על שלושה דברים Featured

 5 ziyonut
על שלושה דברים הציונות הדתית עומדת

חברון שילה, הישיבה התיכונית עתניאל

בימים אלו של בחינת דרכה של הציונות הדתית ושל המבנה המפלגתי שלה צריך לחזור ולשאול מי אנחנו ומהם אדני היסוד שלנו, במה הציונות הדתית שונה מכל עולם הדעות שיש בארץ.

נראה לי ששלושה דגלים מרכזיים הם אבני היסוד שלנו לאורך כל השנים:

א.      אמונה בסגולת עם ישראל, ולכן כל פעולה שכשלעצמה טובה ונכונה נעשה עם כל מי שרוצה להיות שותף למעשה גם אם אינו מקפיד על קלה כבחמורה.

ב.      מחויבות לפעולה בעולם המעשי הארצי מתוך אמונה שזה רצון הקב"ה וחלק מתפקידו של האדם המאמין.

ג.        להביא לימות המשיח. חזון התורה והנביאים אינו רק הבטחה שתבוא משמיים אלא תוכנית הפעולה שלנו בצעדים מעשיים גשמיים ורוחניים.

לשני הדגלים הראשונים יש לנו שותפים, אולם בדגל השלישי רק אנחנו מחזיקים, והוא מייחד אותנו. יש מפלגות וזרמים הפועלים להיטיב את המצב הקיים ברוח – יותר תורה, יותר ישיבות – ובמעשה – יותר כבישים, יותר ביטחון וכו'. לכולם יש תוכנית איך לשפר ולתקן, אולם רק הציונות הדתית רוצה בפועל במעשי בני האדם ובמעשים פוליטיים להמשיך ולהתקדם לימות המשיח.

הציונות החילונית מרוצה מהקמת המדינה ועסוקה בשיפורה כל אחד בדרכו שלו. החרדים עסוקים בהגברת התורה והאמונה במדינה הקיימת מתוך תקווה שבזכות זה יבוא המשיח ויביא את הגאולה השלמה. גם אנשים דתיים במפלגות למיניהן מדברים רק על הדרך לשפר את הקיים, ואילו מפלגה ציונית-דתית היא היחידה היכולה לומר בפה מלא: אנחנו רוצים במעשינו להביא לידי גאולה שלמה, שלטון מלא על כל ארץ ישראל, חברה החיה על פי התורה ובעיקר השראת שכינה בבית המקדש.

אביגדור ליברמן קורא לנו "משיחיים", והוא צודק, אנחנו אומנם עסוקים בשיפור הקיים, ונציגינו בכנסת עושים זאת בצורה מיטבית, אבל מעולם לא זנחנו את האמונה שעלינו להביא לימות המשיח. ליברמן קורא לנו גם "הזויים", וכאן הוא טועה לחלוטין. את ימות המשיח נביא בדרך מעשית, שלב אחרי שלב, כדברי הרמב"ם שימות המשיח אינם שינוי בטבע העולם אלא הופעת מלכות ישראל בשלמותה.

היחס בין שלושת הדגלים מורכב, והשאלה איזה להניף יותר בעוז בכל רגע בעולם הפוליטי היא שאלת חיינו. לכן יכולה להיות העדפה ברגע מסוים למנהיג שאינו דתי אבל מחובר לחלוטין לשאר שאיפותינו, או לחלופין לרב שהוא אולי מעשי פחות ויודע פחות לתקן את הדרוש תיקון כרגע, אבל יודע להציב חזון של אחרית הימים.

ההחלטה על מה לתת את הדגש בכל מערכת בחירות דורשת בחינה בכל פעם מחדש, אך אסור שנשכח שהגאולה השלמה לא נסתיימה בהקמת מדינת ישראל וגם לא בחזרתנו ליהודה ושומרון ולכותל. כן, בלי פחד עלינו לומר ששאיפתנו – בסבלנות, במעשיות, שלב אחרי שלב, גם דרך הפוליטיקה – היא לחבר את כל עם ישראל לחזון התורה והנביאים ולהביא לימות המשיח!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם