זו לא שריטה Featured

 4 Rabbi Yosef Haim
זו לא שריטה, רק קצת לכלוך

חזי כהן

איך אתם מגדירים את עצמכם? דתיים? שומרי תורה ומצוות? אני מעדיף את ההגדרה עובד ה'. העולם הדתי שלי כולל כמובן שמירת תורה ומצוות, אך ההגדרה המקיפה יותר לדעתי היא עבודת ה', משום שהיא נוגעת לכל רובדי החיים, נכונה בכל רגע ורגע: כשהספר פתוח אך גם כשהוא סגור, כשאני עושה מצווה אך גם באמצע טיול או בשיחה עם חבר.

הדמות שפתחה לי את הדלת לעבודת ה' הייתה הבן איש חי, חכם יוסף חיים, שנפטר לפני 110 שנים בבגדאד שבעיראק. הוא היה גדול בתורה ועסק בכל תחומי התורה (הלכה, קבלה, אגדה, פיוט ועוד). הוא היה גאון בתורה אך לא פחות מכך גאון בהבנת הנפש האנושית. הוא הבין איך אנחנו פועלים, מה מעורר אותנו להיות קרובים יותר לתורה, למצוות ולקב"ה ומה עוצר אותנו מהתפתחות רוחנית.

אנשים חושבים שכדי להשתנות האדם זקוק לעריכת חשבון נפש קשה ונוקב, ורק כשהאדם יראה עד כמה הוא יצור טועה וחוטא, רק אז הוא יוכל להשתנות. אבל הבן איש חי מציע דרך אחרת: להתחיל מהטוב. הוא האמין שעין טובה מתחילה במבט של האדם על עצמו

 

באחד הקטעים המשמעותיים עבורי הוא עוסק ביכולת התיקון של האדם (חסדי אבות ג, א). אנשים חושבים שכדי להשתנות האדם זקוק לעריכת חשבון נפש קשה ונוקב, ורק כשהאדם יראה עד כמה הוא יצור טועה וחוטא, רק אז הוא יוכל להשתנות. אבל הבן איש חי מציע דרך אחרת: להתחיל מהטוב. הוא האמין שעין טובה מתחילה במבט של האדם על עצמו. וכאן עולה שאלת השאלות: כשאנו מסתכלים במראה, האם אנחנו רואים הרבה חסרונות ומעט טוב, או שקודם כול מבחינים ביופי הפנימי והרוחני, ורק אז בלכלוכים שדבקו בנו בגלגולי החיים?

הבן איש חי מציע קריאה מרתקת של המשפט הידוע במשנה באבות: "הסתכל בשלושה דברים ואי אתה בא לידי עבירה: דע מאין באת, ולאן אתה הולך, ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון. מאין באת? מטיפה סרוחה. ולאן אתה הולך? למקום עפר רימה ותולעה. ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון? לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא".

בשונה מהפירוש המקובל הבן איש חי אינו רואה בחלק השני של המשנה פירוש לחלקה הראשון אלא מבאר שיש כאן שתי אמירות שונות. האמירה השנייה מקטינה את ההערכה המוגזמת שיש לנו לגוף, והיא באה עם סימן שאלה, ותשובתה בצידה: "מאין באת? מטיפה סרוחה". לעומת זאת האמירה הראשונה מדהימה, משום שהיא באה להגדיל את התודעה של נפש האדם, ועל כן היא באה עם סימן קריאה: "דע מאין באת!" הבן איש חי קורא את המשפט בטון מרומם. נקודת המוצא חייבת להיות שהאדם בא מכיסא הכבוד, הוא נברא בצלם אלוהים, ונשמתו טהורה. ויהא מה שיהא, כך היא תישאר.

נכון. חשיבה שלילית על עצמי יכולה לגרום לי לסוג של כעס על עצמי ומתוך כך להתעוררות ולתשובה, אך יש בה גם משהו אלים, היא נשענת על הקטנה של האדם.

כשאדם חוטא הסכנה היא שהוא יזהה את עצמו עם החטא. או אז תחלחל תחושת האשם אל נפשו פנימה ותכרסם בו עד שהוא עשוי להתפתות ולראות בעצמו אדם רע, כישלון. תחושה של אכזבה עמוקה של אדם מעצמו יכולה להוליך אותו לקיפאון, לאובדן התקווה. כעת החוטא עשוי לפקפק בעצמו וביכולתו לתקן את מעשיו ולעמוד לפני ה'. היצר הרע מרחיק ודוחה את האדם וטוען בכל תוקף שמי שחטא זה עתה אינו ראוי לקיים מפגש אינטימי עם הקב"ה.

לעומת תפיסה זו מציע הבן איש חי דימוי מפתיע: האדם הוא יהלום, והחטא הוא לכלוך שדבק בו. הלכלוך אומנם מכסה את היהלום, אך אפשר להסיר אותו, והוא לעולם לא יפגע ביהלום עצמו. כך גם נשמתו של האדם היא חלק א-לוה ממעל. החטא יכול רק ליצור חיץ בין האדם לא‑לוהיו, אך אין בכוחו לפגוע בעצמיותו. מבחינה זו כל תשובה ותיקון הם בבחינת הסרת לכלוך חיצוני שנדבק באדם בשעה שחטא. סוד גאולתו של האדם טמון ביכולתו לנתק עצמו מחטאיו, בהכרתו שהחטאים אינם אלא כתמים המכסים את היהלום. עלינו לגבור על היצר הרע המסרס אותנו ומונע מאיתנו את התשובה. אם אראה בעצמי יהלום שהתלכלך, תמיד יישארו השאיפות הגדולות, ומכאן פתוחה הדרך לתיקון.

וזה בעצם מה שאנחנו אומרים בכל בוקר: "א‑לוהיי! נשמה שנתת בי טהורה היא, אתה בראתה, אתה יצרתה, אתה נפחתה בי ואתה משמרה בקרבי". אנחנו מתחילים את הבוקר בתזכורת שיש לנו נשמה טהורה ומנסים לשמור עליה טהורה ומבריקה. ואם נדבקו בה לכלוכים ננסה לנקות אותם, ובכל מקרה בבוקר הבא שוב נודה לה' שנטע בנו נשמה טהורה.

את הדימוי שמציע הבן איש חי, של יהלום שהתלכלך, אני מעדיף על דימוי אחר המקובל בימינו לתיאור טראומה או דפוס התנהגות שלילית: שריטה. השריטה פוגעת באדם עצמו והיא בלתי הפיכה, בניגוד ללכלוך המכסה את היהלום, שאפשר לכבס ולנקות. דימוי השריטה שולל כל אפשרות לתיקון, ואילו דימוי הלכלוך מעודד שינוי וצמיחה.

בתורה זו מציע הבן איש חי פתח לתיקון הנפש מנקודת מבט חיובית על נפשו של האדם. נדמה לי שהקול המרכזי בספרי המחשבה הנלמדים כיום הוא קול שונה, נוקשה לעיתים. תורתו של הבן איש חי יכולה להביא תפיסת תיקון אחרת, שמאדירה את האדם הנברא בצלם א‑לוהים וקוראת לו לתיקון ממקום מעצים. הגיעה העת להשיב את הבן איש חי, ועימו חכמים נוספים, למקום של כבוד בארון הספרים ולגוון את התורה בקולות נוספים שיכולים לתת מענה לנפשו של היהודי בן זמננו.

חכם חזי כהן מלמד בישיבת מעלה גלבוע ועוסק בתורתו של הבן איש חי. ספרו שערי חיים: בעקבי תורתו של הבן איש חי ראה אור לאחרונה בהוצאת ידיעות ספרים וישיבת מעלה גלבוע

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם