שלום עלינו בפריימריז Featured

 4 sadan

הוא יעשה שלום עלינו בפריימריז

הרב אורי סדן, רב המושב נוב

המתבונן על התהליכים בתוך הציבור הציוני-דתי עומד ובוכה על הקרע שהלך והתרחב. המתרחש בשדה הפוליטי במגזר הציוני-דתי אינו אלא שיקוף של התהליכים העוברים על הציבור הזה. מי שמפטיר כדאשתקד ואומר 'אחדות היא דבר חשוב אבל המנגנונים, אוי המנגנונים' אינו מבין מהי אחדות. אחדות אינה שילוב בין שני מנגנונים של מפלגות ששתיהן יחדיו אינן עוברות את אחוז החסימה; אחדות אינה סיסמה נבובה שהייצוג היחיד שלה הוא חלק משם המפלגה; אחדות היא הביטוי העמוק של ערך השלום. שלום אינו נדרש ואינו נוצר בין שני אנשים החושבים באופן זהה. שלום נוצר בין אנשים בעלי השקפות שונות המצליחים לראות כי המשותף ביניהם רב על המפריד.

הדרך היחידה להביא את הציבור לשלום פנימי היא בחירות מקדימות. כאשר כל אחד מהציבור משתתף בבחירת ההנהגה ובוחר את האנשים הקרובים להשקפת עולמו - התוצאה המתקבלת בוודאי לא תהיה מושלמת, שכן כל אחד יראה שם אנשים שעם דרכם הוא אינו מזדהה לחלוטין, אבל היא תהיה שלמה – שכן היא תביא לידי שלום

 

ומהי הדרך להגיע לשלום המיוחל? הרב קוק (שו"ת אורח משפט חושן משפט סימן ב) מלמדנו כי הדרך עוברת בין השאר באופן הבחירה של נציגי הציבור: "רואים אנו דעת תורה, שכל זמן שיש איזה צד חילוק בין האנשים... כשמסכימים להתאחד בהנהגה אחת, אי אפשר שיפסידו בשביל אהבת השלום והאחדות מצִדם. ולעניין השלום בוודאי דעת הציבור תהיה סומכת רק כשיהיה להם בא כֹּח גם כן מצדם בהנהגת הכלל... שאין לנו דרך יותר רצויה כי אם שתהיה כל מפלגה מפויסת ע"י מה שתדע שיש לה בא כחה ומהפך בזכותה בהנהגת הציבור, שזהו דבר שאי אפשר כי אם על פי הבחירה היחסית".

בציבור הדתי-לאומי קיימות דעות שונות המרגישות ומדגישות את הפער ביניהן, אך למתבונן מבחוץ נראה (ובצדק!) כי רב המשותף על המפריד. הדרך היחידה להביא את הציבור לשלום פנימי היא בחירות מקדימות. כאשר כל אחד מהציבור משתתף בבחירת ההנהגה ובוחר את האנשים הקרובים להשקפת עולמו – התוצאה המתקבלת בוודאי לא תהיה מושלמת, שכן כל אחד יראה שם אנשים שעם דרכם הוא אינו מזדהה לחלוטין, אבל היא תהיה שלמה – שכן היא תביא לידי שלום. חז"ל לימדונו כי "אין מעמידין פרנס על הציבור אלא אם כן נמלכין בציבור תחילה" (ברכות נה ע"א). לכן שום ועדה מסדרת, מרכז מפלגה, מועצה מייעצת או כל המצאה אחרת של עסקנים אינו יכול להביא לידי שלום. ומי יודע, אולי מי שיעשה שלום עלינו יעשה באותה הזדמנות שלום על כל ישראל, ואמרו אמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם