים צרים, להעדיף את טובת המדינה ולכונן מיד ממשלת אחדות.

אם ירצה ה' נצא מהמשבר הקשה הזה מחוזקים באמונתנו וברמתנו המוסרית, ובזכות אלו יחוס ה' עלינו ויעצור את המגפה מעלינו. אנו מאמינים שה' המשגיח על עולמו שבראו בחסד וברחמים ישלח דברו וירפאנו, אך לשם כך גם עלינו להרבות במעשי חסד ורחמים.

יש להתפלל לה' שישלח רפואה שלמה לכל החולים ובתוכם לחולי עמו ישראל (אפשר להוסיף משפט זה בברכת רפאנו או בשומע תפילה), ויוציאנו מצרה לרווחה ומאפלה לאורה השתא בעגלא ובזמן קריב.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם