הסוד המאחד של הדף היומי Featured

 4 kop

ירדנה קופ-יוסף, עורכת דין ביחידה למשפט עברי, משרד המשפטים, ומייסדת הדף היומי במת"ן – מכון תורני לנשים

אילו שיגרו את ר' מאיר שפירא במכונת זמן לחודש טבת תש"ף, אין ספק שהיה משפשף עיניו כלא מאמין. בשנת תרפ"ג, כשהציע את רעיון הלימוד של הדף היומי בכנסייה הגדולה הראשונה של אגודת ישראל, הוא דמיין וקיווה שלימוד הדף יתפשט לכל פינות העולם ויביא לאחדות. כפי שדמיין, יהודי הלומד את הדף היומי אכן יכול לנחות בכל עיר בעולם ולהרגיש בבית. ואולם את ממדי התופעה לא היה אפשר לדמיין לפני כמעט מאה שנה. כשם שבית הכנסת הוא נקודת מפגש המאחדת יהודים בכל מקום בעולם בזכות חז"ל, שבראייתם מרחיקת הלכת קבעו נוסח אחיד בשפת הקודש, כך הדף היומי, על הקצב הקבוע שהוא מכתיב, היה לגורם הלימודי המאחד אותנו היום.

"בלכתך בדרך"

הרב שפירא כתב שאדם יעלה לאונייה במקום אחד ויגיע כעבור שבועיים למחוז חפצו, וגם שם ימשיך את סדר לימודו. היום לא רק גומאים מרחבים גדולים בטיסה בתוך שעות, אף לא נדיר להבחין באדם הלומד את הדף היומי במטוס, ואפשר אפילו להאזין לשיעור על הדף בטיסה בערוצי אל-על. פעם כשטסתי חזרה מניו יורק התיישבתי ליד החלון ובידי חוברת "ושננתם" כדי להשלים את הדפים שלדאבוני החסרתי בנסיעה. בתי הקטנה התיישבה לידי, ולאחר דקה הגיע הנוסע השלישי בשורה, הסיר את המעיל הארוך והמגבעת השחורה והתיישב בכיסא שליד המעבר. גם בידו היית חוברת "ושננתם". מילה לא הוחלפה בינינו במהלך הטיסה, אך בתי, שהסתכלה פעם ימינה ופעם שמאלה, צחקה בשקט והצביעה על כך ששנינו באותו "מרדף" להשלים את מה שהחסרנו עד הנחיתה.

"ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד"

מיהם הכוכבים שלנו? לפי דרשה אחת, מלמדי תינוקות של בית רבן, ולפי השנייה, גבאי הצדקה. מלאכתם נסתרת, אין להם מעמד של ידוענים וגם לא מובטחת להם יוקרה. ראוי שנעצור רגע ונוקיר את מי שמאפשרים לכל יהודי להתחבר ללימוד: ראשית, לאלפי מגידי השיעורים האנונימיים המתמסרים יום יום להכין שיעורים ברחבי הארץ והעולם וללמדם. שנית, הרב שטיינזלץ שליט"א, שבתבונתו הרבה היה חלוץ הנגשת התלמוד הבבלי – בתרגום, בניקוד בפיסוק ובהרחבות ה'ריאליה' שלו, וכן הנדבן ג'יי שוטנשטיין שבהוצאתו נפתח התלמוד לכול – בביאורים המדברים בשפת ימינו. זאת אף ההזדמנות להעלות על נס ולהודות לאנשי הפורומים, הכוללים והמפעלים האינטרנטיים. הודות להם גם מי שלא זז מילימטר ממקלדתו יכול להאזין לשיעור על הדף בכל עת בעשר שפות.

הגורם המאחד

לכל מגזר, לכל יישוב ולכל גיל יש חגיגות סיום הש"ס משלו. לא זו בלבד, בשיעור אחד אפשר למצוא אב לומד לצד בנו הבוגר, בני ישיבות לצד אומנים, פקידים, אנשי מנהלה, פרופסורים ועורכי דין. אפשר להציע שסוד החיבור לתלמוד הבבלי הוא 'חולשותיו' (כפי שהבינם המהר"ל, חידושי אגדות סנהדרין כד). כמו הלומדים הרבים והמגוונים גם הבבלי בלול מן הכול – מקרא, משנה, תלמוד – וכל אחד יכול למצוא בו עניין. יתר על כן, אפילו סגנונו העמום והצורך לפלפל בו על מנת להבינו מתאימים לעולמנו המורכב הדורש מאיתנו לברר את טיבו ומשמעותו.

כשאמר ר' מאיר שפירא בכינוס האגודה: "אם כל בית ישראל בכל אתר ואתר ילמדו באותו יום את אותו דף גמרא, היש לך ביטוי מוחשי יותר לאיחוד העליון בין הקב"ה אורייתא וישראל", הוא ידע שלימוד הש"ס הבבלי אינו עניין של הספק טכני. זהו העורק הראשי של מסורת ישראל המאחד את כולנו ומחבר אותנו לקדוש ברוך הוא – השפה, הדרשות, מחשבת ישראל וההלכה – כולם יונקים ממנו. כשעל שולחננו כעורכי דין העוסקים בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים מונחת המשימה לכתוב חוות דעת מנקודת המבט של המשפט העברי, המקור הראשי שנפנה אליו יהיה בדרך כלל התלמוד הבבלי, משום שהוא התשתית הן לעקרונות ההגותיים והמשפטיים של המסורת היהודית והן לפרטי ההלכה שלה.

"דור דעה"

הרבי מלובביץ' הדגיש פעמים רבות שדורנו הוא דור דעה. הדור שלנו אינו מסתפק בידיעות מן החוץ אלא מבקש להבין בעצמו. בשיחה שערך הרבי מלובביץ' עם הרבי מבעלז באדר תשמ"א ציין שכך נכון גם באשר ללימוד התורה לנשים, כולל גמרא. גם להן אי אפשר להסביר את הדברים 'מבחוץ'. לא פלא אפוא שנשים (עשרות? מאות?) הצטרפו ללימוד הדף היומי. לפני שלושה מחזורים הן היו נשים יחידות; לפני שני מחזורים זכיתי לייסד עם חבורת נשים מדהימה ממת"ן (מכון תורני לנשים בראשות הרבנית מלכה בינה) שיעור חלוצי לנשים, ולימדו בו נשים שכולן תלמידות או בוגרות מת"ן. במחזור הנוכחי יוצא לדרך לראשונה 'הדרן', אירוע סיום הש"ס לנשים בבנייני האומה, יוזמתה של הרבנית מישל כהן פרבר (רבנית קהילה ומגידת שיעור). בצד מסיימי הש"ס בבסיסי צה"ל, בבורסה ליהלומים, בתיכונים ובציבור שאינו חובש כיפות מסיימות את המחזור הזה גם נשים. בכל אלו אפשר לראות ניצנים לדברי הרמב"ם בהלכות תשובה (ט, ב) שבאותם ימים תרבה הדעה והחוכמה והאמת, שנאמר "כי מלאה הארץ דעה את ה'".

מסימני הגאולה

רבותינו לימדונו שהסימן המובהק ביותר לגאולה הוא "כשתתן ארץ ישראל פריה בעין יפה" (רש"י סנהדרין צח ע"א). על כן כשעליתי ארצה עודדוני רבותיי: היכנסי לכל שוק או סופרמרקט, פקחי את עינייך וראי את הפירות הגדולים והססגוניים. כך תעמדי מול הקץ המגולה לעינייך". מה רבה הייתה שמחתי לפני שבוע כשבכניסה לסופרמרקט, לצד מטבעות השוקולד והחטיפים הבחינו עיניי בערמות של מסכת ברכות וסדרות של ש"ס. לא יכולתי שלא לעצור, לצלם ולהתפעל "כי מלאה הארץ דעה את ה'".

לע"נ הרב מאיר בן משה וגולדה יוזינט, מוסמך רבני סלבודקה, אוד מוצל מאש, שבמאור פניו הכניסני ללימוד הגמרא

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם