אלילים מתחדשים Featured

 15 sivan 730

סיון רהב מאיר

 

1.

 

מאז החלה השליחות שלנו בארצות הברית, אנחנו אאוט. זו לא המסיבה שלנו. בהתחלה ראיתי דלעת בכל חצר, ותחפושות מפחידות. האלווין, נעים מאוד. אחר כך תרנגולי הודו והמון הזמנות ל"סעודת חג ההודיה" בנוסח "איפה אתם בליל הסדר?" אבל זה באמת היה בקטנה, ואז הגיע השיא. חג המולד. המוכרת בסניף של רשת "טארגט" סיפרה לי כך: "מבלאק פריידי ועד 1 בינואר מותר לנו לשים רק שירים של כריסמס, אלה הכללים". כמעט יצאתי משם כשגם אני מזמזמת מזמורים על סנטה קלאוס. אנחנו סופרים בימים אלה חנוכיות בחלונות, לצד הרבה איילים ומזחלות שלג ועצי אשוח.

 

סטיבן שפילברג, הבמאי היהודי-אמריקני מספר אחת, התראיין פעם וסיפר איך רצה, כילד, לקשט גם הוא את הבית באורות האלה: "הבית שלנו נראה בעיניי כמו חור שחור באמצע השכונה המאירה. התחננתי לאבא להיות כמו כולם. הרגשתי כמו חייזר יהודי, התביישתי בזהות שלי. רציתי להיות לא-יהודי באותו להט שבו רציתי להיות במאי קולנוע".

 

קראתי את דבריו בצער, והתמלאתי הערכה ליהודים בכל הדורות, ששמרו על זהותם בגולה באהבה, כמיעוט, מול הרוב הנוצץ.

 

יש רק ארץ אחת בעולם שבה המסיבה היא המסיבה שלנו. שבה הדופק פועם בקצב יהודי. בימים אלה אני לומדת להעריך את הארץ הזו הרבה יותר.

 

2.

 

עוסקים כעת רבות בסיכומי העשור. השינוי המרכזי הוא כנראה השינוי הטכנולוגי. זהו העשור שבו בין המצחיק למרגש, בין המטומטם לוולגרי – התחלנו לאבד את עצמנו. המוח האנושי לא מסוגל להתמודד עם הצפה כזו של מידע. אינספור אפליקציות, הסחות דעת, הודעות, בקשות לזמינות שלנו, כאן ועכשיו.

 

הרב חגי לונדין מישיבת ההסדר בשדרות כותב שזוהי בדיוק הנקודה שצריך ללמוד מחנוכה: להתמודד עם התרבות שמסביב. למצוא בכל דור את מה שמסחרר ומבלבל, ולנסות להתמקד בעיקר. וכך הוא מסביר: "עם ישראל מנסה תמיד לחבר את הכול למקום אחד: שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד. אנחנו מנסים למקד ולרכז ולאחד את כוחות הנפש, בתכלית חיינו. תרבות יוון הייתה תרבות של הרבה אלילים, של מוקדים רבים ומפוזרים. המאבק ההוא של החשמונאים לא תם. גם היום אנחנו עלולים לחיות חיים של פיזור נפש, של הסחת דעת תמידית, של ריצה מחידוש לחידוש, של חיפוש מתמיד אחרי משהו שלא נמצא. מול כוחות רבים וסוחפים שנראים כחזקים מאיתנו – צריך להיות מכבי. לא להתבייש לקחת פסקי זמן, לשים גבולות, לשלוט במכשיר במקום שהוא ישלוט בנו. המאבק של חנוכה לא הסתיים".

 

3.

 

למה יוסף נחמד כל כך לאחיו, ואיך זה קשור אלינו? אחרי שנזרק לבור, והתגלה שוב לאחיו – יוסף דואג להם במצרים למגורים ולמזון. לא בכפיות טובה, אלא בעין טובה. יש לו כל הסיבות לנקום ולנטור, אבל הוא בוחר אחרת. הרבי מלובביץ' מסביר, בפירושו לפרשת השבוע, שזו לא סתם נחמדות מצידו. יוסף קלט את סוד ההתמודדות עם הרוע האנושי, לא פחות, והוא גם הוריש את הסוד לנו: "מצאנו שכל ישראל, עד סוף כל הדורות, נקראים על שמו של יוסף, כי יוסף פרנס את אחיו ובני ביתם בימי הרעב. ולכאורה, האם בגלל שיוסף כלכל את בית אביו, יהיו כל ישראל נקראים על שמו? אלא: הם נקראים 'יוסף' על שם המידה הטובה שהוא העניק לכל אחד ואחד מהם. הם מכרו אותו לעבדות, ואילו הוא סיפק את כל צורכיהם לשארית חייהם. הוא מחל לא רק בזכות השליטה העצמית הגדולה שלו, אלא כי עמד על סוד ההתמודדות עם הרוע האנושי – הוא הבין שהמכירה שלו היא חלק מתוכנית אלוקית, והתמקד בתוצאה החיובית הסופית של המעשה (הפיכתו לבכיר במצרים), במקום להתמקד במניע השלילי. כלומר, הכוח להנהגה זו, שיש בכל אחד ואחד מישראל, לשלם טובה תחת רעה – בא מיוסף. אנו צריכים ללמוד מיוסף לגמול לחייבים לנו – טובות, לראות בעין טובה את חטאי הזולת ולהעניק לו יחס חיובי ומיטיב".

 

4.

 

את הרעיון הבא שלחו דעאל ונועם-מרים כהן: "בפרשת השבוע, פרשת ויגש, יהודה מלמד אותנו גישה לחיים. האחים נמצאים מול השליט המצרי שמתעקש לקחת אליו את אחד מהם. העסק מסתבך לגמרי, ולכאורה אין שום מוצא. הרבה פעמים בחיים אנחנו נמצאים במשא ומתן קשה ומתיש. זה יכול להיות חייל שמבקש לצאת לקורס מ"כים, מישהי שמנסה להתקבל לעבודה או אפילו נאשם שעומד לפני שופט. אתה מרגיש תקוע, נתקל בחומות של חוקים ואילוצים ופרוצדורות נוקשות. מה עושים? יהודה מלמד אותנו את מפתח הלב. הוא פשוט מגולל את הסיפור המלא, כולל כל הרגישויות והמורכבויות שבו. הוא מסיר את הלוט, מדבר בשטף ובכנות, משתף בתחושות שלו, ולא מתבייש גם לצעוק ולהביע מצוקה. ואז הבלתי ייאמן קורה: יוסף לא יכול להתאפק, והוא מגלה להם שהשליט המצרי הקשוח הוא בעצם האח האובד שלהם. האחים מתאחדים. כשמתחילים לדבר בכנות לב פוגש לב, ועולים מאווירה של דין לאווירה של חסד. פתאום חומות נופלות והכול נעשה גמיש ואפשרי יותר. נסו את זה בבית".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם