אז למה מצווה ועושה Featured

 5 shachal

יאיר שחל, מזכ"ל בני עקיבא

כשתנועת בני עקיבא בוחרת נושא שנתי, היא עושה זאת על מנת לעמוד במשימה שקיבלה על עצמה לפני 91 שנים. האמירה "לחנך דור נאמן ומסור לתורתו עמו וארצו" אינה מליצה. זוהי דרך חיים הדורשת מאיתנו לבחון בכל שנה מהו הנושא המשמעותי ביותר לשנה העומדת לפתחנו.

הדור שאליו מכוונת התנועה הוא הרבה מעבר לחברי חבריא א' וב' בסניפים, הרבה מעבר למתנדבות השירות הלאומי ולתלמידי הישיבות והמכינות, ואפילו הרבה מעבר לחברי התנועה בכפרי הסטודנטים ובקהילות המשימתיות של תנועת הבוגרים. האחריות המוטלת על התנועה רחבה הרבה מעבר לכך. אפשר לראות איך בשבועות האחרונים במערכת החינוך, בתקשורת ובפוליטיקה הציונית-דתית - הנושא השנתי כבר מעורר גלים ועיסוק אמיתי ועמוק. הנושא הנבחר - "מצווה ועושה" - רלוונטי לכל אחד ואחת מאיתנו, בכל גיל ובכל תת-מגזר.

השנה בחרנו לחזק נושא שנוגע בכל אחד ואחת מאיתנו. איש אינו יכול לומר שהנושא לא רלוונטי אליו ושהוא מדבר בכלל על "מגזר" אחר בציונות הדתית. אף לא אחת יכולה באמת לטעון כי אני ושכמותי בסדר גמור ורק האחר צריך לעבוד ולהתקדם בנושא המחויבות למצוות. הקִטלוגים האלה, כמו שאמר הרב אלישע וישליצקי זצ"ל, אינם אמיתיים. כולנו, על כל ההבדלים והמשותף (שברור שהוא משמעותי רחב ועמוק יותר), צריכים לחזק את שריר המחויבות שלנו. בואו נהיה כנים. אנו לא רוצים להיכשל בחטא לשון הרע כלפי עם ישראל אלא מעוניינים לעסוק בבניית קומה חזקה יותר, וכדי לחזק שריר שיאפשר להתמודד עם האתגרים שעוד נכונו לנו.

מדוע "גדול המצווה ועושה"? בעלי התוספות עסקו בכך כבר לפני מאות שנים, אך גם בעשרות השנים האחרונות עסקו גדולים רבים בהבנת המשמעות (כדוגמת הרב סולובייצ'יק במאמרו העמוק והמיוחד "זה סיני") – כל דור ודור ביחס לתהליכים החברתיים והרוחניים שבימיו. אנו כתנועה סבורים שיש צורך להוסיף קומה חדשה לשאלה עמוקה זו.

הכינויים "דור ה-Y" ו"דור ה-Z" מוזכרים לא מעט בקשר להתמדה בשוק העבודה ובמחויבות המשפחתית, והיום ברור לכולנו שהם רלוונטיים גם ביחס לסוגיית עבודת ה' שלנו. שנים רבות אנו עסוקים, בצדק רב, ברצון להבין יותר, לרצות יותר ולחבר את הלב שלנו למצוות. מה שמתברר באופן מובהק הוא שהיכולת היחידה להצמיח עולם עמוק מוכרחה להתפתח על בסיס חזק ומחויב, שמאפשר ואף יוצר את ההתפתחות הזאת.

התפיסה של "מצווים ועושים" היא שהמילה מחויבות היא כל פשוטה, שפשוט שכחנו להגיד אותה. הרי ברור לכולנו שהורים צריכים להיות מחויבים לילדיהם ועל הילדים להיות מחויבים להוריהם; הרי ברור לנו שאנו חייבים לפנות את המושב שלנו לאיש או אישה מבוגרים באוטובוס גם כשאנחנו עייפים ורוצים פשוט להירדם. אולי שכחנו שהפרשנות הבסיסית למילה מצווה היא שהקב"ה, האבא האהוב, ציווה אותנו. אז מדוע אנו לא מנכיחים זאת בנעימות ובשמחה? אנו מצווים כי המלך, האב האהוב שלנו, ציווה עלינו ואמר לנו מהי הדרך הטובה והנכונה. אנו מחויבים כי עולם המצוות טבוע ב-DNA שלנו. רק בסיס כזה יכול להצמיח את השלב הבא של הצוותא - החיבור העמוק שהמצוות יוצרות עם ריבונו של עולם.

בואו ונביט מעבר לעצמנו. רוב העם היהודי מדליק נרות בערב שבת מפני שזו הזהות שלו וזו השייכות שלו. מאותה הסיבה חלקים הולכים וגדלים בעם שלנו מגיעים לסליחות, לשמוע תקיעת שופר ועורכים עם משפחתם את ליל הסדר. כששואלים אותנו למה אנו מתפללים, הן הגברים והן הנשים, אנו צריכים להגיד פשוט - כי אנחנו מתפללים. כי זו הזהות שלנו, זו השייכות שלנו וזוהי הנשמה המיוחדת שלנו שמתפללת תמיד. אנו גם מתפללים שהתפילה תהיה עמוקה, עם הרבה לב ונשמה. עם זאת, ברור לכולנו שתמיד, לא משנה מה מצב הרוח שלנו, אנו באים להתפלל ולהיפגש עם ריבונו של עולם.

זה כל כך פשוט, בסיסי, עוצמתי ונוגע לכולנו. זהו תיקון השורש להרבה קשיים שאנו אוהבים לדבר עליהם ביחס לקיום המצוות. אז זוהי המשימה שלנו בשנה הקרובה – להבין שהרצון העמוק שלנו להיות בצוותא עם הקב"ה מתחיל בחיזוק שריר המחויבות ובחיזוק התפיסה הישנה-חדשה – "גדול המצווה ועושה".

Lead

הכינויים "דור ה-Y" ו"דור ה-Z" מוזכרים לא מעט בקשר להתמדה בשוק העבודה ובמחויבות המשפחתית, ובה בעת ברור היום לכולנו שהם רלוונטיים גם ביחס לסוגיית עבודת ה' שלנו. שנים רבות אנו עסוקים, בצדק רב, ברצון להבין יותר, לרצות יותר ולחבר את הלב שלנו למצוות. מה שמתברר באופן מובהק הוא שהיכולת היחידה להצמיח עולם עמוק מוכרחה להתפתח על גבי בסיס חזק ומחויב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם