לזכור את השורשים Featured

 sivan 724

סיון רהב מאיר

1.

טורונטו, קנדה. מסע הרצאות, מאות היכרויות עם אחים ואחיות שמעולם לא פגשתי. הנה שלושה משפטים משמעותיים שאקח איתי בחזרה מכאן:

• הרב סת' גראוור, מנהל תיכון "אור החיים": "בכל בוקר יש בתיכון שבעה מניינים שונים. יש לנו אולם גדול מספיק למניין אחד, אבל אני חושב שצריך לעורר אצל התלמידים אחריות. כשיש מניין קטן כל אחד אחראי למשהו – אחד גבאי, אחד מכין את הקריאה בתורה, אחד מארגן את החדר. האתגר שלנו היום הוא להפוך את התלמידים לפעילים".

• ישראל דב מאיר, יו"ר בני עקיבא העולמית: "לדעתי ישראל היא ארץ של שליחות. בלי לשים לב אתם חתיכת בשורה. תראו כמה שליחים מגיעים אלינו: שנות שירות, שירות לאומי, אחרי הצבא, שליחים צעירים, משפחות. חשבתי על זה לא מזמן: למה אנחנו אף פעם לא מוציאים שליחים מכאן, מקנדה? יש בישראל משהו טוב שמתפרץ החוצה לעולם כולו".

• אייל שמואלי, שליח קרן היסוד: "גדלתי בישראל והייתי בצבא שמונה שנים ביחידות מיוחדות. רק כשהגעתי לכאן הלכתי בשבת בבוקר לבית הכנסת ושמעתי פה פתאום לראשונה תפילה לשלום חיילי צה"ל. שמונה שנים בצבא, ולא ידעתי לרגע שאתם מתפללים עליי. זה היה אחד הרגעים המרגשים בחיי".

2.

בתאל שגב גרה בשדרות כבר שמונה שנים. בדיוק בשעה שבה קבעה שיעור תורה עם חברות נשמעה לפני כמה ימים אזעקה. השיעור התקיים בכל זאת, ובתאל שלחה לי רעיון אחד שאמרה שם:

"אנחנו קוראים את הפרשות האלה, ולפי חז"ל אמורים לשאול את עצמנו: 'מתי יגיעו מעשיי למעשי אבותיי?' עלינו לשאוף ללמוד מהאבות והאימהות. ננסה ללמוד מיעקב אבינו, שעליו נאמר בפרשה: וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם, יֹשֵׁב אֹהָלִים. יעקב לא רץ לחפש דברים בחוץ, לפני שבנה את עצמו ואת הבית שלו. יעקב ידע את הכלל שלפיו 'עניי עירך קודמים'. קודם כול המעגל הקרוב. לפני הדאגה לרעבים באפריקה נותנים לילדים שלנו ארוחת ערב. הרבה יותר קל לפעול בחוץ, שם מקבלים פרגון והערכה. בבית לא מקבלים מחיאות כפיים כשמקפלים כביסה, כשמגדלים עוד יום ועוד יום את ילדינו, את הנשמות שהופקדו בידינו. עשיו, לעומתו, הוא איש שדה. השדה הוא שטח פרוץ, פתוח, בלי גבול. שונה מהאוהל של יעקב שיש בו ארבעה בדים ברורים שמבדילים בין החוץ לבין הפנים. לעשיו אין גבול: אין גבול ביחס לנשים, לאוכל, לרצח, לתאווה. חוסר הגבולות שיבש את שיקול דעתו, וכך הוא מכר את הבכורה עבור נזיד עדשים. בסופו של דבר האח התמים שישב באוהל, שבנה את עולמו הרוחני, השפיע הרבה יותר מהאח שיצא לכבוש פיזית את העולם".

תודה, בתאל. מקווה שבקרוב תזכו להיות יושבי אוהלים בשקט ובשלווה.

3.

ביקורת עצמית יכולה אולי לעזור לנו להשתפר, אבל דווקא תחושה של גדלות ורוממות יכולה לעזור אפילו יותר. כך כתב רבינו יונה מהעיר גירונדי שבספרד, שבימים אלה ציינו 756 שנים לפטירתו. רבינו יונה כתב רבות על תשובה ותיקון, ובקטע הזה הוא מסביר שאם רק נזכור מי אנחנו ומה שורשינו, יהיה לנו קל יותר לפעול נכון: "הפתח הראשון הוא שיידע האיש העובד ערך עצמו, ויכיר מעלתו ומעלת אבותיו, וגדולתם וחשיבותם וחיבתם אצל הבורא יתברך. ויעשה אשר לא יבושו אבותיו מדרכיו וממעשיו, כפי כוחו והשגת ידו. וכאשר יתאווה תאווה ויעלה בלבבו גאווה לעשות דבר שאינו הגון, ייבוש מעצמו וייבוש מאבותיו, וישיב לנפשו ויאמר: אדם גדול וחשוב כמוני, שיש בי כמה מעלות טובות רמות ונישאות, ושאני בן גדולים, איך אעשה הרעה הגדולה הזאת וחטאתי לאלוקים ולאבותיי כל הימים?"

4.

ישראלית שעברה לגור בארצות הברית סיפרה לי פעם על הרגע שבו הפסיקה לחיות את "שעון ישראל" במקביל וכבר התרגלה לשעון אמריקה. זה היה הרגע שבו הבינה שכנראה תישאר שם ולא תחזור לארץ. חברה עדינה סיפרה לי איך פעם מילים מסוימות מאוד הפריעו לה כשהחבר'ה במקום העבודה שלה השתמשו בהן, והנה, בלי לשים לב איך, היום היא כבר די התרגלה. מהו הרגע שבו יעקב מבין, אחרי הרבה שנים בארץ זרה, שעליו לשוב לישראל? מה הנקודה שבה הוא שם לב שהוא עלול להיות מושפע לרעה?

הנה פירוש ששלח לי אריק קרמר, ששמע את הרעיון הזה מהרב אברהם קוטלר: לדבריו, הכול מתחיל בפסוק "וַיַּרְא יַעֲקֹב אֶת פְּנֵי לָבָן וְהִנֵּה אֵינֶנּוּ עִמּוֹ כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם". מה קרה לפנים של לבן? שום דבר, הפנים לא השתנו, אבל יעקב הרגיש שהוא עצמו משתנה. כל השנים הוא הביט על הפנים האלה כעל פני רשע, שמר ממנו מרחק, לא הייתה קיימת אפשרות של התבוללות והשפעה. אבל המגע היומיומי עשה את שלו, ויעקב החל להתרגל. פתאום הוא התבונן על לבן ושם לב שהוא כבר לא נרתע ממנו כמו אתמול ושלשום. "וַיַּרְא יַעֲקֹב אֶת פְּנֵי לָבָן וְהִנֵּה אֵינֶנּוּ עִמּוֹ כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם", כלומר, הוא כבר מתחיל להתרגל לרמאי והשקרן הזה. זה לא מפריע לו. והעובדה הזו, שזה לא מפריע לו, היא שמפריעה לו. יעקב אבינו מלמד אותנו לנסות ולשים אצבע בזמן על הנקודות האלה בחיינו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם