ארץ השבת Featured

 3 shabat
"תוך אמוני עם סגולה – בואי כלה,שבת מלכתא"
חוויות מערב שבת פרשת בא: קבלת שבת ברחובה של עיר במסגרת מיזם 'שבת ציבורית ארצית' להחזרת כבודה של השבת הציבורית

רפאל ארוון

לפני כשבועיים קיבלתי פנייה מחבר: "שבת ציבורית ארצית יוצאת לדרך, צריכים אותך. מצטרף?" הצטרפתי בהרגשת חובה לפעול, לעורר ולמחות, אך בחשש רב. לך תגייס קהילות, תמצא מקומות מרכזיים ותוציא את הציבור החוצה בערב שבת חורפית להתפלל ברחובה של עיר. אך הזמן קצר והמלאכה מרובה, מתחילים בפניות לרבנים לבקש מהם להצטרף לקריאה.

כל שיחה מולידה שמחה וציפייה עצומה. גדולי הרבנים תומכים וחותמים ואף מוסיפים: "כל כך הרבה זמן חיכינו שמישהו ירים את הכפפה. יישר כוח!"

רשימת הרבנים התגבשה. כעת עוברים למישור המעשי יותר ופונים לקהילות. שוב ושוב אני מזכיר לעצמי את המטרה: לעורר תחילה את עצמנו על השבת, לקבל אחריות לאומית ולשמור על אווירת השבת במרחב הציבורי. למען שמו יתברך, למען השבת ולמען אחדות האומה.

ערב שבת קודש פרשת בא נכנסתי לשבת בהרגשה שעשינו מה שיכולנו, ובעז"ה זוהי רק ההתחלה. לקחתי את ילדי עימי לתפילה בכניסה לשכונה, במקום שבו החליטו ראשי קהילתנו לערוך את התפילה.

איך שיצאנו מהבית הכה בי הקור העז. חשש התגנב לליבי: מי יודע אם נגיע בכלל למניין. פסענו בצעדים מהירים למקום התפילה. כשהגענו ראיתי כעשרים איש מתפללים מנחה. שמחתי שבכל זאת הגיעו, אך כעת חששתי לשלום המתפללים. ניגשתי לאחד המארגנים והצעתי לו שנוותר וניכנס לבית הכנסת הסמוך. עוד אנחנו מדברים התחיל החזן: "לכו נרננה לה'".

קבלת שבת התחילה, והציבור זורם, כבר כארבעים מתפללים במקום, וכולם נינוחים כאילו אנחנו בשבת קיץ, שמחים ושרים: "לכה דודי לקראת כלה פני שבת נקבלה", "לקראת שבת לכו ונלכה כי היא מקור הברכה". והתחושה מרוממת: ביטחון ואמונה שעם ישראל כולו עוד יחזור לשמור שבת, "התעוררי התעוררי כי בא אורך קומי אורי". לאחר מכן החלו ריקודים, "שבת קודשנו מחמד ליבנו". הגוף קפוא, הכיפות מתעופפות ברוח, אך הלב חם ומתרגש.

קבלת שבת הסתיימה. הסתכלתי ימינה ושמאלה במחשבה שעכשיו כולם יברחו, אך לא! הרב מתחיל לדבר, וכולם מתאספים סביבו. הרב מדבר על חשיבות ההתעוררות הזאת קודם בתוכנו, גם אם אין מי שרואה. הרב מזכיר בדבריו גם את מאמר חז"ל "אם ישמרו בני ישראל שתי שבתות כהלכתן, מייד נגאלין". בשמירת השבת תלויה הגאולה.

אולי עכשיו ייכנסו לבית הכנסת? שאלתי בליבי בציפייה מתוך הרגשת אי-נוחות על היוזמה המקפיאה. לא. "ברכו את ה' המבורך", נשמע מפי החזן. תפילת ערבית מתחילה בשירה ונעימה, והלב גואה: "ושמרו בני ישראל את השבת לדורותם ברית עולם", "ישמחו במלכותך שומרי שבת, עם מקדשי שביעי".

התפילה הסתיימה, כולם מברכים זה את זה בברכת שבת שלום וחוזרים בזריזות מלאי חוויות לבתים המוסקים והחמים.

בצאת השבת סיפר לי חבר קרוב מאשקלון שבאותם רגעים התאספו בכיכר מרכזית בעיר כשישים איש לקבלת שבת ותפילת ערבית. מימינם פאב, משמאלם דומינוס פיצה, ומכוניות חולפות על פניהם. קבלת השבת נעשית בשמחה וריקודים. יהודים גלויי ראש מצטרפים לשירה ולשמחה, וכולם מרגישים התרוממות גדולה. ומהפאב והפיצה? אין פוצה פה ומצפצף. שום התנגדות. להפך, יהודי חילוני התקרב אל החבורה ופנה לאחד המתפללים: "אתה לא יודע כמה אתם מרגשים אותי! בחיים שלי לא ראיתי דבר כזה! בחיים שלי לא קיבלתי שבת. אני רץ מייד אחרי התפילה הזאת הביתה לעשות קידוש. בבקשה תגיד לי מה עליי לעשות".

גם בגשר המיתרים בירושלים התחברו להם בכפור כמאתיים איש, ותפילתם נשמעה היטב בבתי הכנסת של שכונת קריית משה הסמוכה. וכשהלבבות מכים בירושלים ובאשקלון גם באילת מתחברים מאתיים איש יחד מכל הגוונים לתפילת שבת מיוחדת. ובתל אביב, ובפתח תקווה, ובגבעתיים ועוד ועוד.

וכך, כשהדי השבת עוד מפעמים בי בציפייה להמשך המאבק ולהצטרפותם של עוד רבים אליו, נזכרתי בדברי הרב קוק שאמר על חילול שבת שנעשה באחד היישובים בארץ: "חילול שבת ויום טוב שנעשה בפרהסיא במושבה עין גנים הרעיש את לב קהל ה' בכללו, את כל ישראל יושב ארץ ישראל. נשמת האומה מצאה את עצמה נכאבת ועלובה על ידי אחדים מבניה אשר ירמסו ברגליים כל כך גסות את עורק חייה והיא לא תוכל לדום. היא תמחה בכל עוז".

כמדומני לא אטעה אם אומר שבלב כולם התנגנה לה תפילה חרישית: "תוך אמוני עם סגולה בואי כלה, שבת מלכתא".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם