החרם השקט Featured

 4 hersh
אין לו טעם, אי אפשר לגעת בו אבל הוא קטלני והורג: החרם השקט

אבינועם הרש

ביום שני סיימתי שיחת טלפון עם חבר שלי שאשתו מחנכת כיתה ו' בבית ספר יסודי. התברר לה שהייתה לה בכיתה תלמידה שעברה יותר מחודשיים וחצי של חרם שקט.

מה זה חרם שקט? בניגוד לחרם רגיל שבו הכול מונח על השולחן והילדים לא מדברים עם המוחרם בגלוי, חרם שקט דומה יותר לגז: הוא שקוף ובלתי נראה למי שלא נמצא בסוד העניינים, אבל לגמרי רעיל וקטלני.

זה גם מה שהיה בכיתה של אותה מחנכת: לפניה שידרו התלמידות עסקים כרגיל ודיברו עם המוחרמת חופשי, אבל אחרי שעות הלימודים הן לא הזמינו אותה לשום פעילות חברתית והדירו אותה לגמרי.

מאחר שהנערה לא רצתה לדבר בגלוי על כך עם ההורים שלה, לקח להם זמן להבין שמשהו לא בסדר.

היא התחילה לאכול פחות, התקשתה להירדם, וההורים בעיקר לא הבינו איך זה שאין שום פעילות חברתית במשך זמן רב כל כך. האם החליטה להתקשר לאחת האימהות האחרות ולשאול אותה אם גם היא הבחינה במחסור בפעילויות לאחר שעות בית ספר, ומשנענתה שהיא דווקא חושבת שיש יותר מדי פעילויות נדלקה לה נורה אדומה והיא הבינה שמשהו רקוב בממלכת דנמרק ויש כאן משהו שמצריך בדיקה.

*

ייתכן שאילו היו מבקשים לבדוק את הסמארטפון שלה היו מגלים כבר מזמן שהיא לא נמצאת בקבוצת הוואטסאפ הכיתתית או שאין לה כל כך הרבה שיחות עם חברות אחרות. העניין הוא שזה בכלל לא היה בראש שלהם, כי מי בכלל חושב לבדוק את הסמארטפון של הילדים שלנו? בשביל זה מתקינים רימון, לא?

*

חשבתי כמה שזה נכון שבמקרים האלה אין באמת 'נו ניוז גוד ניוז', אלא אנחנו ההורים צריכים לברר ולבדוק ולתשאל את הילדים שלנו על בסיס קבוע איך הם מרגישים בבית הספר, ובאותה נשימה ללמד אותם שלא מספיק שרק להם טוב אלא הם צריכים לוודא ולבדוק שגם לאחרים טוב.

ואם תרצו, נזכרתי במשפט שאמר לי אבא של הורה אחד כאשר חינכתי כיתה ו', והבן שלו היה היחיד בכיתה שלא הצטרף לחרם כיתתי על תלמיד אחר: "כל ההורים שואלים את הילד שלהם איך היה בבית הספר, ואני מוסיף עוד שאלה אחת קטנה: ואיך היה לחברים שלך?"

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם