ציבור בורח מבשורה Featured

 390 3 arnon

ארנון סגל

בהקלטות ששודרו בחדשות 12 יממה וחצי לפני פתיחת הקלפיות נשמע נתן אשל, מהמקורבים ביותר לראש הממשלה, מסביר שבליכוד נקטו אסטרטגיה של קמפיין שנאה מהסיבה הפשוטה שהיא מצליחה להניע את אוהדי נתניהו לקלפיות. "השנאה הזאת היא מה שמאחד את המחנה שלנו. הצלחנו להטריף (את התומכים)", התבטא שם.

לא היה צורך בהקלטות של אשל כדי להבין שיש מי שטורח כאן ללבות שנאה כדי לרכוב על גביה ולהבטיח את המשך שלטונו. נכון, שום צד פוליטי איננו נקי מגילויי איבה, אבל על ראש הממשלה מוטלת אחריות יתר לגלות גדלות, כמי שכבר רוכב על הסוס במרומי השלטון. לחזק את האחווה, הרעות, הכבוד לאחר, לקרב וחלילה לא לשסות.

אבל בינתיים, לצער הלב, לא נראה שזה הכיוון. אור ליום שישי שעבר הותקף והוכה בכניסה לבית הנשיא פעיל התנועה לאיכות השלטון שהפגין שם נגד מתן אפשרות לנתניהו לשוב ולנסות להרכיב ממשלה. מי שהיכו אותו היו מי שמכונים "ביביסטים". גם ברשתות החברתיות השיח האלים רווי השנאה חוגג. השבוע כתב לי בטוויטר מישהו ששמו יוסי בתגובה על הקריאה לימין להתעשת בטרם אסון: "לא נתעשת. הם גונבים לנו את הדמוקרטיה. לא ניתן לזה לקרות בשום אופן, גם במחיר של מלחמת אזרחים". אני מניח וגם יודע שהוא איננו היחיד שחושב כך.

ובכלל, נראה שהשיח מהסוג הזה מגיע יותר מדי מכיוון אוהדי ראש הממשלה. למי שמעז לחלוק מימין על דרכו של האיש מאחלים שאת ביתו תחריב המדינה, ולמי שמעז לחלוק עליו משמאל מאחלים דברים קשים עוד יותר. כל ביקורת עניינית מושתקת באמצעות הטחת גידופים: טהרן, צדקן, מתייפייף, עוכר ישראל, כפוי טובה.

חשוב לומר: אי אפשר לשכוח את סתימת הפיות שחווה הימין אחרי רצח רבין (ולפניו), וברור שאסור לשוב ולחטוא באותו החטא, כלומר אסור למנוע כאן דיון ענייני נוקב בשאלות הבוערות, אבל לצד זה אסור לנו מכול וכול גם לשתף פעולה עם שיח מפלג של ביזוי ושיסוי. חשוב לזכור בכל רגע שאנשים אחים אנחנו. אם לא תהיה בינינו – ימין ושמאל – רעות ואחווה, לא נהיה כאן, כבשה בין אלפי זאבים, אי בודד של אור וגאולה בעולם של חושך.

ודווקא לכן, גם אם רבים מאיתנו מביטים בעיניים כלות באפשרות(הלא בטוחה כלל) של הקמת ממשלה בסיוע אויבי ישראל שבכנסת ישראל, אסור לנו לאבד את הצפון. ככלות הכול ממשלה כזו – אם היא אפשרית בכלל – תהיה מתנה נהדרת לימין מפני שהיא תבהיר לרבים רבים שעדיין יושבים על הגדר איזו טעות הייתה לשתף פעולה עם חובבי השהידים.

הרשימה המשותפת ולמעשה השמאל כולו כיום הם תפאורה בלבד. אילו היה הימין סגור על עצמו, חותר להכרעה בעניינים היקרים לליבו ופועל באופן כן להגשמת חלומותיו – החלת ריבונות מלאה ביו"ש, ריסון מערכת המשפט, החזרת המסתננים לארצם, השמדת חמאס, חזרה לגוש קטיף ומתן חופש פולחן בהר הבית – היה השמאל מתאדה. כל כוחו נובע מהעובדה שב-11 שנות השלטון הרצופות שניתנו לימין בהובלת אחד, בנימין נתניהו שמו, נרשם דשדוש בכל החזיתות האלה. את כל השנים היקרות האלה מרח ראש הממשלה בעודו משדר לנו שאוטוטו, ממש בעוד רגע, הוא עומד ליישם בפועל את השינויים הדרושים – מחאן אל אחמר ועד עסקת המאה. כל גילוי חולשה שלו לווה תמיד באזהרה כלפי הימין העמוק: אל תעזו לשגות במחשבה שתקבלו ראש ממשלה טוב ממני. אל תדרשו ממני יותר מדי כי החלופה היחידה לי היא שלטון השמאל. כיום המציאות הזו גרמה שגוש שלם של 58 מנדטים – ממש לא רק הליכוד – מתיישר מאחורי נתניהו ללא כל תנאי. ראש הממשלה מקבל את קולותינו ללא כל תמורה. ייתן – יקבל. לא ייתן – יקבל בכל זאת.

האימה – בייחוד בציונות הדתית – מפני "שלטון השמאל" גרמה בהדרגה בשנים האחרונות להורדת כל הדגלים ולהסתפקות באחד בלבד: המשך שלטון נתניהו. כך התרחשה מציאות הזויה שקפקא לא יכול לתאר, שראש ממשלת הימין מעניק דמי פרוטקשן לחמאס כדי שירפה מאיתנו, וזאת בגיבוי שר הביטחון מהמפלגה שאמורה לשמור עליו מימין. כך קרה שממשלת ימין מחריבה בפעם הראשונה מאז ההתנתקות (גם אז זו הייתה ממשלת ליכוד) יישוב פורח  – עמונה – וזאת לצד נתיב האבות, גבעת האולפנה ובתי דריינוף בבית אל, מסירה את גלאי המתכות משערי המוסלמים בהר הבית ובכלל מאפשרת שם השפלה של יהודים. בזמן נתניהו נוסדו שלושה מסגדים חדשים בהר הבית, לאחרונה בשער הרחמים, מה שלא קרה שם כנראה מאז ראשית שלטון המוסלמים בארץ ישראל לפני כ-1,400 שנה.

ופה צריך לומר מילה על הציונות הדתית.כמה הציונות הדתית נוהה אחרי נתניהו שוב ראינו ביתר שאת בבחירות האחרונות, אבל מה היא מקבלת בתמורה להתיישרות מאחורי שלטונו? בעיקר עלבונות. תומכיו שוגרו כמה וכמה פעמים להטיח בציונות הדתית שהיא "כפוית טובה" כלפי נתניהו אחרי שהיו מי שהעזו להשמיע פקפוקים רפים בצדקת דרכו של המנהיג.

כל הסחרור הפוליטי הנוכחי, הדרך ללא מוצא שמדינת ישראל דוהרת בה כבר שנה ורבע, נולד בגלל איבוד הכיוון בציונות הדתית. עובדה: מאז מסיבת העיתונאים של בנט ושקד שבה הודיעו על פרישתם מהבית היהודי הפוליטיקה הישראלית איננה מצליחה לצאת מהמבוך. במבט מרוחק מהאירועים אני חש לפעמים שבורא עולם הקשה את ליבם של שני השרים באותם ימים וגרם להם לעשות צעד נמהר, וגלי ההדף ממנו מטלטלים עד לרגע זה את השלטון בארץ הזו.

מה בורא עולם מבקש מאיתנו?אינני יודע, אבל לפעמים אני חש שהוא מעוניין שהציונות הדתית תצמיח הנהגה משלה למדינה ולא תנהה עוד אחרי אשליה שמנסים למכור לה גורמים המתחזים להנהגה ומתחזים לימין. אם נוסיף לדבוק בקליפה ריקה מתוכן, אם נמשיך לברוח מבשורתנו, נוסיף ונאבד את דרכנו בסבב בחירות רביעי, חמישי ושישי, ממש כמו בן המלך שמאבד את דרכו ביער בסיפורו של רבי נחמן מברסלב. במקום להתמקד בהרכב הממשלה שהשמאל ירכיב עם עצמו ועם הגורמים העוינים שהוא מעדיף לקשור עימם את גורלו נביט פנימה ונוודא שאנחנו עודנו אנחנו.

Lead

הרשימה המשותפת ולמעשה השמאל כולו כיום הם תפאורה בלבד. אילו היה הימין סגור על עצמו, חותר להכרעה בעניינים היקרים לליבו ופועל באופן כן להגשמת חלומותיו – החלת ריבונות מלאה ביו"ש, ריסון מערכת המשפט, החזרת המסתננים לארצם, השמדת חמאס, חזרה לגוש קטיף ומתן חופש פולחן בהר הבית – היה השמאל מתאדה. כל כוחו נובע מהעובדה שב-11 שנות השלטון הרצופות שניתנו לימין בהובלת אחד, בנימין נתניהו שמו, נרשם דשדוש בכל החזיתות האלה

כל הסחרור הפוליטי הנוכחי, הדרך ללא מוצא שמדינת ישראל דוהרת בה כבר שנה ורבע, נולד בגלל איבוד הכיוון בציונות הדתית. עובדה: מאז מסיבת העיתונאים של בנט ושקד שבה הודיעו על פרישתם מהבית היהודי הפוליטיקה הישראלית איננה מצליחה לצאת מהמבוך. במבט מרוחק מהאירועים אני חש לפעמים שבורא עולם הקשה את ליבם של שני השרים באותם ימים וגרם להם לעשות צעד נמהר, וגלי ההדף ממנו מטלטלים עד לרגע זה את השלטון בארץ הזו

האימה – בייחוד בציונות הדתית – מפני "שלטון השמאל" גרמה בהדרגה בשנים האחרונות להורדת כל הדגלים ולהסתפקות באחד בלבד: המשך שלטון נתניהו. כך התרחשה מציאות הזויה שקפקא לא יכול לתאר, שראש ממשלת הימין מעניק דמי פרוטקשן לחמאס כדי שירפה מאיתנו, וזאת בגיבוי שר הביטחון מהמפלגה שאמורה לשמור עליו מימין

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם