קול אחים דחויים Featured

 5 wald

יהודה עציון

ממשלת ישראל החליטה להעלות מאתיופיה 398 בני עדת ביתא ישראל. ומדוע 400 חסר שניים? כי לפני יותר משנה החליטה הממשלה להביא 1,000 מהממתינים לעלייתם זה שנים, אך בפועל הביאה רק 602, לכן נותר לה 'חוב' של 398, ועכשיו היא פורעת אותו. הבנתם?

הנוקדנות הזאת מאפיינת את טיפול הממשלה בסוגיית אחינו שארית יהודי אתיופיה אשר עזבו מזמן את כפריהם בדרכם אל ארץ הקודש בדרכם להתאחד עם בני משפחותיהם, ומאז הם תקועים בגונדר ובאדיס אבבה. זו נוקדנות חסרת לב הבוחנת את עלויות העלייה והקליטה דרך הגרוש שֶבַּחוֹר, נוקדנות המביטה באחינו אלו דרך חור המנעול בלי לפתוח את הדלת, בעיניים מצמצמות, בלחש לא נשמע: "רק שלא יבואו לנו יותר מדי כאלה". לכן אין נדיבות מינימלית 'לעגל' עוד שניים כלפי מעלה. רק 398. לא יותר.

הלב מתכווץ לשמוע קטגוריה כלפיהם: "הם לא יהודים", "באים לכאן נוצרים וממלאים כנסיות", "הם מיסיונרים", ועוד דברי בלע כאלה. לא ראיתי עולים שהלכו ממרכז הקליטה לכנסייה, אלא רבים מספור שהולכים לבתי הכנסת לפני ואחרי שסיימו את הליכי הגיור שעשו בלב שלם ובנפש חפצה. וגם אם יימצאו יחידים שרימו את פעילי העלייה ואכן נוהגים כגויים – האם יהיו האלפים התמימים באמונתם בני ערובה בידיהם של כמה רשעים?

האם אנו שמחים בהחלטה? בוודאי, אך רק כפי ששמחים על טעימת כפית מן החבית. כי כל אחד מן האחים האלה ירוויח כאן את חייו. גם חיי קרוביו שהמתינו לו בלב קרוע יתחדשו עכשיו, וגם העם והמדינה יתעשרו בעולה נוסף, והוא ובניו ובני בניו יתרמו כאן לבניין ירושלים כפי שחלמו שם דורות רבים כל כך.

אבל המדינה, הממשלה, הממסד, לא כך הם רואים את האנשים האלה. עובדה: ההחלטה באה ערב הבחירות כדי לקושש קולות מבני העדה אחרי שנים של גרירת רגליים והתנכרות אל הנותרים שם. ומה יהיה אחרי הבחירות? שוב תעטוף השכחה את הזיכרון העתיק של אחינו הנידחים, הדחויים? שוב תנסה המדינה להקפיא בלב קר את אמונתם החמה של התמימים האלה המתפללים לציון בכל יום ומסיימים בשירת 'התקוה'?

כאשר שואלים את הצעירים – אשר רובם כבר נולדו שם, בעיר, בשנות ההמתנה לעלייה – מדוע כל זה קורה להם, הם משיבים לא פעם: בגלל חטאי אבותינו שהתנצרו, ואנחנו צריכים לכפר על חטאם.

פשוט מדהים איך הם מקבלים עליהם עול נורא שכזה. והרי כאשר התורה אומרת בעשרת הדיברות שהקב"ה "פֹּקֵד עֲו‍ֹן אָבוֹת עַל בָּנִים וְעַל שִׁלֵּשִׁים וְעַל רִבֵּעִים" (דברים ה, ט) הריהי גם מוסיפה מייד: "לְשֹׂנְאָי". גם בשני פסוקים אחרים שלא נאמרה המילה החותמת אמרו מייד חז"ל שמדובר "בשֶאינם שבים", "מעשה אבותיהם בידיהם". והלב זועק: אלו הם שונאי ה'? כמי שהיה שם פעם פעמיים ושלוש הריני מעיד שלא ראיתי אוהבי ה' כמותם! אלו הם "שאינם שבים"? והרי כל הוויית חייהם בתשובה, בתפילה, בלימוד תורה ובקיום מצוות כיכולתם הדלה בשכונות העוני ובבתי הבוץ שלהם.

הלב מתכווץ לשמוע שוב ושוב קטגוריה כלפיהם במקום שהם ראויים לסנגוריה וליד אחים שלוחה, כמילות המנון בני עקיבא המושר שם, בגונדר ובאדיס אבבה, במפקדים שלפני הפעולות. "הם לא יהודים", "באים לכאן נוצרים וממלאים כנסיות", "הם מיסיונרים", ועוד דברי בלע כאלה. אישית, לא ראיתי עולים שהלכו ממרכז הקליטה לכנסייה, אבל אני מכיר רבים מספור שהולכים לבתי הכנסת לפני ואחרי שסיימו את הליכי הגיור שעשו בלב שלם ובנפש חפצה.

יתר על כן, גם אם יימצאו יחידים שרימו את פעילי העלייה והערימו על המדינה ואכן נוהגים כגויים, האם יהיו האלפים התמימים באמונתם בני ערובה בידיהם של כמה רשעים? היכן שמענו כזאת?!

אחיי ורעיי, אם קראתם עד כאן, אל נא תשקטו. יש לכם אחים דחויים, אין להם קול. הם חלשים, רחוקים, בקצה ארץ ובקצה שמיים. נפשותם בידיכם, כי כולנו רקמה אחת. היו ערֵבים להם – השמיעו את קולם!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם