הֲדָרָן עֲלָךְ Featured

 6 hadran
הֲדָרָן עֲלָךְ מַסֶּכֶת נידה וַכולי ש"ס והֲדָרָךְ עֲלָן

הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה, רבנית אולפנת אמית להב"ה, מרצה במכללת אורות

אשרי המסיימים והמסיימות של הסבב הנוכחי של הדף היומי ואשרי חגיגת לימוד התורה הציבורית מהגדולות בעולם היהודי; אשרי ישראל שמציבים את התורה ולימודה במקום עליון בהוויית החיים של עם השב לארצו. אשרי נשות ישראל שחוץ מכל עמלן ביום ובלילה בבית ומחוץ מוצאות זמן ללמוד וללמד, לעמול בדברי תורה ואף לערוך סיום עם כל בית ישראל.

אשרי מי שאינו לומד דף יומי (!) אלא עמל לאט לאט, שורה ועוד שורה, עמוד ועוד אחד, ומתייגע להבין לעומק; ואף שלא יסיים את הש"ס במחזור הזה (ואולי בכלל) הוא יודע שהתורה היא קניינו וממנה הוא יונק את לשד חייו.

אשרי נשות ישראל שרואות את עיקר תפקידן בכך שהן משלחות את בניהן ובעליהן לתלמוד תורה; לשיעור הקבוע בשבת ובחול, מדי ערב ובאשמורת הבוקר; שמגבות אותם בבית ופוטרות אותם ממטלות אחרות מתוך הבנת הערך המוחלט של לימוד תורה, ומתוך כך בונות את שדרת תלמידי החכמים הבאה של עם ישראל.

אשרי נשות ישראל שמבינות שהחוסן הרוחני האישי, הביתי והציבורי נקנה על ידי לימוד תורה ולכן אינן מסתפקות בלימוד של האנשים אלא מוסיפות משל עצמן ומתמידות לבד או בחברותא, בשיעור נשים של שבת או בקבוצת לימוד במגוון נושאים. אישה אישה והלימוד שלה, שהרי אין אישה לומדת תורה אלא במקום שנפשה חפצה.

אשרי מי שמבין שיש לעמול, ללמוד וללמד מרחבים נוספים בתורה; שצריך ללמוד ולהקיף את התנ"ך כראוי; ללמוד ספרי יסוד באמונת ישראל בעומק; להקיף נושאים מרכזיים בהלכה; ללמוד משנה תורה לרמב"ם ולהעמיק בפרשת השבוע, ומשלש את זמנו כדברי חז"ל: שליש למקרא, שליש למשנה (הלכה פסוקה) ושליש לתלמוד (להבין טעמי ההלכות וסברותיהם) גם אם זמנו מועט.

אשרי מי שמבין שהפורמט המנצח של הדף היומי יכול להיות אב טיפוס ללימוד תורה בכלל; ליכולת להקיף ספרים שלמים, מסכתות שלמות, צעד ועוד צעד. זה יכול להיות דף או עמוד ליום וזו יכולה להיות פסקה אחת בספר. היכולת להתמיד ולא לוותר, להבין שיום ועוד יום, עמוד ועוד עמוד, פסקה ועוד פסקה מצטרפים לסך גדול היא סוד הכוח של הדף היומי ואולי גם של העם היהודי כולו. לא לחינם מופיע בהקדמה של עין יעקב משמו של ר' שמעון בן פזי כי הפסוק הכולל ביותר בתורה הוא "את הכבש האחד תעשה בבקר ואת הכבש השני תעשה בין הערבים". בחינת "תמידים כסדרם", עקרון יסוד לתלמודה של תורה.

אשרי מי שמבין כי התורה היא חיינו ואורך ימינו; שהיא "חמדה גנוזה" שנתן לנו הבורא, שהיא תמצית הקשר בינינו לבין א‑לוהים ושיש דרכים רבות לקניינה; אשרי מי שאהבת תורה יוקדת בליבו והרצון ללמוד וללמד, לשמור ולעשות מנחה את חייו, והוא עמל דבר יום ביומו למצוא את הנתיבים שלו לעמל תורה ולדבקות בה ובבוראו.

ויהי רצון שיתקיים בכולנו ונוכל להגיד בעיתו ובזמנו, כל אחד בנוסחו שלו:

הֲדָרָן עֲלָךְ מַסֶּכֶת נדה וַהֲדָרָךְ עֲלָן.

דַּעְתָּן עֲלָךְ משנה תורה לרמב"ם ודַעְתָּךְ עֲלָן.

לֹא נִתְנְשֵׁי מִנָּךְ ספר הכוזרי / מורה נבוכים / ספר אורות וְלֹא תִתְנְשֵׁי מִנָּן

לָא בְּעָלְמָא הָדֵין וְלָא בְּעָלְמָא דְּאָתֵי:

הֲדָרָן עֲלָךְ ששה סדרי משנה וַהֲדָרָךְ עֲלָן.

דַּעְתָּן עֲלָךְ משנה ברורה ודַעְתָּךְ עֲלָן.

לֹא נִתְנְשֵׁי מִנָּךְ תנ"ך שלם וְלֹא תִתְנְשֵׁי מִנָּן

לָא בְּעָלְמָא הָדֵין וְלָא בְּעָלְמָא דְּאָתֵי:

אשרי העם שככה לו, אשרי העם שה' אלוקיו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם