וכל זה איננו שווה לי Featured

 390 m3 vered

הרב אייל ורד

בשיא הגובה שלו, כשהמן יוצא מן המשתה הראשון עם אסתר ואחשוורוש, הוא נתקל במרדכי, ומרדכי לא קם ולא זע ממנו.

כשהמן מגיע לביתו הוא מספר לכל אוהביו את כל גודלו ורוב בניו אך מוסיף: "אַף לֹא הֵבִיאָה אֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה עִם הַמֶּלֶךְ אֶל הַמִּשְׁתֶּה אֲשֶׁר עָשָׂתָה כִּי אִם אוֹתִי וְגַם לְמָחָר אֲנִי קָרוּא לָהּ עִם הַמֶּלֶךְ. וְכָל זֶה אֵינֶנּוּ שֹׁוֶה לִי בְּכָל עֵת אֲשֶׁר אֲנִי רֹאֶה אֶת מָרְדֳּכַי הַיְּהוּדִי יוֹשֵׁב בְּשַׁעַר הַמֶּלֶךְ" (אסתר ה, יב–יג).

שוו בנפשכם: אדם שכל העולם כפשוטו משתחווה לו, שיש לו עושר עצום וכוח ועוצמה, כל אלו אינם שווים בעיניו בגלל יהודי אחד שאינו משתחווה לו. אין ספק בדבר הרצון של המן להרוג את מרדכי, אך מעמד הנפש הוא המעניין כאן, עד כמה יכולה נפשו של המן להיות רחבה ויונקת מתהומות של טומאה שכל הטובות הרבות וההנאות שיש לו אינן שוות דבר כל עוד מרדכי אינו משתחווה לו. זהו כנראה אחד הפסוקים המתארים את המצב השפל ביותר של נפש אנושית כלשהי בהיסטוריה.

יש דברים שכנראה אפשר ללמוד רק מהסטרא אחרא, שאינה יודעת שלמפרע ובאופן מוסתר גם היא שותפה במימוש התוכנית הא‑לוהית. אם נרצה ללמוד על עוצמתו של יהודי אחד, אחד! ממי נלמד? מהמן. כל עוד יש יהודי אחד בעולם שאינו משחווה להמן, לא מועילים לו מלוא עולם וחללו

מה רבה פליאתנו אפוא למצוא את שם ה' מסתתר דווקא בפסוק הזה. וכל זה איננו שוה לי. מסופי התיבות למפרע עולה שם הוויה. מה פשר הסתתרות זו?

ובכן, יש דברים שכנראה אפשר ללמוד רק מהסטרא אחרא. הרי גם היא חלק מעולמו של הקדוש ברוך הוא, כי לית אתר פנוי מיניה כלל. אפשר לומר שיש עולם של סדר טוב ויש עולם של סדר מופרע, של שבירת הכלים. ובעולם הזה פועלת הסטרא אחרא, אך היא עצמה אינה יודעת שלמפרע ובאופן מוסתר גם היא שותפה במימוש התוכנית הא‑לוהית.

אם נרצה ללמוד על עוצמתו של יהודי אחד, אחד! ממי נלמד? מהמן. כל עוד יש יהודי אחד בעולם שאינו משחווה להמן, לא מועילים לו מלוא עולם וחללו. מהמן למדנו על עוצמתו ותוקפו של יהודי אחד.

הפסוק הזה שציינו קודם פוגש אותנו במקום מעניין מאוד במעגל השנה. זהו צירוף שם ה' המאיר בחודש תמוז כמובא בספר יצירה.

מדוע? בחודש תמוז מתחיל החורבן וכל מחמדינו נעלמו והיו לאין והייאוש יכול להתגנב לליבנו. כיצד נחזור לימינו הראשונים אחרי כזה חורבן? כדי לנחם ולתת כוח צריך לגייס את האמונה העמוקה ביותר בכוחם של ישראל ובכוחו של כל יהודי, ואת זה מקבלים מהמן. ראו מהו כוחו של יהודי אחד. כל עוד יש יהודי אחד בעולם, אין ייאוש ולא אבדה תקווה לחזור למקומנו הראשון. הנחמה צריכה להיות עמוקה כל כך שרק מוח מטורף כשל המן יכול לספר לנו על עוצמתו של יהודי אחד. ומשם נחמתנו.

אומנם על מעלת המסירות ליהודי אחד לא למדנו רק מהמן אלא גם ממרדכי. חמש שנים מרדכי מתהלך בשער המלך לדעת מה שלום אסתר ומה ייעשה בה. על השנים הארוכות הללו אומר השפת אמת: "ובכל יום ויום מרדכי מתהלך כו'. נראה שכל הדברים הנזכרים במגילה היה הכל לצורך הנס. ובודאי זה דבר גדול מאוד שהי' כארבעה וחמשה שנים מעת הלקח אסתר לאחשורוש. ומרדכי הצדיק הלך בכל יום ויום לראות שלומה בעבור כי היתה יתומה. ובצער התפיסה בבית הנכרי. ובזכות זה זכה לנס".

מי שמוסר את נפשו חמש שנים על יחיד מישראל, סופו שיושיע את כלל ישראל. מי שמבין שכל יחיד מישראל הוא עולם ומלואו, סופו שכל ישראל ייוושעו על ידו.

פורים הוא חגם של היחידים. הם נספרים ונחשבים ונפקדים. לא רק המוקפים, המאוחדים והמחוברים ביניהם אלא גם הפרזים, היושבים בערי הפרזות, ואפילו הוא פרוז יחיד, ואפילו הוא פרוז בן יומו, נראה בודד ורחוק ומנותק, גם הוא חלק. גם הוא אות. והערך שלו הוא אינסוף. ואי אפשר לוותר עליו כי הוא שקול נגד כל העולם כולו. מניין לנו? כי ככה למדנו מהמן. כי מרדכי אחד מכריע אצלו את הכף לעומת כל הטובות וההנאות שיש בעולם.

מסכן המן. כמה צער יש לו כשהוא מגלה שהוא המורה הגדול ביותר לסגולת ישראל וממנו אנו שואבים נחמה ותקווה גם במצבים הקשים ביותר.

פורים הוא חג של משלוח מנות איש לרעהו. פתאום צריך לדפוק בדלת, לכתוב פתק, לבוא, לחבק, להשקיע במישהו אחד. במשלוח מנות הרי יוצאים ידי חובה במשלוח אחד. די שהכרתי יהודי אחד בפורים קצת יותר לעומק, וכבר יצאתי ידי חובה. אתם יודעים בכלל מה זה יהודי אחד? זה אינסוף ממש. וכל העולם כולו לא שווה מול יהודי אחד.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם