לא יוצאים מן הכלל Featured

 4 wortzman

אבי וורצמן, יו"ר החברה למתנ"סים הארצית

מדי יום ביומו אנו עדים לחדשות על אנשים עם מוגבלות שחוו הדרה על בסיס חינוכי, תעסוקתי או בשעות הפנאי שלהם. אף על פי שגברה הערנות לאנשים עם צרכים מיוחדים, וכיום מושם דגש מיוחד על נגישות, הסברה ושילוב, עדיין אנו רואים לצערנו שלא כל אדם נורמטיבי מסוגל לקבל אדם עם מוגבלות בסביבתו הקרובה.

לנוכח נתוני סקר חדש שפרסמה השבוע החברה למתנ"סים הארצית אנו מגלים כי למרות מאמצי השילוב הרבים 1 מכל 5 הורים הודה כי יעזוב עם ילדו אירוע שמשתתף בו גם אדם עם מוגבלות. עוד הראה הסקר כי 27% מההורים ירחיקו את ילדם מהאדם עם המוגבלות ו-17% יחושו חוסר נוחות או מבוכה אך יישארו באירוע.

אם כן, מה הסיבה שלאנשים בחברה עדיין קשה כל כך לקבל סביבם אנשים עם מוגבלות? שאלה זו נבדקה אף היא בסקר, ומהנתונים עולה כי 67% מכלל ההורים חוששים שילדם ישאל אותם שאלות קשות והם יחושו מבוכה ובושה, 17% מההורים פשוט אינם מעוניינים שילדיהם ייחשפו לכך, 37% מההורים חוששים שנוכחות אדם עם מוגבלות תערער את השקט הנפשי של הילד ו-22% ציינו שיש סיבות אחרות או העדיפו שלא לענות.

אנו חיים בחברה שאוכלוסייתה מגוונת, ואם נכיר באופן אישי יותר את האנשים שסביבנו ונשלב אותם בחיי החברה, הפנאי, החינוך והתעסוקה שלנו, ייתכן שיום יבוא ואיש לא יחוש חוסר נוחות או מבוכה אלא להפך, יבין שהיופי הטמון בכל אדם, בין שיש לו מוגבלות ובין שאין, הוא שמעשיר את חיינו והופך את הקהילה למקום טוב יותר.

לקהילה עצמה יש תפקיד חשוב ומרכזי בחיבור ובשילוב ילדים, בני נוער ומבוגרים עם צרכים מיוחדים ובעידוד הקשר בין כל חברי הקהילה. לדוגמה, ילדים שגדלים בגן ובבית הספר ולצידם חברים עם מוגבלות, כמו גן הילדים בעלה נגב נחלת ערן, מגלים חמלה גדולה יותר, כבוד והכלה ויגדלו לבוגרים המקבלים את האחר כחלק בלתי נפרד מהחברה, וחשוב מכך: מכבדים אותו ומסייעים לו. אין ספק שמדובר בתרומה גדולה מאוד לחברה כולה, ואם רק נוכל להתבונן מעבר לסטיגמה, נוכל ליצור עולם יפה יותר לכולם ולהפיל את חומות הניכור והריחוק.

טענה זו נבדקה אף היא בסקר, ונמצא הבדל ניכר בנכונות לשילוב בין הורים שילדם משתתף בפעילויות בקהילה לבין הורים שילדם אינו משתתף בפעילויות באופן תדיר. רוב ההורים המשתתפים בפעילות בקהילה (56%) ציינו כי לא תפריע להם כלל נוכחות של אדם עם מגבלה באירוע והם אף ישוחחו עם ילדם על כך, ולעומתם ציינו זאת רק כשליש (34%) מקרב ההורים שאינם משתתפים בפעילויות קהילתיות.

כיו"ר החברה למתנ"סים הארצית וכמנכ"ל הכפר השיקומי עלה נגב נחלת ערן נושא זה קרוב מאוד לליבי. הסקר מראה כי ככל שאנשים נחשפים למוגבלויות בקהילה ומעורבים יותר בפעילות משולבת כך הם מכילים יותר, רגישים יותר ומקבלים את האחר. זה צו השעה שלנו כחברה.

לשם כך יזמנו בחברה למתנ"סים את פברואר יוצא מהכלל– מאות אירועים ופעילויות נערכים במרכזים הקהילתיים ברחבי הארץ, ובהם פעילויות ספורט, אומנות, יצירה, הצגות, מופעי מחול, סדנאות, הרצאות, תערוכות, הפנינג, תחרויות, ימי שיא, מפגשים ועוד, וישתתפו בהם אלפי ילדים, בני נוער ומבוגרים עם מוגבלות ובלי מוגבלות. לכולנו יש הזדמנות לגלות החודש מעורבות בקהילה, להגיע למרכזים ולהשתתף בפעילויות הרבות, להכיר את האנשים שסביבנו וליהנות איתם יחד.

לכולם מגיע זמן איכות ופנאי, לכולם מגיע לחוות, ליהנות ולהתרגש, וכולם חלק מהקהילה. כולי תקווה כי בזכות הפעילות הקהילתית שאנו יוזמים ברחבי הארץ ישתנה היחס כלפי אנשים עם מוגבלות עד כי לא יהיה אפשר להבחין ברתיעה מהם, ולו הקלה ביותר. אנו פועלים לאורך כל השנה למען השתלבות ונגישות, אבל החלטנו לייחד את חודש פברואר לעידוד היכרות, הבנה וכמובן השתלבות של אנשים עם מוגבלות כדי שכולם יראו ויבינו ששום קהילה אינה שלמה בלי שהיא נותנת מקום לכלל חבריה.

מה הסיבה שלאנשים בחברה קשה לקבל סביבם אנשים עם מוגבלות? שאלה זו נבדקה אף היא בסקר, ומהנתונים עולה כי 67% מכלל ההורים חוששים שילדם ישאל אותם שאלות קשות והם יחושו מבוכה ובושה. אולי אם נכיר באופן אישי יותר את האנשים שסביבנו ונשלב אותם בחיי החברה, הפנאי, החינוך והתעסוקה שלנו, ייתכן שיום יבוא ואיש לא יחוש חוסר נוחות או מבוכה

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם