תגובה לכתבה על אלתרמן Featured

 5 harel

הרב ארלה הראל, נשיא ישיבת לב חדש בשילה

כולנו עומדים בתדהמה מול ההתהפכות של מפלגת שלושת הרמ"טכלים, גיבורי מלחמות ישראל, שבאופן הזוי התגלו כשותפי מפלגת הטרור המשותפת. אבל באמת אין לנו מה להתפלא כלל.

בכתבה שלמה בגיליון הקודם שרטט רועי אהרוני את משנתו הלאומית של נתן אלתרמן ושאל אם "יום אחד יימצא הסבר מניח את הדעת באשר לפער הבלתי נתפס בין רבים בשמאל של היום, המנוכרים ליהדות וללאומיות, לבין הדמויות שעיצבו את משנתם, כמו אלתרמן...". ההסבר הזה לא צריך להימצא יום אחד, נתן אותו כבר לפני מאה שנה רואה האורות הגדול הראי"ה זצ"ל:

"היד הרמה, המחומשת בהפקרות ודרכי הגויים, באין זכר לקדושת ישראל באמת, המחפה את חרסיה בסיגים של לאומיות מזויפת של ההסתוריה ושל חיבת השפה, העומד להיות נהפך למשחית ומפלצת, ולבסוף גם כן לשנאת ישראל וארץ ישראל, כאשר כבר נוכחנו על ידי הנסיון" (אגרות הראי"ה קמד). מדהים – בדיוק מה שקרה!

אין סיכוי לשום לאומיות נטולת מקור קודש, אין שום תכלית לציונות חסרת עמוד שדרה אמוני. עד שאנחנו תמהים על השמאל, בואו ונתמה על כל נסיכי הליכוד (כמעט), שגדלו בבתים הרוויזיוניסטיים ביותר והפכו לראשי השמאל הקיצוני כיום (הדוגמאות שמורות במערכת). מה קרה להם? פשוט מאוד: הם זרמו למקום הטבעי של אדם נטול אמונה. לא סתם רש"י הראשון בתורה מלמדנו שבלי אמונה ב"בראשית ברא א‑לוהים את השמים ואת הארץ" אין הצדקה לבעלות עם ישראל על ארץ ישראל.

ועל כן לא פלא שרמטכ"ל בעל השקפה ימנית (למדי) כמו בוגי נסחף לעבר החור השחור של שותפות עם מהללי שהידים ותומכי מחבלים. הוא חסר עומק אמוני, והיה ברור שיגיע לשם במוקדם או במאוחר.

הגה"ק ר' ישכר שלמה טייכטל זצ"ל הי"ד הסביר כך את הפסוקים בתהלים "כִּי אֱ‑לֹהִים יוֹשִׁיעַ צִיּוֹן וְיִבְנֶה עָרֵי יְהוּדָה וְיָשְׁבוּ שָׁם וִירֵשׁוּהָ. וְזֶרַע עֲבָדָיו יִנְחָלוּהָ וְאֹהֲבֵי שְׁמוֹ יִשְׁכְּנוּ בָהּ" (תהלים סט, לו–לז). שימו לב, זרע עבדיו, מי שלא יהיו עבדי ה' בעצמם אלא רק צאצאי עבדיו ינחלו את הארץ, יהיו מייבשי הביצות ומתיישבי חומה ומגדל. בזיעת אפם ובדם בניהם יבנו את הארץ הזאת, אבל רק אוהבי שמו ישכנו בה, רק מי שיהיו חדורי הכרה באהבת הבורא יצליחו לשכון בה לעד.

אין ימין חילוני, לא היה ולא יהיה. הגיע הזמן שנבין זאת ונסיק את המסקנה המתבקשת: הדרך היחידה לקרב לב אחינו אל נחלת ארצנו היא על ידי קריאה בשם ה' א‑ל עולם, על ידי קירוב לבבות אל תורתנו הקדושה, מקור חיבתנו והיאחזותנו בארצנו.

קריאה גדולה זו גרמה לראי"ה זצ"ל לייסד את תנועת דגל ירושלים (ואני ממליץ לכולם להרחיב דעת בנושא בספרו החדש של הרב אברהם וסרמן 'קורא לדגל'), וקריאה זו ממשיכה להדהד גם כיום. אל נחשוב לרגע שיכולים להיות לנו שותפים אמיתיים באהבת הארץ במחנה נטולי האמונה! הבה נתפלל שיקבלו כולם את עול מלכותו עליהם, ועל ידי כך נזכה לראות בשיבת ציון השלמה ובנחמת ישראל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם