קיפאון ירושלמי Featured

 m 2 freeze jslm
הקפאת בנייה – קיפאון ירושלמי

עופר ברקוביץ, יו"ר התעוררות בירושלים, התנועה הציונית הגדולה במועצת העיר

"ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו", נכתב בספר תהלים, אם כי לצערנו כיום עיר הבירה של העם היהודי וארץ ישראל עוד אינה בנויה ומחוברת דייה. מאז איחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים שני שטחי ענק בעיר בולטים בקרחות חסרות הבנייה שלהם: גבעת המטוס ועטרות.

ירושלים גבעות סביב לה? לגבעת המטוס, המחברת בין שכונת חומת שמואל לתלפיות, ועימה הגבעה המוכרת פחות, גבעת אליהו, המחברת בין חומת שמואל לגילה, יש תוכניות בנייה ליותר מ-4,000 דירות למשפחות ירושלמיות, אך התוכניות מוקפאות. הסיבה לכך אינה כפי שטען ליאון, "מדובר בכביש לבית לחם"; הסיבה נעוצה ברצף הטריטוריאלי שתיצור בין השכונות היהודיות בנייה בשטח ולהפרדה בין בית צפאפא לצור בהאר ולבית ג'אלה. ההימנעות מבנייה בגבעות משאירה לאמריקאים פתח לחלוקת דרום ירושלים לפי מתווה אוסלו, ולכן לחץ ממשל אובמה רבות למנוע את הבנייה.

מאה שנים מלאו להקמת עטרות. בשנת 1919 חזרו יהודים, ובהם גם לוי אשכול וברל כצנלסון, להתיישב בשטח הצפוני של ירושלים בהובלת קק"ל ובעידוד הבריטים, אשר הקימו במקום שדה תעופה. שדה התעופה חזר לידינו באיחודה של ירושלים ופעל עד שנות האלפיים, וכיום הוא עומד שומם. זוהי עתודת הקרקע הגדולה ביותר בירושלים: אפשר לבנות שם 10,000 דירות בשטח מישורי ואיכותי, לפתור את מצוקת הדיור לזוגות צעירים ולהקטין את החיכוך בשכונות המעורבות בעיר. כמו כן אפשר להקצות שם מיליון מטר לשטחי תעסוקה חשובים לחיזוק ירושלים.

עם כניסתו של ליאון לתפקיד העלינו במועצת העיר הצעה שלא לבזבז זמן ולהתחיל לקדם את הבנייה בעטרות. ראש העיר טען אז כי גורמי ביטחון מתנגדים לבנייה, אך סירב להגיד מיהם אותם גורמים עלומי שם. ליאון גורר רגליים. שלוש שנים עברו מבחירתו של טראמפ לנשיאות ארצות הברית, ומאז הוא הספיק להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ולהכריז כי הבנייה בכל חלקי ירושלים אינה מהווה הפרה של הדין הבינלאומי.

את התשובה לשאלה מדוע לא מנצלים את ההזדמנות עם הממשל האמריקאי האוהד ומפשירים את הבנייה הקפואה בירושלים קיבלנו ביום שלישי בריאיון של משה ליאון לקלמן וליברמן: מתברר כי הוא אפילו לא טרח להתקשר לראש הממשלה ולשאול אותו על הנושא, לבקש את אישורו ולצאת לדרך.

הדרך להפשרת הבנייה היא דרישה מעל כל במה לקבל אור ירוק מהממשלה לבנייה ולהחלת ריבונות בכל ירושלים. אי אפשר להתחבא ולהתחמק; צריך לקדם את ירושלים למען כלל האוכלוסיות שלה.

תנועת התעוררות ממשיכה לפעול בכל כוחה לחיזוק ירושלים. בראש ובראשונה מדובר בחיזוקה הכלכלי ובשמירה על ירושלים ציונית ורלוונטית לכלל הציבורים. אנחנו מבקשים לאפשר לבנות גם כדי להשאיר כאן זוגות צעירים ולא להעמיס על שכונות ותיקות יתר על המידה.

עמידה בראשות עיריית ירושלים מחייבת את הנושא בתפקיד לשים את טובת התושבים לנגד עיניו ולעיתים גם להתעמת לשם כך עם ממשלת ישראל. כאשר הממשלה מקפיאה את הבנייה יש לחבוט בשולחנה ולדרוש למנוע את ההקפאה. נמשיך לפעול ולקדם את הבנייה בגבעת המטוס ובעטרות, ואתם מוזמנים להצטרף אלינו בחיזוק המאמצים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם