להפיל את מסך הברזל Featured

 5 novigod
להפיל את מסך הברזל בישראל

יונתן דובוב, מנכ״ל ומייסד הגולה

בשבת האחרונה העברתי פעולת ליל שבת באחד הסניפים הגדולים בפתח תקווה. שאלתי מי מכיר מישהו עם שורשים מבריה"מ. מתוך כ-200 איש רק שלושה הצביעו, מתוכם רק לאחת היה קשר משפחתי. 15 שנה לאחר המפקד האחרון שבו השתתפתי כחניך, המצב נשאר אותו דבר.

בין קהילת יוצאי חבר העמים והעולים משם ובין המגזר הדתי-לאומי קיימת חומה בלתי נראית. הבדלי מנטליות ושפה בנו אותה, וחששות הדדיים העמיקו את הפער והתהום, ובעיקר את הבורות שקיימת בשני הצדדים.

מתוך מיליון וחצי העולים רק 3% דתיים וחרדים. אחוז החילונים גבוה משמעותית משאר האוכלוסייה הישראלית. כ- 300,000 מתוכם אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה. אין ספק שהמדינה הסובייטית עשתה מלאכתה נאמנה, ו-70 שנות מכבש קומוניסטי מחקו כל סממן יהודי וחנקו כל ניסיון לייצר נגיעות כאלה. לא היה א-לוהים משום דת בברית המועצות, דמותו של המנהיג החליפה אותו בכל פינה. הנרטיב שאיתו העולים הגיעו היה בורות מכורח המציאות, לא שנאה מבחירה מושכלת.

בין קהילת יוצאי חבר העמים והעולים משם ובין המגזר הדתי-לאומי קיימת חומה בלתי נראית. הבדלי מנטליות ושפה בנו אותה, וחששות הדדיים העמיקו את הפער והתהום, ובעיקר את הבורות שקיימת בשני הצדדים. הנובי גוד הוא בראש ובראשונה הזדמנות פז לתיקון היסטורי ולהנכיח את הקול המושתק שלהם, שלנו ושלי בתוך הסיפור הישראלי

 

אבל דווקא המגזר שנלחם למען אותם עולים, הפנה להם כתף קרה כשהם הגיעו לארץ. ובמקום לקלוט את העולים ולהכיר להם את הצד היפה של היהדות, הם נשלחו בלי הרבה שאלות מיותרות להליכי גיור, לבריתות מילה, להוכחת יהדות ולשמירות בקניונים. ברוסיה הציקו להם כי הם יהודים, ובישראל מציקים להם כי הם רוסים.

הקהילה הרוסית יצרה בתגובה מרחבי מחיה מנותקים מכל סממן יהודי עם זקן, ופיתחה איבה מובנית כלפי כל מה שהם הכירו כיהדות שהתנשאה מעליהם. המורשת וההיסטוריה המפוארת של עולי ברית המועצות נדחקו לקרן הזווית של החברה הישראלית שדרשה מהם להחליף את המבטא שלהם ואת טעמיהם, וכמו השלטון הרוסי - גם פה ביקשו מהם למחוק את זהותם משם בשביל להתאקלם כאן.

הנובי גוד הוא בראש ובראשונה הזדמנות פז לתיקון היסטורי ולהנכיח את הקול המושתק שלהם, שלנו ושלי בתוך הסיפור הישראלי. מהחתירה למצוינות והאהבה לתרבות, דרך ה"סירובניקים" והאוכל הרוסי, ועד לווטראנים, גיבורי הצבא האדום שבזכותם אנחנו כאן אבל מתעלמים מהם לחלוטין ברחוב. הגיע הזמן לשבור את החומות ולהניח גשרים בין המגזרים, אבל זה לא יכול לקרות כל עוד לא נכיר בייחודיות של עולים אלה, בשפה שלהם, וכן - גם נתייחס אליהם כשווה בין שווים, בלי לשפוט ולפחד.

אנחנו עובדים בשנים האחרונות להוכיח שיש דבר כזה רוסי דתי, שלא צריך לבחור בין הזהויות. לא כל רוסי הוא אוכל חזיר, ולא כל חובש כיפה רוצה לגייר.

כמו שאני רוצה שהקהילה הרוסית תכיר את שולחן השבת וליל הסדר, כך אני רוצה שהקהילה הדתית תכיר את נובי גוד ואת 9 במאי. אין במועדים אלו שום דבר דתי או מקודש, אלא מרכיב זהות שחשוב להתייחס אליו בהבנה ובאהבה, ואז הצד השני יתייחס אליך בצורה דומה.

בני עקיבא תלתה שלט קטן שעשה רעש אדיר בקרב העולים ודור 1.5. אלפי שיתופים, תגובות אוהדות, וכמה שחשבו שמדובר בתמונת פוטושופ, והתרגשו עד דמעות כשהבינו שזהו שלט אמיתי שבסך הכול איחל להם נובי גוד שמח בשפתם. היה זה שלט שהפך לגשר, והחריב הרבה דעות קדומות, בשני הצדדים.

30 שנה אחרי העלייה הגדולה, אפשר להתבגר ולהתגבר ובעיקר להתחיל להתחבר, ובעוד עשור כשאשאל בסניף בני עקיבא בפעולת ליל שבת מי מהנוכחים שורשיו בברית המועצות, נראה הרבה יותר ידיים מורמות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם