"אנחנו פצועים" Featured

 390 3 karov
"אנחנו פצועים, זה כבר חלק מהזהות שלנו"
דברים לכבוד י"ז בכסלו, יום ההוקרה הממלכתי לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה

אהרון קרוב

ימי חג החנוכה מחזירים אותי 11 שנים לאחור: בחג החנוכה הקפיצו אותי למבצע עופרת יצוקה, ובאותו מבצע נפצעתי פצעים אנושים ביותר. מאותו הרגע השתנה מסלול חיי לחלוטין. התחלתי להשתקם, לאט-לאט התחלתי להתעורר, לאט-לאט התחלתי לדבר, לאכול, ללכת. הפכתי לאבא, סיימתי תואר והתחלתי לעבוד. כלפי חוץ הכול נראה כשורה.

אבל אחד הדברים המרכזים בפציעה במלחמה הוא שהסביבה חושבת שהכול נגמר, אך באמת הרוב נמשך. את הפציעה אני נושא יום-יום, שעה-שעה. השיקום שלי נמשך גם היום, אני עדיין ממשיך לעבוד על הדיבור, מתמודד עם התקפי אפילפסיה ועדיין חווה כאבים וקשיים נוספים כתוצאה מהטראומה שחוויתי.

אני חושב הרבה על החברים שלי שנפצעו במלחמת לבנון השנייה ובצוק איתן, על פצועים אחרים ממלחמת לבנון הראשונה, ממלחמת ששת הימים ומפיגועים שהיו ברחבי הארץ. מספר הפצועים עומד היום על 70 אלף פצועים. אנחנו לא אנשים שנפצעו אלא פצועים. הפציעה היא חלק מהזהות שלנו.

כשהציבור שומע בחדשות שיש 'רק' פצועים במלחמה או בפיגועים הוא נושם לרווחה, אבל כשאני שומע שיש פצוע אני מבין את המשמעות האמיתית של זה. אני מבין מה הוא הולך לעבור בחיים, מה זה להיות בבית חולים ובמחלקות קשות בבית חולים. חשוב להבין, אין דבר כזה פצוע שהפציעה שלו נגמרת אחרי שנה או שנתיים. זה משהו שנמשך כל החיים.

כשהציבור שומע בחדשות שיש 'רק' פצועים במלחמה או בפיגועים הוא נושם לרווחה, אבל כשאני שומע שיש פצוע אני מבין את המשמעות האמיתית של זה. אני מבין מה הוא הולך לעבור בחיים, מה זה להיות בבית חולים ובמחלקות קשות בבית חולים. חשוב להבין, אין דבר כזה פצוע שהפציעה שלו נגמרת אחרי שנה או שנתיים. זה משהו שנמשך כל החיים

 

הפציעות החמורות שלא ניכרות כלפי חוץ נקראות 'פציעות שקופות'. הכוונה היא בעיקר לפגיעות ראש ולפוסט טראומה (הלם קרב). בפציעות אלו הפצועים נראים רגילים ביותר, הגוף מתפקד כמו שצריך, אבל הכאב שלהם עצום. המנטליות פגועה: הדיבור, המחשבה. חלקם לא ישנים בלילה ופוחדים כאשר הם שומעים דלתות נטרקות.

לנו, פצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה, יש רגעים קשים בחיים. אנו משלמים מחירים יום-יום, ולעיתים אין די מסגרות מתאימות שיכולות לעזור לנו. לעיתים אנו חשים שמערימים קשיים על השיקום שלנו. אנו זקוקים לתחושת ביטחון מהמדינה וממשרד הביטחון, הם צריכים לעשות הכול למען הפצועים, בעיקר עקב הנכות שממשיכה איתנו, ותחושת ביטחון זו חיונית לנו. אנו זקוקים לחוש שעם ישראל מחבק אותנו וממשיך ללוות אותנו שנה אחר שנה. זה נותן לנו כוחות להמשיך קדימה, להתמודד עם פציעתנו ולהמשיך להשתקם.

אחד הדברים הטובים שקרו בישראל לפני כחמש שנים הוא יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל והטרור. זהו יום שבו המדינה נותנת כוח לפצועי צה"ל ולגיבורי ישראל, יום שבו כל האזרחים מכבדים את פצועי מדינת ישראל. התלמידים בבתי הספר לומדים מיהם פצועי צה"ל ומבינים שהפצועים מתמודדים עם הפציעה שלהם כל החיים. במסגרת זו ברצוני להודות לארגון זהות, שבזכותם המודעות הזו הולכת וגדלה ב"ה משנה לשנה.

כיום אני עובד עם צוות מרכזי הנוער של OU ישראל. בפעילות עם הנוער בפריפריות אני מכוון אותו לתוכניות המשך אחרי שנות התיכון ולשירות צבאי משמעותי. אף על פי שנפצעתי אני מאמין במדינה ובצבא וחושב שכל אחד צריך לשרת שירות משמעותי.

ליום ההוקרה יש משמעות גדולה בעיניי. הוא נותן לי כוח ומחזק אותי בעשייה היומיומית שלי להעביר לנוער את האידיאל של השירות הצבאי.

תודה לעם ישראל שנותן לנו את הכוח להמשיך.

יוזמה: השבת מעלים לתורה פצועי צה"ל מהקהילה ומחוצה לה

לכבוד יום ההוקרה לפצועי צה"ל יצא העיתון שביעי בקריאה נרגשת לכל קהילה ובית כנסת להעלות לתורה פצועי צה"ל בשבת זו, פרשת וישלח, ובכך לחלוק להם כבוד והוקרה. לצד העלייה לתורה תהיה גם הזדמנות מצוינת להתפלל תפילה מכל הלב לשלומם של כלל פצועי צה"ל.

שורה ארוכה של רבנים חתמו על הקריאה, ובהם הרב חיים דרוקמן, הרב שמואל אליהו, רבה של ירושלים הרב אריה שטרן, הרב אליעזר שמחה וייס ועוד רבים וחשובים.

אתם יותר ממוזמנים לאמץ את היוזמה אצלכם בבית הכנסת ובקהילה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם