שימו לב לסיכום ההלכתי Featured

 4 halacha
לומדי הדף היומי, שימו לב לסיכום ההלכתי

הרב ארלה הראל, נשיא ישיבת 'לב חדש' בשילה

אודה ה' בכל לבב – על שזכיתי השבוע לסיים את לימוד הש"ס (הבבלי, כמובן. אין מדובר בסיום הש"ס – שכן שני סדרים נחסרו מאיתנו כמעט לחלוטין, אבל זה נושא לפעם אחרת) במסגרת הדף היומי. לפני שבע שנים וחצי, עת החלטתי לקפוץ למים שאין להם (כמעט) סוף ולייסד שיעור ביישובנו שילה, חשתי צביטה בלב. הרי כל חיי אני מנסה לחנך את תלמידיי ללמוד תורה בדרכו של רבנו הגדול הראי"ה קוק זצ"ל, אשר ראה בלימוד המוביל להלכה את מטרת הלימוד, כפי שבא הדבר לידי ביטוי ביצירת המופת של 'הלכה ברורה וברור ההלכה' (והרוצה להרחיב יעיין במקורות הרבים שהבאתי לכך בספרי 'תורת הרא"ה'). כדי לצמצם את הנזק החלטתי להשתדל ללמוד צמוד לדף היומי גם המסקנות ההלכתיות, לעיתים בהרחבה ולעיתים בקצרה.

מצאתי לי חבר – לימוד דבריו של המאירי בספרו 'בית הבחירה', הכתוב ברצף שאין שני לו על כל המסכתות ועל כל סוגיה וסוגיה, בסיכום שיטות כל הראשונים, היה לי לעזר רב.

והנה, במוצש"ק האחרון, ביושבי לסיים את לימוד המאירי, על שתי השורות האחרונות במסכת נידה, האירו דבריו את עיניי:

"כל השונה הלכות, רצונו לומר, שאחר ששנה הסוגיא דרך מחקר ומשא ומתן, מעלה בידו הראוי לברור דרך פסק, וקובען לעצמו הלכות הלכות, מובטח לו שהוא בן העולם הבא, שעל ידי כך מתיישר בהוראה יפה יפה, ונמצא מזכה את הבריות בהוראותיו, ואינו מכשילן כשאר התלמידים שאין נוהגין כן. והביאוה דרך רמז מדכתיב 'הליכות עולם לו, אל תקרי הליכות אלא הלכות', רצונו לומר אם הוא שונה הלכות על הדרך שביארנו – עולם לו".

שימו לב, יש כאן שילוב יוצא דופן. בדרך כלל נוטים לחשוב שהלימוד מתחלק לשתי אפשרויות נפרדות – או עיון או בקיאות והלכה. והנה כאן מתווה לנו המאירי את הדרך האמיתית, השלמה, המשלבת ומחברת את העולמות – אחרי לימוד העיון של הסוגיה, כעת הגיע הזמן להעלות אותה אליבא דהלכתא! בדיוק דרכו של הראי"ה זצ"ל, בדיוק דרכה של תורת ארץ ישראל המחברת את הדבקים והופכתם לאחד.

ולמעשה – בבואנו כעת לפצוח בסבב הבא של לימוד הדף היומי, עלינו לזכור את דברי הש"ך, הקובע כי 'בעלי בתים' הלומדים שלוש או ארבע שעות ביום (הלוואי עלינו...) לא ילמדו גמרא אלא הלכה. וכך היה עדיף, אך אלה שבחרו לעסוק בכל זאת בלימוד הגמרא, לפחות ידעו מהי הדרך הנכונה – בכל סוגיה, יקדישו זמן למסקנות ההלכתיות, וכך, ורק כך, יהיו בני העולם הבא.

קל לעשות זאת היום – במהדורות רבות של הגמרא מופיע סיכום הלכתי (שטיינזלץ, ושננתם, מתיבתא וכד'). פשוט מאוד – בסוף כל סוגיה, לעבור על הסיכום הזה. מגידי שיעור יכולים להרחיב מעט אבל בעיקר לדעת את המסקנות באופן בסיסי.

וכך נזכה בעוד שמיטה נוספת לברך על המוגמר, ולזכות להיות מלומדי תורתך לשמה באמת, ללמוד וללמד לשמור ולעשות ולקיים!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם