כישלון ידוע מראש Featured

 4 liberman

ד"ר עדו ליברמן, מרצה באקדמית גליל מערבי ומנהל מדעי במכון מסקר

"סברתי שמפלגה דתית חשובה, אולי הציבור מאותת שהוא לא זקוק לה", אמרה השרה לשעבר ומספר 3 במפלגת ימינה איילת שקד בהתייחסותה הפומבית הראשונה לכישלונה של מפלגת ימינה בבחירות האחרונות. אכן, אין אפשרות אחרת אלא לראות בתוצאות הבחירות האלה כישלון של ממש למפלגת ימינה. תוצאות אלו הן עוד איתות כי משהו יסודי עובר על מפלגות הציונות הדתית וכי מה שהיה כבר כנראה לא יהיה. ברצוני לנתח את המצב המתואר בהקשר של אמירתה של ח"כ איילת שקד ובמבט קדימה לבחירות שנכונו לנו במוקדם או במאוחר.

בשבת שעברה עסק מאמר המערכת שפורסם בעלון זה במצבה של הפוליטיקה הציונית-דתית אגב הטלת האשם על חוסר ההצלחה של מפלגות הציונות הדתית בשדה הפוליטי בחוסר ההקשבה ובריכוזיות של ההנהגה הפוליטית הציונית-דתית ובחוסר מתן מקום 'לעם' לומר את דברו. המאמר קרא: "[...]כפי שהיה לפני הבחירות, אי אפשר לסמוך על שינוי שיגיע מהם (ממנהיגי מפלגת ימינה, ע"ל)", והציע את המתכון הראוי ליציאה מהמשבר: "דרושה תנועה ציבורית שתוביל מפקד גדול ורחב". אף שאיני מזלזל כלל בבעיות הפרסונליות שהתעוררו, בחוסר ההיענות לדרישת הציבור ולצורך בהליכה למפקד גדול ורחב ובשלל הפרשנויות המצביעות על כישלונות כאלה ואחרים, אני חולק על הצבתם של בעיות וקשיים אלו כמקור העיקרי לחוסר ההצלחה של מפלגות הציונות הדתית במיצוי קולותיהם של בני הציונות הדתית.

במאמר שפרסמתי כאן לאחר סבב הבחירות השני, בגיליון פרשת חיי שרה (23.11.19), שכותרתו "הפוליטיקה הציונית-דתית – סוף עידן", הבעתי את דעתי כי חרף הצורך בתיקונים טקטיים כאלה ואחרים במפלגות הציונות הדתית אין לתלות בכך תקווה לשינוי דרמטי של הביטוי הפוליטי של הציונות הדתית.

להערכתי, בטווח הנראה לעין סביר להניח כי מפלגה ציונית-דתית בהרכב זה או אחר תישאר מפלגה קטנה ושולית למדי ולא תמצה את ההיקף המספרי של בני הציונות הדתית. הערכה זו נשענת על תהליכים אסטרטגיים נרחבים שעוברות הן כלל החברה הישראלית הן הציונות הדתית עצמה. נפרט בקצרה: בציונות הדתית התפתחו בשנים האחרונות תפיסות של גיוון אידאולוגי מוחצן והזדהות הולכת וגוברת עם עקרון 'החתירה להובלה', והמערכת הפוליטית הישראלית עוברת שינויים מרחיקי לכת הכוללים מעבר מפוליטיקה ציונית לפוליטיקה ישראלית ומפוליטיקה אידאולוגית לפוליטיקה פרסונלית. כל אלו פועלים יחדיו נגד מפלגה ציונית-דתית.

מניתוח זה עולה כי באשר לתהייה של ח"כ איילת שקד בדבר הצורך במפלגה ציונית-דתית אין תשובה פשוטה של כן או לא. מסתבר כי יש עדיין צורך במפלגה ציונית-דתית אשר תביא את בשורתה לחברה בישראל ותדאג לצרכים הייחודיים של הציונות הדתית בשדה החינוך, שירותי הדת וכדומה, אך למרות זאת אין לקוות כי באורח פלא תזכה מפלגה זו למצות את מרב קולות הציונות הדתית. סביר להניח כי בעתיד הנראה לעין תהיה זו מפלגה קטנה למדי, ואילו שיעור גבוה מקולת הבוחרים המשתייכים לציונות הדתית יתפזר בשאר המפלגות המיוצגות בכנסת ישראל.

אין בניתוח זה כדי להזים את הצורך בשיפור ההתארגנות הפוליטית של הציונות הדתית בכל רבדיה, כולל מחקר מעמיק ומפקד ציבורי נרחב, אלא רק להצביע על המצב כהווייתו כדי לאפשר התארגנות בהתאם למצב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם