לך עמי בוא בחדריך Featured

 3 Mazoz

הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת 'כסא רחמים'

בעוונות חדר הנגיף קורונה גם לארץ ישראל. כל אחד בודד, "מִפְּנֵי יָדְךָ בָּדָד יָשַׁבְתִּי כִּי זַעַם מִלֵּאתָנִי", ככה אמר ירמיה הנביא (טו, יז). אי אפשר לדעת מתי זה יסתיים.

חשבתי על מה זה בא לעורר אותנו. קורונה בלועזית היא כתר. מהו כתר? בתפילת שמונה עשרה בספרים שלנו (גם בסידורים של המקובלים וגם בסידורים פשוטים) שם הוי"ה בכל ברכה מנוקד בניקוד מיוחד, וכל הספירות נמצאות שם חוץ מספירת כתר (ניקוד קמ"ץ). היא איננה מופיעה עד שבאו ותיקנו את ברכת המלשינים: "ברוך אתה ה' שובר אויבים ומכניע זדים", ושֵם הוי"ה מנוקד בקמץ, שהוא כתר. ולמה ככה? כי המינים הכופרים פוגמים בספירת כתר, שהיא העליונה שבספירות.

כתר זו הקורונה, ובעולם התרבתה הכפירה, התרבתה החוצפה לומר שהעולם הזה בא במקרה. זה פגם בספירת כתר. פעם היה איזה ענן גדול או קרחון, הייתה רעידת אדמה, על הכול היו אומרים "מה נוכל לעשות? איתני הטבע", הכול טבע, טבע, טבע. עכשיו בא דבר שהוא פחות מהיתוש של טיטוס, וכל העולם כולו חרד ומפחד. התיקון לזה הוא חיזוק באמונה תמימה. "בְּכָל דְּרָכֶיךָ דָעֵהוּ" (משלי ג, ו), ראשי תיבות בדד. אל תשכח את הקב"ה.

ויש לנו נחמה פורתא בקורונה הזאת: יש גמרא (תענית ח ע"ב) שבימי רב שמואל בר נחמני הוה כפנא ומותנא, היו רעב ומגפה. אמרו: איך נתפלל? נתפלל על שני הדברים יחד? הרי מתפללים רק על דבר אחד, שנאמר "וַנָּצוּמָה וַנְּבַקְשָׁה מֵאֱ‑לֹהֵינוּ עַל זֹאת" (עזרא ח, כג), 'על זאת' – מכלל דאיכא אחריתי, משמע שיש עוד דבר, אבל מתפללים רק על זאת. אמרו: אם כן, על איזו גזרה נתפלל? נתפלל על הגזרה של הדֶבֶר.

אמר להם רב שמואל בר נחמני: לא ככה, אלא נתפלל על הגזרה של הרעב, ואחר כך אם הרעב יתבטל, יתבטל גם הדֶבר, "דכי יהיב רחמנא שובעא לחיי הוא דיהיב", אם ה' נותן לנו שבע, הוא נותן אותו לחיים ולא למתים. מה יעשו המתים בשבע? יאכלו את זה?! הם בקברות.

אם כן, כשיורד לנו גשם זה סימן שה' נותן לנו שבע, ואם כן, השבע הזה "לחיי הוא דיהיב", וממילא תתבטל גם המגפה של הקורונה. הערב ראיתי בסידור תפילת ישרים שבבגדד מתחילים תפילת ערבית בפסוק: "כִּי אֵל רַחוּם ה' אֱ‑לֹהֶיךָ, לֹא יַרְפְּךָ וְלֹא יַשְׁחִיתֶךָ" (דברים ד, לא), ושמתי לב שהמילים 'ולא ישחיתך' גימטרייה התש"ף, לא ישחית אותך, הוא שומר עליך, תאמין בקב"ה, וייתן לך כפלי כפליים.

ואולם בישעיה (כו, כ) כתוב "לֵךְ עַמִּי בֹּא בַחֲדָרֶיךָ". 'עמי בא בחדריך' כמו שכתוב שמה עולה 367 כמניין קורונה. צריכים להסתגר בבתים, אין מה לעשות, צריכים לשמוע מה שהרפואה אומרת. אנו אין לנו הזכויות של פעם לעשות כמו רבי יהושע בן לוי, דהוה מיכריך בבעלי ראתן ועוסק בתורה (היה נדבק בבעלי צרעת ולומד איתם).

הגמרא בכתובות עז ע"ב אומרת: מי שבוטח בקדוש ברוך הוא אינו מפחד. בשבוע שעבר שרו הילדים "עם ישראל לא מפחד, ה' א‑לוהינו ה' אחד", והיום בבוקר קראנו "וְלֹא יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָם" (שמות ל, יב). 'בהם נגף בפקוד' – גימטרייה עם הכולל קורונה. ולא יהיה בהם נגף בפקוד אותם – השם יתברך ישמור עלינו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם