לאט, אבל מתקדמים Featured

 390 11 sivan

סיון רהב מאיר

1.

איך נראה רשע? קשה להסביר לילדים, ולפעמים גם לעצמנו, שהרוע לא תמיד נראה מכוער ומפחיד. אנחנו מדמיינים את עשו הרשע כטיפוס אלים, אכזרי ודוחה, כי הכי קל לדמיין אותו כך. זה עוזר לנו לזהות אותו ברחוב ולהתרחק ממנו. אבל הרב אליהו דסלר, בספרו "מכתב מאליהו", כותב שעשו היה מנהיג רוחני מרשים: "עשו הוא מייסד שיטת הצבועים המתקיימת עד היום. הוא שחידש את המנהג שאפשר לעשות את כל העבירות שבעולם, ולהיות עם זה איש נכבד שמעולם לא אירע לו 'סקנדל'. הג'נטלמן הזה הוא כולו שקר, וכל מה שהוא עושה משמש כלי לחיים המזויפים, חיי השקר שלו".

אנחנו שומעים על ג'נטלמנים מכובדים ויפים כאלה עד היום. הפרשה מזכירה לנו לבדוק אם האדם נותן גם דוגמה אישית, לבחון היטב מה מסתתר מאחורי הכריזמה והכישרון, לא להסתנוור מדימוי חיצוני.

2.

פנינה שמסתתרת בתוך הפרטים הקטנים, במהלך הפרשה המרתקת והסוערת של השבוע: "ויעל מעליו אלוקים במקום אשר דיבר איתו", נכתב. מדובר על סיומה של התגלות ליעקב אבינו, ורש"י כותב מתחת לפסוק הזה: "איני יודע מה מלמדנו". כלומר, אני לא יודע מה המילים האלה – "במקום אשר דיבר איתו" – תורמות לנו, הקוראים. למה לא לכתוב רק "ויעל מעליו אלוקים"? לא נעסוק כאן בפסוק עצמו ובשאלה של רש"י, אלא רק בארבע המילים שפרשן-העל של התורה כתב כאן: "איני יודע מה מלמדנו". הוא יכול היה לדלג על הפסוק הזה, אבל לדעתו, כל פרט בתורה נושא עימו מסר, ולא רק אינפורמציה. יש תכלית לכל שם, זמן ותיאור מקום שמפורט – ואם לא הצלחנו למצוא, צריך לא להתבייש לומר: אני לא יודע (מילים שקצת קשה להוציא מהפה, תכלס). מכיוון שהוא ניגש לפסוקים מתוך ענווה גדולה, מתוך תחושה של משמעות ומתוך יושר אישי, רש"י אומר כמה פעמים במהלך הפירוש המונומנטלי שלו לתורה שהוא פשוט לא יודע למה מילים מסוימות נכתבו. זוהי גם קריאה בעבורנו, ללמוד לומר שגם אנחנו לעיתים איננו יודעים, אבל גם קריאה לקורא להמשיך במסע לחיפוש התשובה.

3.

לא תמיד מנצחים בכל מלחמה. הפרשה מלמדת אותנו עיקרון חשוב במאבק החיים. לקראת המפגש עם עשו, יעקב מחלק את משפחתו ואת רכושו לשני מחנות. למה? אִם יָבוֹא עֵשָׂו אֶל הַמַּחֲנֶה הָאַחַת וְהִכָּהו, וְהָיָה הַמַּחֲנֶה הַנִּשְׁאָר לִפְלֵיטָה. רבי נחמן מברסלב מסביר שיעקב קובע כאן כלל לדורות: לא בכל פעם נצליח להצטיין בכל אתגר ומשימה. לכן צריך להבין ולהפנים שקצת זה גם טוב. שגם הישג חלקי הוא הישג. יעקב לא התייאש ולא ויתר על הכול, אלא השתדל לחלק, לפזר סיכונים, לנסות להציל לפחות חלק.
רבי נחמן מתאר אדם שרוצה ללמוד ולהתפלל ולהתנהג לזולת כל הזמן באופן מושלם, אבל לא מצליח. מה העצה? לא להפסיק חלילה, אלא לנסות להצליח חלקית, להתאמץ "לחטוף" משהו קטן, ללמוד טיפה, להתפלל קצת, לעזור למישהו פעם אחת. עדיף להגיע באיחור לשיעור או להגיע רק מדי פעם, מאשר לא לבוא אף פעם ולחכות למצב של שלמות. המצוין הוא האויב של הטוב מאוד. רבי נחמן חוזר בפירושו שוב ושוב על המילה "לחטוף". נדמה לי שבדור הטכנולוגי והמהיר שלנו היא מתאימה במיוחד. גם אם אין לך כל הזמן שבעולם להתחיל מההתחלה וללמוד ביסודיות – תחטוף קצת.
וזה מה שעשיתם בדקה האחרונה. חטפתם.

4.

השבוע מלאו שנתיים לפטירתה של חני וינרוט ז"ל. בספרה "שבת שלום חני" היא כתבה על הבקשה המיוחדת של יעקב אבינו מאלוקים: אִם יִהְיֶה אֱלֹוקים עִמָּדִי וּשְׁמָרַנִי בַּדֶּרֶךְ הַזֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ, וְנָתַן לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ.

וכך הסבירה חני: "זו לא סתם הסתפקות במועט, בלחם ובבגד בלבד. יעקב מדגיש ואומר 'לחם לאכול ובגד ללבוש'. למה צריך את התוספת הזו, הרי ברור שלחם הוא לאכילה ובגד הוא ללבישה, לא? ובכן, זה לא מובן מאליו. מה אם יהיו לאדם אלף בגדים בארון, אבל הוא יהיה באשפוז בפיג'מה של בית חולים? מה אם יהיה לאדם כל האוכל שבעולם, אבל הוא יסבול מבחילה אחרי טיפול, מה זה יעזור לו? זה מה שיעקב בעצם אומר: ברך אותי בלחם לאכול ובגד ללבוש. זוהי קריאה לשים לב. לא מובן מאליו שיש לך לחם ואתה גם יכול לאכול אותו, שיש לך בגד ואתה גם יכול ללבוש אותו. יש אנשים שיש להם הכול, אבל הם מרגישים שאין להם כלום. לראות את מה שיש לך ולהיות מסוגל ליהנות ממנו ולהעריך אותו – זו ברכה".

5.

מי ששומר שבת "מפסיד" שביעית מהזמן שבו הוא יכול לקנות ולעבוד ולפעול בעולם הזה. מי שמביא ילדים לעולם "פוגע" בזמן הפנוי שלו. מי שלומד תורה "מבזבז" זמן שבו היה יכול ללמוד מקצוע פרקטי יותר. מול התפיסה הזו מופיע בפרשת השבוע אחד הפסוקים היפים בתורה, לדעתי. עשו מציע ליעקב להצטרף אליו, ויעקב עונה לו שלא, ומסביר: "וַאֲנִי אֶתְנָהֲלָה לְאִטִּי, לְרֶגֶל הַמְּלָאכָה אֲשֶׁר לְפָנַי וּלְרֶגֶל הַיְלָדִים". יעקב אומר: זה בסדר, עשו, רוץ קדימה. גם אני מתקדם, אבל יש לי קצב אחר. אני אתנהלה לאיטי. למה? בגלל המלאכה (מלאכת התורה, המצוות, השבתות והחגים) ולרגל הילדים (הקמת משפחה וחינוך ילדים). יש לי ערכים שהם לא כלכליים ולא כדאיים. אני משקיע זמן בדברים שנראה שהם מעכבים את ההתפתחות שלי, אבל בעצם – הם הם העיקר עבורי. לאורך אלפי שנים היהודי מתבונן בעשו, או באידאולוגיות נוצצות ומבטיחות אחרות, אבל לא ממהר להיסחף. הוא מתנהל אחרת, ולבסוף רואה הרבה תפיסות עולם טרנדיות קורסות לצד הדרך, בעוד הוא ממשיך ללכת, לאט אבל בטוח.

6.

4,000 ישראלים שגרים באמריקה הגיעו לכנס של ארגון IAC השבוע בפלורידה. הנה חלק ממה שאמרתי שם: פגשתי כאן ישראלית שחיה בלוס אנג'לס כבר 30 שנה. היא אמרה לי שני משפטים חכמים. הראשון היה: 'ביסלי ובמבה זה לא מספיק'. אי אפשר לבסס את הזהות הישראלית בחו"ל רק על קפה עלית ועל גבינת קוטג'. ניסיתי לחנך את הילדים שלי ככה, היא אמרה, אבל זו זהות חלולה, פריכה, שבירה. חייבים לחנך את הילדים על משהו עמוק יותר, לבנות זהות עשירה יותר. המשפט השני שלה היה: 'השואה זה לא מספיק'. אנחנו נוטים לבסס ולעצב את הזהות שלנו לאור השנאה והטרגדיות מבחוץ – BDS, אנטישמיות, איראן, טילים, רקטות, פוגרומים. צריך להתמודד עם כל האיומים האלה, זה ברור, אבל הזהות שלנו חייבת להיות קודם כול חיובית ומלאה בתוכן עצמי.

היא צודקת. אמרתי לה, כישראלית שנמצאת כאן בארצות הברית כשליחת תנועת 'המזרחי', שאני מתביישת לשמוע שוב ושוב שהישראלים הם אלופי ההתבוללות, יותר מכל קבוצה אחרת בקרב היהודים האמריקנים. כולם אומרים שצריך להילחם בהתבוללות, אבל לדעתי הניסוח לא נכון. התבוללות היא הצעד האחרון. צריך להתחיל מאה צעדים קודם – להגיד לדור הבא מה כן ולא מה לא, לבנות זהות פעילה וגאה ואטרקטיבית כל כך, שיהיה ברור שרוצים להמשיך אותה. בשביל זה צריך להתאמץ. הרבי מלובביץ' אמר פעם: 'אל תהיה צופה, תהיה שחקן'. אל תשב על הספסל ותיתן הוראות ועצות וביקורת לכל האחרים. רד למטה, לדשא, תשקיע, כי זאת הקבוצה שלך. קבל אחריות לתוצאה הסופית. המשימה היום היא להפוך כל יהודי מצופה – לשחקן.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם