עובדים מבודדים? Featured

 12 corona money
עובדים מבודדים? דעו את זכויותיכם
 
האם תקבלו תשלום על הימים שהחסרתם? מי סופג את עלויות העובדים המבודדים? מה כדאי למעסיקים לעשות כדי להיפגע מעט ככל האפשר? * עושים סדר בהשלכות של בידוד הקורונה על העבודה שלכם
 

אפרים בן שוחט

 

משבר הקורונה מגיע לכל פינה ומציף שאלות רבות. בואו נעשה מעט סדר בזכויות העובדים והמעסיקים ואף ניתן כמה עצות לצליחת התקופה המורכבת שאנו עומדים בפניה.

 

נכון לכתיבת שורות אלו חתם מנכ"ל משרד הבריאות על הוראת שעה המורה כי יש להתייחס להיעדרות עובד עקב בידוד כאל ימי מחלה סטנדרטיים. 

 

מה זה אומר? בעבור כל חודש עבודה העובד זכאי ל-1.5 ימי מחלה. אם לא היה חולה באותו חודש, הוא צובר את זכאותו עד ל-90 יום. כאשר עובד חולה, בעבור היום הראשון הוא אינו מקבל תשלום, בעבור היום השני והשלישי על המעסיק לשלם לעובד 50% מהשכר, והחל מהיום הרביעי המעסיק משלם שכר מלא עד לניצול כל ימי המחלה הצבורים. מאז ואילך לא יקבל העובד תשלום בעבור הימים שהיה חולה בהם. 

 

הדברים נוגעים לעובד במשרה מלאה ואינם נוגעים למקרים שבהם יש לעובד זכויות נוספות במסגרת הסכם עבודה אישי או קיבוצי. אם אינכם יודעים כמה ימי עבודה צבורים לכם, עליכם לפנות להנהלת החשבונות של העסק, פרטים אלו רשומים שם. 

 

שימו לב, אם עליכם לשהות בבידוד, אין לפנות לרופא המשפחה לקבלת אישור ימי מחלה. במקום זאת עליכם להביא למעסיקיכם 'תעודת מחלה גורפת' שהוציא משרד הבריאות, לחתום על ההצהרה על היעדרותכם ולצרף אישור על מועד עזיבתכם את המדינות שכל מי ששב מהן חייב לשהות בבידוד. עליכם להדפיס את המסמכים (מאתר 'כל זכות'), לחתום עליהם ולהגישם למעסיק שלכם. 

 

יש הוראה ברורה האוסרת לפטר עובד בשל היעדרות ממקום העבודה עקב הבידוד, וכן אסור לאפשר לעובד להגיע לעבודה אף אם הוא מעוניין בכך. במילים אחרות, מי שסופג כרגע את עלות ההיעדרות של העובדים הם המעסיקים והעובדים, אף על פי שאת הבידוד כפתה עליהם המדינה.

 

עצמאים? לעת עתה אין שום הידרשות לפיצוי בעבורכם. 

 

המוקד הטלפוני 5400* שמשרד הבריאות מפעיל אמור לספק תשובה לכל שאלה שצצה, אך עקב המצב המורכב שאלות רבות נותרות ללא תשובות.

 

אבל! עובדים ומעסיקים, בואו נצא רגע משיח הזכויות ונחשוב מה כדאי ונכון למשק. 

 

המשבר שפוקד אותנו פוגע בעסקים הקטנים, שהם רוב העסקים בארץ וממילא רוב מקומות העבודה. האינטרס המשותף של כלל העסקים והעובדים הוא שהעסקים יצלחו את המשבר ומקומות העבודה של העובדים ימשיכו להתקיים. 

 
איך תעשו זאת בצורה מוצלחת?
 

א.      בחנו איך אפשר להשתמש באמצעים דיגיטליים – להמשיך לעבוד מהבית ולתת שירות במצב שגם הלקוחות יצטרכו לקנות מרחוק. 

 

ב.      מנפו את המשבר לצמיחה! חשבו איך להתאים את השירות לסביבת הלקוחות, איזה שירות מיוחד תוכלו לתת לנוכח המצב. ייתכן שזו ההזדמנות שלכם דווקא להגדיל את העסק ולהחזיק מקומות עבודה יציבים לכולנו. 

 

חפשו בדף שלנו בפייסבוק את המדריך החינמי 'עסקים במשבר הקורונה'.

 

בהצלחה!

 

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת 'יעדים – ייעוץ ויישום', ייעוץ עסקי מקצועי ויישומי. המידע כאן אינו משמש תחליף לייעוץ אישי לכל עסק או עובד 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם