נורמלי וטבעי Featured

 4 adam

אדם פז

אחרי שוך הסערה התורנית שמחולל השיח הלהט"בי – הפעם בעקבות ריאיון עם שר החינוך – אדם פז ישב לכתוב ריאיון שאמנם עוד לא התקיים, אבל בקצב הזה לצערנו נקרא אותו בעוד כמה שנים

ובכן, כבוד השר, כיצד היית מגיב אם אחד מבניך היה נמשך לאחותו?

"ברוך ה' הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם".

האם אתה מבין אתה הבעייתיות שיש בהתבטאות שכזו?

"תשמעי, זה נושא רגיש וצריך להתייחס אליו בעדינות. אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם. במיוחד אצל ילד דתי שהתורה אומרת לו ככה והנטייה אומרת אחרת. בשורה התחתונה אני לא יכול להגיד לו לעשות משהו נגד התורה שלי, אבל אני קשוב להתלבטויות ומבין אותם".

האם היית מייעץ לו ולה ללכת לטיפול המרה?

"בהחלט אפנה אותו לאנשים שנותנים מענה למצוקות — פסיכולוג, איש חינוך, מישהו שמכיר את המַטריה ואת הקושי. אני לא מומחה, אני יכול רק להקשיב ולחבק. אינני תומך בטיפולים פולשניים או ב'זריקות המרה', כפי שנהוג לומר".

כבוד השר, מהי משפחה נורמטיבית בעיניך? השנה כבר 2040. נטייה מינית פנים-משפחתית היא כבר דבר נפוץ וטבעי. ובהחלט נמצאו הפתרונות הטכניים למנוע הבאת ילדים עם מום גנטי – מה עוד שרוב זוגות האחים מדברים על אימוץ. אז מה בעצם הבעיה?

"מה אעשה, בציבור הדתי שחי על פי התורה, המשפחה הנורמטיבית היא איש ואישה, על פי המסורת של עם ישראל. ואנחנו צריכים לדעת גם לשמור את הערכים האלה איתנו. לא צריך להתבייש בזה שאנחנו חיים בדרך הטבעית הזאת".

שוב אמרת טבעי. אתה מנותק מרצון הציבור. המשפחות האלה, של אחים ואחיות, הן דבר טבעי. אולי הגיע הזמן להתקדם טיפה מהשמרנות הזאת של ימי הביניים?

"את מנסה להכריע בכוח בסוגיה שטרם הוכרעה בציבוריות הישראלית. כמו בנושא הלהט"בים שטרם הוכרע בזמנו, והתקשורת נקטה צד כמייצגת הליברליות הגדולה אך ללא שום רסן.
"אותם אנשים שקיבלו את הלהט"בים והזדעזעו בזמנו מגילוי עריות, כיום מותחים את הגבולות יותר, כי בעצם למה לא. זה מורה שהשיח התקשורתי לא מאוזן ומוּנע משיקולי חירות הפרט בלבד ומתעלם מכל ההשלכות על המרחב הפסיכולוגי".

אבל מה יש לקבל פה בדיוק? הם נולדו ככה. זה לא כמו היחס למחללי שבת שאפשר למחות נגדו. הנטייה הזאת כפויה עליהם. לא לקבל משיכה מינית בין אחים בימינו זה ממש כמו לא לקבל צבע עור של בן אדם.

"אני לא חושב שזה עניין לריאיון קצר בעיתון, אלא ללמידה יותר משמעותית – אבל בעיניי זה ממש לא מולד כמו צבע עור של בן אדם. ההקבלה הזאת היא הרסנית ולא מבינה את נפש האדם הנתונה לשינויים מתמידים. הבעיה היא שקיים מסע טרור של ממש בקהילה המדעית או הפרה-מדעית כלפי כל הבעת עמדה הנוגדת את השיח השולט, ובכלל זה גם כלפי עצם הכוונה לחקור את אמיתותן של הנחות היסוד של השיח. מה שפוסל כל הסתמכות על נתונים מדעיים כל עוד קיימת אווירה כזו".

כלומר, לטענתך אנחנו מנותקים מהציבור ולא אתה? למרות כל העדויות, המקרים, מצעדי האחים – אנחנו אלו שמנותקים?

"בהחלט, גברתי. מה שאת מתנסחת כלפיו בלשונך הליברלית בצורה רהוטה כל כך, בשם ערכי זכות הפרט והטבע האנושי – העם דוחה באינטואיציה אנושית טבעית בריאה, גם בלי שהוא יודע לשים את האצבע על הבעיה.

"ובאשר לזכויות הפרט – אני לא מתכוון להיכנס לחיים הפרטיים של שום בן אדם. יכול להיות גם שכאדם פרטי אוכל להתחבר אל אנשים שבוחרים בדרך הזו. אבל דווקא כשר, כמייצג מטעם המדינה, אני מרגיש צורך להביע עמדה טיפה יותר מורכבת ופחות רומנטית של המציאות".

יש לי בכל זאת איזו השערה שכאשר יתפרסם הריאיון הזה, תותקף מכל עבר על הגישה החשוכה שלך. ראשי ערים, אושיות רשת, במרחב הפוליטי וברחובות העיר. כשתראה את כל זה, תישאר דבק בעמדתך?

"אם ההתנסחות שלי פוגעת במישהו, על זה בוודאי אצטער. אבל, אף שאינני מתנסח היטב כמוכם, ואינני פופולרי בתקופה ההיסטורית הזאת כמוכם – סוף המוסר, האמת והצדק הראויים יותר, לצאת לאור".

מה יש לקבל פה בדיוק? הם נולדו ככה. לא לקבל משיכה בין אחים בימינו זה ממש כמו לא לקבל צבע עור של בן אדם.

"בעיניי זה ממש לא מולד כמו צבע עור של בן אדם. ההקבלה הזאת היא הרסנית ולא מבינה את נפש האדם הנתונה לשינויים מתמידים. הבעיה היא שקיים מסע טרור של ממש בקהילה המדעית או הפרה-מדעית כלפי כל הבעת עמדה הנוגדת את השיח השולט, ובכלל זה גם כלפי עצם הכוונה לחקור את אמיתותן של הנחות היסוד של השיח. מה שפוסל כל הסתמכות על נתונים מדעיים כל עוד קיימת אווירה כזו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם