התורה שחזרה הביתה Featured

 4 10 tevet
יום הקדיש הכללי – התורה שחזרה הביתה

הרב יעקב נגן

The Place where I Belong (המקום שאליו אני שייך)

בילדותי שמעתי שיר שנגע מאוד לליבי. השיר נקרא: The place where I belong, וחיבר אותו אייבי רוטנברג (Abie Rotenberg). בשיר מספר ספר תורה בן המאה ה־19 על מסע חייו. יהודי ירא שמיים כתב אותו, וכל הקהילה חגגה ביום שבו הוכנס הספר לארון הקודש בבית הכנסת. בדרשה שנשא רב הקהילה באותו יום הוא אמר לקהל: "לא משנה אם אתה זקן או צעיר, חֲיֵה לאור המילים הכתובות בספר הזה". דורות באו והלכו, זקנים נפטרו וצעירים בגרו, והספר ניצב במקומו.

ואז החלה השואה.

הגבאי הנאמן החביא את הספר במרתף ארוך וקר. הספר, כך מספר לנו השיר בגוף ראשון, חיכה שנים ליהודים שיגאלו אותו מן המרתף וישובו לקרוא בו בבית הכנסת. עברו שנים, והספר נמצא ונשלח לארצות הברית. אך במקום להתמקם בבית הכנסת בקרב יהודים אוהבים הוא הוצב בוויטרינה מזכוכית במוזאון לצד חנוכייה אומנותית וזוג פמוטים, נצר לעולם תורה שחרב. המבקרים רואים בו מוצג יודאיקה ישן, אבל הם מחמיצים את המהות שלו. הבתים האחרונים של השיר מציגים לנו את תפילתו של ספר התורה העתיק:

אז אם אתם שומעים את קולי

מדוע לא תבואו

ותיקחו אותי אל המקום

שאליו אני שייך.

החצי הראשון – אותיות פורחות

אשתי מיכל היא בוגרת בית הספר פלך בירושלים, תיכון דתי לבנות, ושנים רבות גם חינכה שם. שנה אחת יצאו תלמידות התיכון למסע לפולין וביקרו בבית הכנסת היהודי בקרקוב, שהיום עומד ריק מיהודים. מחוץ לבית הכנסת ישב פולני מבוגר ומכר בובות מרופטות עשויות נייר עבה ומשונה. אחת התלמידות לקחה בובה אחת לידיה וגילתה שהנייר שאותו פולני השתמש בו היה גווילים של ספר תורה. התלמידות המזועזעות עמדו מול חילול הקודש וחשבו מה לעשות. בעצה אחת הן החליטו לבקש כסף מכולן, ואספו די כסף מזומן כדי לקנות את כל הסחורה של אותו פולני. במהלך המשא ומתן התברר שחלקים גדולים מספר תורה ישן נמצאים בביתו של הפולני, ואגב שיחות טלפון חוזרות ונשנות לארץ הן גייסו די כסף ורכשו ממנו את כל הגווילים. בביתו של הפולני הן מצאו גווילים כתובים באורך מחצית ספר התורה בערך.

עתיקות יהודיות אינן יכולות פשוט להיכנס ארצה דרך נמל התעופה בפולין ללא תיאום עם הרשויות. לפי חוק חל איסור להוציא בטיסה מוצרי יודאיקה, כי הם נחשבים אוצרות המדינה. התלמידות העבירו את התיק שבתוכו הגווילים מאחת לחברתה רגע לפני הבידוק הביטחוני בנמל התעופה, מפחדות לעבור איתו דרך הגלאי. אחת המורות הנחתה את התלמידות לדקלם את אותיות האלפבית כסגולה להצלחת מבצע ההברחה. ברגע האחרון, רגע לפני שעברו בגלאי התלמידות האחרונות, התקלקל המכשיר. הן הצליחו לחמוק עם גווילי הספר על גבן ולהעלות אותו למטוס בדרך לארץ הקודש.

החצי השני והשיבה הביתה

אחת המורות, רחל נויבואר, קיבלה עליה לשקם את הספר העתיק. סופר הסת"ם שהופקד על המלאכה המליץ למורה להמתין עד שיימצאו קטעים נוספים, ואז הסופר יצרף את החלקים לספר תורה שלם וכשר. אחרי כמה ימים התקשר הסופר למורה ובקול רועד אמר לה: "לא תאמיני! אני נמצא עכשיו במאה שערים, ומצאתי פה חצי ספר תורה שמתאים בול לספר שלכם!" המחצית שנמצאה, אמר הסוחר ממאה שערים לסופר הסת"ם, הוא שארית של ספר תורה שנשרף בליל הבדולח. אחרי שרכשו את שארית הספר ממאה שערים הסתכל עליו הסופר היטב והבחין שכתב היד של הספר שקנה זהה לחלוטין לכתב היד שבספר מקרקוב. פתאום הם הבינו שאותו סופר כתב את שני ספרי התורה האבודים.

לאחר כמה חודשים הושלם הספר. בנה של רחל, האחראית לשיקום, התחתן, והיא לקחה איתה את הספר כדי שיקרא בו בשבת החתן. בסוף קריאת התורה של שבת בבוקר, פרשת תזריע-מצורע, אחז המגביה בספר התורה והניף אותו פתוח כלפי מעלה. המחזה שנגלה היה מרהיב: הספר נפתח בדיוק בנקודת החיבור בין שני החלקים.

הספר הובל בתהלוכה חגיגית גדולה למקום התפילה בבית ספר פלך. בתהלוכה סיפרו את סיפורו של ספר התורה מקרקוב, ומיכל לימדה את כולם את השיר על ספר התורה שחוזר למקום שאליו הוא שייך.

הרב יעקב נגן הוא ר"ם בישיבת הסדר עתניאל. הסיפור לקוח מספרו החדש "החיים כסיפור: לראות את העולם בעיניים חדשות" (הוצאת גילוי)

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם