דלת נסגרת, דלת נפתחת Featured

 4 hersh

אבינועם הרש

נער יקר!

הבנתי שכבר כמה ימים אתה לא מצליח להירדם ואתה טובע במחשבות לקראת ראיון הקבלה לישיבה התיכונית.

אתה בטוח שאתה חייב ללכת דווקא לישיבה הזאת מכיוון שכל החברים הטובים שלך הלכו לשם. חוץ מזה, מה החבר'ה יחשבו כשהם יתקבלו ורק אתה תקבל מכתב דחייה?

אימא סיפרה לי שכבר כמה ימים אתה לא מצליח לאכול כמו שצריך בגלל המתח שהתלבש עליך ומשתק אותך: יכול להיות שאתה פחות איכותי מהחברים שלך? שבגלל בעיות של קשב וריכוז שיש לך ושהציונים שלך לא בשמיים והישיבה הזאת גם ככה לא חייבת לקבל אותך, כולם ידעו שאתה התלמיד הכי פחות איכותי מכולם?

ומה יחשבו בסניף? הרי לא סתם כל המדריכים התקבלו לישיבה הזאת. היא תו תקן לאיכות. לקלאסה. ומי שלא מתקבל, כנראה... איך לומר בעדינות... אין לו את זה.

ובכלל, עובדה שכל הבוגרים של הישיבה הזאת השתלבו בצמרת העשייה של מדינת ישראל. ומי שלא התקבל? טוב נו, חבל להשחית עליו מילים.

רציתי להגיד לך כמה דברים.

קודם כול, הקבלה לישיבה הזאת לא אומרת כלום. אבל ממש כלום.

אולי אתה חלש יותר במקצועות הליבה, אז מה? יכולים להיות לך כל כך הרבה כישורים מיוחדים שנראים לך עכשיו כמו גולם, אבל עם הזמן והשנים תראה איך הם הופכים לפרפר יפה שיעוף גבוה וכולם יראו אותו.

אולי אתה מנגן מדהים ואולי יש לך אינטליגנציה רגשית וחברתית נהדרת, ואולי הישיבה הזאת מחפשת טיפוסים מסוג מסוים. האם בגלל זה אתה פחות מוכשר מהחברים שלך? שטויות.

אבל יש משהו אחד שאתה חייב להבין: הדימוי העצמי שלך לא אמור להיקבע לפי בוחן של ישיבה תיכונית או לפי מכתב קבלה או דחייה כלשהו. ממש לא. הדימוי שלך ייקבע לפי האידאלים וערכים שחשובים לך!

שמעתי על תלמיד שהתקבל לאחר שכל הציונים שהוא השיג ניתנו לו במרמה. הישיבה ראתה תלמיד שיש לו עשיריות במתמטיקה ובאנגלית ובלשון ומיד פרסה לפניו שטיח אדום.

ואם היו שואלים אותך: האם היית מוכן להעתיק בשביל להתקבל לישיבה? ברור לי מה היית עונה. בחיים לא.

אז הנה תלמיד אחד שהתקבל לישיבה ה'איכותית' והוא נחשב 'איכותי' אף על פי שהעתיק את כל הציונים שלו, והנה אתה, תלמיד שאולי לא יתקבל לישיבה ה'איכותית' מהסיבה שהוא לא הסכים להעתיק ויש לו עקרונות.

אתה יודע שהחיים מלאים במבחני קבלה: לצבא, לאוניברסיטה, לדייטים עד שמתחתנים. והחיים מלאים במכתבי דחייה וכישלונות. החוכמה שלנו היא לקחת את הכישלונות האלה ולהפוך אותם להזדמנויות שיעזרו לנו לדחוף את עצמנו האלה, לעבר יעד גבוה יותר.

אם לא תתקבל לישיבה – זה לא אומר שום דבר על האיכות שלך אלא רק על המשקפיים שלהם: או שהם פספסו אותך והם חייבים דחוף להחליף משקפיים, או שהם חושבים שתוכל לעוף במקום אחר, שבו יהיה טוב יותר לך, לאישיות שלך ולאופי שלך.

יודע מה משותף ללינקולן, צ'רצ'יל, אדיסון ואיינשטיין? כולם נחשבו בילדותם כישלונות. נראה שגם לא היו מתקבלים לכל מיני ישיבות תיכוניות איכותיות. רק מה, כולם החליטו להמשיך קדימה ולא להוריד את הראש. לא לתת לאיש לערער על הדימוי העצמי שלהם. הם ניסו שוב ושוב ושוב עד שהצליחו.

לכן, נער יקר, תתחיל לנשום. תתחיל לאכול. ותתייחס לריאיון הקבלה בהתאם לפרופורציות האמיתיות שלו.

עוד הזדמנות שתיקח אותך למקום טוב וגבוה יותר.

ותזכור! אם תחשוב שהדלת נסגרה עליך עם מכתב דחייה, במקום לשקוע תרים את המבט שלך ותסתכל מסביב: אי שם בזה הרגע, נפתחה דלת במיוחד בעבורך והיא מחכה שתעבור בה במבט של מיליון דולר.

בהצלחה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם