כמה זה קורונה בגימטרייה? Featured

 5 corona

הרב חגי לונדין, ארגון "קהלים"

כצפוי, נגיף קורונה מעורר את השדים המיסטיים מרבצם, ובימים האחרונים הפיד שלי מוצף בהסברים שמימיים מדוע הנגיף התפרץ (הסינים מייצרים אייפונים); 'קורונה' בגימטריה 'גוג ומגוג בקץ הימים'; שלל דרכי ריפוי (אמירת שלושה פרקי תהילים בזמן שמכסים את האף); שמועות (מתו כבר חצי מיליון רק שאסור לספר על זה), ובעיקר הפחדות על סוף העולם שמגיע.

אז ככה:

א. אין לנו נבואה בימינו ולכן אין לנו ידע שמימי מדוע הנגיף הזה התפרץ דווקא עכשיו ודווקא בסין (אגב, מי שמרוויחה מהאייפונים שמיוצרים בסין היא חברת אפל האמריקנית).

ב. קורונה בגימטרייה זה גם 'אני מאמין בסוף טוב' ו'ה' צורי וגואלי'.

ג. הנגיף הזה ידעך בצורה זו או אחרת. נתפלל שזה יקרה בכמה שפחות נזק.

ד. ב"ה יש לאנושות כלים מדעיים וסדר חברתי שיודע להתמודד עם מחלות חדשות שמתפרצות.

ה. זה לא סוף העולם.

ו. אף פעם זה לא סוף העולם.

ז. די עם ההפחדות והשמועות.

ח. תמיד טוב להתפלל (אין צורך לכסות את האף).

ט. לכל המתריעים מפני שאננות – סבבה, לא נהיה שאננים; מה לעשות עם העצה הזאת?

י. לרובנו, שאין לנו השפעה בנושא, כדאי לא לבזבז אנרגיות אלא להתעסק במה שחשוב באמת לחיים שלנו.

איך אני יודע את כל זה? כי יש א-לוהים! ומי שמאמין בא-לוהים יודע שהעולם טוב, ויש לבני אדם בחירה חופשית להתמודד עם כל אתגר חדש מתוך יציבות, אומץ ורציונליות - וה' יעשה הטוב בעיניו.

יהיה טוב בעזרת ה'.

***

תקציר תולדות הכתר
 
בקשנו מפרופ' מרדכי רביד לעשות לנו סדר בשטף המידע על קורונה: ממה חשוב להיזהר ואילו נתונים יוצרים תבהלת שווא

 

פרופ' מרדכי רביד

 

הנגיפים מקבוצת קורונה גרמו מראשית המאה ה-21 שלוש מגפות: SARS ב-2003, MERS ב-2008 וכעת השלישית והקשה מכולן. מעניין ששלוש המגפות החלו בסין והתפשטו לארצות סמוכות. ככל הנראה, המאזר הטבעי של משפחת נגיפי קורונה הוא בחיות בר שונות המצויות בסין והסינים אוהבים לאכול בלי לבשל את בשרן. השתיים הראשונות התאפיינו במחלה קשה ובשיעורי תמותה גבוהים , סביב 10% מהנדבקים, אך מספר החולים היה מצומצם, כנראה אלפים בודדים. כמו המגפה הנוכחית, גם קודמותיה החלו בחודשי החורף ונמוגו עם ראשית האביב. האם כך יקרה גם הפעם? אנו מקווים אך אין לדעת בוודאות.

 

השם הרשמי ל הנגיף הוא nCOV19 (וירוס חדש, קורונה 2019). הווירוסים מקבוצת קורונה מתנהגים עקרונית כמו נגיפי השפעת, גם הם וירוסים של אקלים קריר. הם גורמים לפגיעה – לרוב קלה – בעיקר בדרכי הנשימה, חום, כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת ושיעול, לעיתים שלשול. במקרים בודדים המחלה עשויה להיות קשה, ולהופיע בעיקר בדמות דלקת ריאות, היכולה בחלק קטן מהחולים הקשים להתפתח לזיהום רב-מערכתי שעלול לגרום למוות. שיעור התמותה מהנגיף החד נמוך יחסית למגפות הקודמות. הסינים מדווחים על תמותה ששיעורה כ-2%. אולם, מכיוון שמספר החולים האמיתי גבוה בהרבה מהמספר המדווח, קרוב לוודאי ששיעורי התמותה האמיתיים נמוכים בהרבה. בארצות המערב, שם הרפואה מודרנית, אין אפשרות להעריך את שיעורי התמותה מכיוון שמספר החולים קטן ואצל חלקם התפתחה המחלה בעודם מחוץ לגבולות ארצם והגיעו אליה כשהם חולים במצב קשה.

אם הישראלים יימנעו ממגע עם קרובים וחברים וימצו את תקופת הבידוד – גם אם מי מהם יחלה המקרים ייוותרו בודדים והמחלה לא תתפשט. מי שינהג בהפקרות ויתעלם מחובתו להגן על סביבתו, עלול להדביק רבים. החיים, במקרה זה, בידי הציבור

 

בישראל, עד כה, שני חולים בלבד שנדבקו באוניית התיירים בחופי יפן. בארץ טרם נדבק איש. האם יהיו חולים בקרוב? החשש קיים אך התקווה היא שלא יהיו. מבין הילדים והמבוגרים שבאו במגע עם קבוצת התיירים מקוריאה הדרומית שטיילו בארץ ועזבו לפי שבוע ומקצתם היו חולים, בינתיים לא התגלו חולים.

 

השאלה אם יהיו מקרי הידבקות שמקורם בישראל תלויה אך ורק באחריות וביושר של אזרחי ישראל הנמצאים בבידוד מכיוון שהיה חשש שבאו במגע עם נשאים של הווירוס. אם הישראלים יימנעו ממגע עם קרובים וחברים וימצו את תקופת הבידוד – גם אם מי מהם יחלה המקרים ייוותרו בודדים והמחלה לא תתפשט. מי שינהג בהפקרות ויתעלם מחובתו להגן על סביבתו, עלול להדביק רבים. פקחי משרד הבריאות וכל מנגנון ממשלתי אחר יהיו חסרי אונים. החיים, במקרה זה, בידי הציבור.

 

שיעור ההידבקות של מחלת קורונה 2019 אינו גבוה בהשוואה לשפעת למשל. אולם מכיוון שאנשים הנושאים את הנגיף עלולים להדביק אחרים גם בטרם מחלתם מתפרצת, ותקופת הדגירה של המחלה היא ארוכה יחסית – עד שבועיים, פוטנציאל ההידבקות בלתי ניתן לשיעור מראש. לכן אנו מחויבים לנקוט אמצעי זהירות כלפי כל מי ששהה במקום שבו נרשמו חולים או שיש סיכון כלשהו שהוא בא במגע עם נשא של הווירוס.

 

כדי להקטין את הסיכון למגע עם נשאי הנגיף מדינת ישראל נקטה אמצעים קיצוניים למדי, עד כדי סיכון יחסיה עם מדינות אחרות. חסימת הגבול בפני אזרחי מדינות שבהן יש ריבוי חולים לא תמיד מתקבלת בהבנה מצד מדינות אלה. כיום, מכיוון שיש חולים גם במדינות אירופה, המשימה של חסימת הגבול היא כמעט בלתי אפשרית. לכן הנטייה היא להמליץ לכולם לחיות את חיי השגרה והעבודה אך להימנע משהייה בקהל גדול, במיוחד כאשר קיים ספק באשר להרכב הקהל. אין סיבה להשבית לימודים ואין סיבה לצמצם נסיעות בתוך הארץ.

 

התקשורת, שקורונה בעבורה היא נושא חם המגביר את שיעורי הצפייה, אינה תורמת לרגיעה. אך יש לראות נכוחה, שיעור התחלואה והתמותה מקורונה נמוך בסדרי משמעותית מזה של שפעת רגילה הקוטלת בישראל מאות אנשים בכל שנה.

 

אם ננהג בתבונה ובאחריות נגן על עצמנו, בלי לכפוף את חיינו לפחד מפני המחלה.

 

הכותב הוא המנהל הרפואי של המרכז הרפואי מעייני הישועה, פרופסור אמריטוס לרפואה באוניברסיטת תל אביב

 

 

 


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם